• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://www.twitter.com/Twitter
BÜYÜK GÖLGELİLER   Bugünkü  yazımızda ;İç-batı Akdeniz iklimine kısa bir yolculuk yapıyor ve Türkiyemizin güzelliklerini bambaşka bir  öykünme ile tasarlayarak isizlerle paylaşmak istiyoruz.Bakalım beğenecek misiniz.Gezi yazarımız bu sefer farklı bir anlatım tekniği uygulayarak gezi metnini okurken sıkılmayasınız diye daha sürükleyici bir hale getirdik.Siz ne derseniz bilmem ama şimdiden bir çok gezi blogları içinşimdiden alıntılanmaya başladı bile. Daha fazla meraklandırmadan yazımızla sizi başbaşa bırakmak istiyorum.Hepinize  keyifli okumalar.

 
"Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve  yola
koyul ;
   Çünki hür insan  yalnızca karakterinde hür olan kişidir."

                                                 ..
diye şiirine başladı köle.
                                   .                             .                                        

   Sanki bir gün özgür kalacağını sezmişcesine , hergün karanlık çöker çökmez! tüy kalemini alıyor, yazdıkça yazıyor ve  tüm duygularını bir bir azat ediyordu.Sonrada Sagalassosun tansık günbatımında kent agorasının şarap kokan antresinde çalgı sesleri içinde sızıp kalıyordu.

   
Evet garip ama özgürlük için karanlıktan ilham alyordu  ;çünkü köle olmayı bu kente yakıştıramıyordu. Ona göre herkesin bu kenti sevmeye hakkı vardı; fakat onu anlamanın tek yolu  günbatımını beklemekti.Çünkü sadece gün batarken  soyluların gölgeleri büyür foyaları  dökülür, senato ve tapınaktan çıkıp halkı terk eder sonrada   gözden kaybolurlardı taaki gündoğumuna kadar.En çok da bu anı beklemeyi severdi Epiktetos.Eğer birgün  sizde  bu duyguyu tatmak için yola çıkmak ister  ve   bu özgür hislerin topraklarına gelmek isterseniz,  onun sözünü iyi  dinlemeli ve bu  tavsiyelerini  ciddiye almalısınız.

....Eskiler Derki:" Her kim ki;    Pisidya'nın başkenti Sagolosos’a   Angora'dan atıyla yola çıkarsa  ikinci günbatımında Epiktekos’un büyük gölgeli insanlar yurdunda kendini bulur. 

     Oraya vardığınızı size söyleyecek saman şapkalı çiftçiler olmaz, orda saban çeken yorgun omuzlu öküzler,  tembel bir balıkçı teknesinde hayal kuran türkuaz bir  şarkı bile bulamazsınız.Kırsal Bozkırların sürme gözlü eşekleri, balçık deresinden yeni çıkmış çangal boynuzlu camuzlar  da yoktur.Buraların büyük mabetleri olmaz ,kızıl bir elma gibi pişkin  güneşleri, kentleri izleyen heykelleri, bronzdan dökme büyük anıtları, martılardan iham alan pastorel tabloları yoktur.Ne  saat kuleleri  ne  aşınmış sundurmasında vurulan esrik gonglar  ne de kilise çanlarında pinekleyen yaşlı kargalar ortada görününür.

Sadece yeni dövülmüş bir boza gibi kendir renkli yoğurtları ve çabuk soğumasın diye üzeri sarılmış tandır ekmekleri vardır.Eğer havayı koklarsanız ; kalaylanmış  soba, tandır külü, ,kaynatılmış salça,  mandaldaki çamaşırları dalgalandıran nemli rüzgarların getirdiği gül ve lavanta kokusuna kadar  birçok latif koku aromasını alırsınız  Bu kokular öyle sıcak bir albeniyle  sokulur ki, elinizde olmadan merak edip peşine uslu uslu düşüverirsiniz. Taki gözünüzü bambaşka bir düş dünyasında açana kadar.Bu öyle bir masal ki içinde hayel edebileceğiniz her şeyi bulmanız mümkün.Antik Roman’nın mirasıyla dolu iç ferahlatan  güzelliklerle dolu Yazılı Kanyondan,  Sagalassosa, Göl kenti Eğridir’den Nasrettin Hoca yadigarı Akşehire kadar bahar gezilerinin en sıra dışı parkularıdan biri olan bu program için en elverişli mevsim kuşkusuz ki ilkbahar;  fakat sonbaharda buraları gezmeninin zevki bir başka güzel.

Bu programımızda doğa ve kültür  gezilerin en güzel seçkilerini  bir arada bulacaksinız.Bir taraftan kentlerin belleğinde geçmişin izlerini  keşfederken birden bire doyumsuz bir patikada kendinizi doğa yürüyüşü yaparken bulacaksınız.Görmeye değer bir çok  doğa güzelliğinde panaromik  görsellerle  fotoğraf albümünü zenginleştirebilirsiniz. Öylese vakit kaybetmeden gezimize biran önce başlıyalım.

 

KOVADA YAZILI KANYON :


   Tur Programı için ankaradan saat 23:30 gibi yola çıktığımızı varsayarsak yolculuk süresince  izleyeceğimiz yol güzergahı  Polatlı Yunak , Akşehir, Eğridir, Kovada Gölü Yazılı Kanyon istikametinde olmalıdır.Eğer bu geziye haziran başı gibi çıktıysanız Gül Hasadına katılmanızı tavsiye ederim.Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Eğer Temmuz başı gibi bu geziyi yaparsanız Lavanta Vadisine uğrayabilirsiniz. Bilgi için tıklayınız.

   6 buçuk saatlik (400km) bir yolculuğun ardından  kahvaltımızı ilk durağımız olan Türkiye’nin ilk Milli Parkı Kovada Gölü Milli Parkı’na  nihayet sabah 07:00 sularında varış… Muhteşem doğada restoranımızdaki köy kahvaltısı ikramımız aldıktan sonra  göl kıyısında yürüyüş ve fotoğraf çekimi için serbest zaman veriyoruz.. Kahvaltımızı yaptıktan sonra bir taraftanda Kovada gölünü keşfediyoruz.İsterseniz keşfimizi  Kovada gölünden biraz bahsederek pekiştirelim.

   Genel itibariyle Kovada Gölünden bahsedersek özet olarak şunları söyleyebiliriz.Konum olarak,  Akdeniz bölgesinin Isparta içerisindeki bu güzel gölümüz 1970 yılında Milli Park ilan edilmiştir.6.551 hektar büyüklüğündeki bu gölümüz  Eğirdir Gölü’nün devamı  ve uzantısı şeklinde , sığ kesimlerinin alüvyonlarla dolarak ,karstik-tektonik bir polye şeklinde jeolojik oluşumunu tamamlayan bir oluşuma sahiptir.

   Eğirdir ve Beyşehir Göllerinde olduğu gibi turkuvaz mavisi sularıyla  göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.Bitki örtüsü olarak Kızılçam, endemik bir ağaç türü olan Kasnak meşesi ve çınar gölde görülebilen başlıca ağaç topluluklarındandır.Ayrıca  milli park, sazan, tatlı su levreği ve ıstakozu göl fauna çeşitleriyle ile karasal  yaban faunası ise Keklik ve Çulluk tilki, sansar, yaban domuzu,Yaban Ördeği, Kaz, Angut gibi  hayvan türlerine ev sahipliği yapar.Bakmaya doyamayacağımız bu güzellikle verdiğimiz serbest zamanın ardından vedalaşıyoruz. saat 09:30 gibi bir sonraki durağımız olan Yazılı Kanyona hareket ediyoruz.Yazılı Kanyona 45 dk.lık bir yolculuktan sonra  saat 10:15 gibi varıyoruz.Yine bambaşka bir parkurdayız.Burayı keşfetmek için sabırsızlanmakta haklısınız.Çünkü görmeye değer bir tabiat güzelliği karşımızda.Burada yapılabilecek en iyi şey doğa yürüyüşü yapmak ve bol bol fotoğraf çekmek.Ama her zaman olduğu gibi bu doğa harikasını sizlere tanıtalım önce.

 

   Yazılı Kanyon 1989 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Çandır köyünün hemen dışında Isparta ili Sütçüler ilçesinde bulunan Yazılı Kanyon, tarihi kültürel özellikleri coğrafik konumu olarak gezginler için cazip bir bölge. Antik dönemlerde Perge’den Pisidia Antiokheia’sına (Yalvaç) uzanan antik bir yol üzerinde bulunan kanyon(Aziz Paul, Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giderken bu kanyondan geçmiş) hıristiyanlar ve din turizmi için de kutsal yerlerden birisi sayılmakta.

Yazılı Kanyonun  bu ismi alma sebebi kanyonda büyük bir kaya üzerinde eski yunan şairlerinden Epiktetos' e ait “Hür İnsan Üzerine Bir Şiir”'inin yer almasıymış.Oldukça anlamlı mısralardan oluşan bu şiirin bir çevirisini bu yazımda paylaştım.dilerseniz pasajın altındaki bu şiiri okuyabilirsiniz.

 Dilerseniz biraz da yazılı kanyonun jeolojik özellikleri ve coğrafik oluşumundan sizlere bahsederek yazımıza devam edelim.Yazılı Kanyon  suyunu göksu ırmağından alır. Değirmendere Çayı vadisi içinden geçerek Karacaören Baraj Gölü’ne dökülür. Yaklaşık uzunluğu 10 km. Jeolojik olarak kireçtaşlarında oluşan kırıklar boyunca gelişen karstlaşma (erime) söz konusu kanyonun oluşmasını sağlamış. Değirmendere Çayı, kanyon içinde irili ufaklı bir çok cepler (kazanlar) görmek mümkün.Tabiat parkının başlıca bitki türleri olarak ağaçlardan;kızılçam, kızılağaç, saçlı meşe, çınar, ardıç, ceviz, keçiboynuzu, zeytin ağaçcıklardan; sandal, defne, tesbih, sakız, alıç, zakkum çalılardan; mersin, karaçalı, katırtırnağı, yabangülü otsulardan;laden, sarmaşık ve eğreltiler bulunmakta. Yaban hayatı sakinlerinden ise domuz, yabankeçisi, tilki, porsuk, su samuru, tavşan, sincap, kartal, kızılakbaba, doğan, güvercin, üveyik ve kekliğe rastlanmakta.Buarada  yukarda bahsettiğimiz Epiktetosun Hür insan üzerine şiirini buraya alıntıladık.İşte o anlamlı sözler.

 

Hür İnsan Üzerine Bir Şiir

Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek:      

Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir

Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur

Ve kararında içtenlikliyse hür kişi ,

Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi

Ve bununla yücelir hür kişi hatalarla değil.

Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tat almaz o:

Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran

Zeus’tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna

Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini

Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.

Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa

Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır

Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama

Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu

Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu.

Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan

Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.

                                                                                Epiktetos

 

 

Gezi yazımın başına 2 mısrasını koyduğum bu şiirin tüm mısralarını  burada yayınlamaktan çok mutluyum.Buarada epek bie gezdik tozduk artık karnımıız iyice zil çalmış olmalı.  hatırlatmadan geçmeyelim, Yazılı Kanyondaki gezimizin ardından öğle yemeğimizi Can Alabalıkta alıyoruz.Buradaki programımımızın ardından çevre gezilerimizi tamamlayarak saat 18:00 sularında otele giriş ve konaklama..


Ertesi Gün:

 

 

   Sabah kahvaltımızın ardından 45 dk.lık bir yolculuk sonrası Saggalassos Antik Kentine varıyoruz.

Karşımızda hayretten nefesimizi kesecek güzellikte bir antik kent görüyoruz ve vakit kaybetmeden bu tarihi mirası tanımaya başlıyoruz.Öyleyse ne duruyoruz hadi biraz bu kentten bahsedelim:MÖ 13000 civarında Gölcük Yanardağlarının patlaması sonucunda bölge coğrafyası şekillenmeye başlamıştır. Batı torosların bir parçası olan  Ağlasun     dağının güney eteklerinde, 1700 m yükseklikteki meyilli bir arazi üzerine kurulu kentin kalıntıları   1706'da    Fransız gezgin Paul Lucas     tarafından keşfedilmiş ve Sagalassos'ta arkeolojik kazılar 1990   'da başlatılmış.

Antik Yunan'da Pisidya' nın başkenti olan bu şehrin çoğu yapısı kısmen ayakta kalabilmiştir. Bunların en iyi durumda olanı ise özellikle tiyatro      binasıdır.

Çeşmeleriyle meşhur dünyanın en yüksek rakımlı, 9.000 kişilik   tiyatrosuve kendine has kaya mezarlarıyla bilinen  Sagalassos'ta Trajan    dönemine ait  Zeus,Ares, Hermes,Herakles ve Poseidon   büstleri antik dmnem   eserleri mutlaka görülmelidir. Ayrıca, içinde pek çok havuz bulunan romahamamının da iki katı korunmuş şekilde günümüze kadar  ulaşmış.

 Sagalassos'un İmparatorluk döneminde önemli bir çömlek üretim merkezi olduğunu belirlemiştir ve cam üretimi ile metajurjiye kadar uzanan yerel zanaat üretimininin tüm izlerini görmek mümkündür.Kentin anıtsal merkezin doğu sınırında bulunan Neon kütüphanesi ve Dorik çeşme evi şehrin sosyo-politik ve kültürel  geçmişini anlamak için görümesi gereken başlıca mekanlardan birisi.Sagalasostaki gezimizin ardından  60 km (1 saatlik zaman )lik mesafede bulununan İslamköye hareket ediyoruz.Buradaki köy gezimizin ardından Öğle Yemeği İçin Eğiridire  hareket ediyoruz.

Şimdiki durağımız iseIsparta ili Atabeyilçesine bağlı bir köy. Köyün bilinen eski adı Doiantosmış.Sırtını Gelincik dağına sırtını yaslamış, yüzünü Davraz Dağına dönmüş İslamköy Kasabası 1500 kişilik nüfusa sahip olup, deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte.

aslından Karamanlıların oturduğu adlarıyla ve dilleriyle tamamen Türk olan bu köy, 1692’de papazlarıyla birlikte İslam dinine geçmiştir. Eski inancın kalıntısı kilise peçenek artıkları ise, köyün yakınında hâlâ ayaktadırlar.

Ayrıca İslamköy kasabasında Cumartesi günleri çevre ilçelerden ve köylerden gelenlerle bir pazar kurulmaktadır. Aşağı Harman Camisi, Koca Camisi, Hıdır Camisi, Şehriban Hatun Camisi iki tanede tarihi mescit bulunmakta.

Özellikle İslamköy'de bulunan Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL'in doğduğu Ata Evi olan Demirel Evi ve Demokrasi Müzesi ziyaret edilen yerler arasındadır.

 

Not:Eğer küçük bir gezinti yapmak isterseniz

İslamköy Eğiridir arası 30 km. civarındadır.buradaki gezimizde Hızır Bey Camii, Can Ada, Yeşil Ada ve Eğirdir Kalesi gezileri… Akpınar Köyü seyir terasında çay molası

 

 

 

Eğer tur programında her şey tam planlanan gibi giderse saat 12:00 civarı Eğridir Gölüne varırsınız.Eğridir Gölü hem gezmek hemde güzel bir yemek yemek için elverişli bir destinasyon..İsterseniz Eğridiri gezmeye başlamadan önce bölge hakkında biraz sizlere bilgi verelim.Buradaki durağımız Türkiyenin 4. Büyük gölü olan Eğridir gölü(468km2) tektonik bir göl olup bir boğazla iki kısma ayrılır.Tatlı su kaynağı olup Birinci kısmına Hoyran Gölü  ikinci kısıma ise  Eğridir Gölü adı verilir.Genelde camgöbeği renginde olan göl; günün de değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadırGöl kent merkezinin içme suyu ihtiyacını karşılamakla birlikte , enerji üretimi, balıkcılık (özellikle kerevit) üretiminde önemli bir potansiyele sahip olup  içinde 2 adet adacık bulundurur.Bu adacıklar Can ve Yeşil ada olarak bilinmekte.Şimdi gelin biraz da bu adalardan bahsedelim.


       Can Ada:Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan ve 7 dönümlük (7000 m²) bir alana sahip olan küçük bir adacıktır. Yerleşim alanı olmayıp, çadır ve karavan turizmi ile piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Atatürk ün Eğirdir'i ziyareti sırasında Canada, 1 Şubat 1933 tarihli Belediye encümeni kararıyla kendisine hediye edilmiş, daha sonra Atatürk ün mirasçılarına, onlardan da Eğirdir Belediyesine geçmiştir.

      Yeşil Ada:Eğirdir'in en güzel turizm bölgesi olan adada, doğa güzelliklerinin yanında Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginliklerde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren balık lokantaları ve ev pansiyonculuğu ile meşhurdur.

Hareket:

Not:2 saatlik bir yolculuktan sonra akşehirevarılır.Buyüzden Eğridir Gölünden  en geç 15:00 te hareket edilmelidir.

AKŞEHİR

Kuşkusuz Akşehiri gezmenin en güzel yolu bu ilçeyi Hıdırlık Tepesi olarak bilinen En yüksek tepesinden  meydanı kuşbakışı olarak izlemek. Bizde öyle yapıyor ve aracımızı  kent meydanına park ediyor ve ardından yürüyerek kent meydanına tarihi Akşehir evlerini gezerek keşfediyoruz.Akşehir Evlerini gezerken tarihi evlerin mimarisi dikkatimizi çekiyor, Tarihi evlerin geçmişi en az 100 yıllık bir geçmişi saklıyor.Evlerin giriş kapılarındaki bezemeler ve cumbalı estetik mimarisi ilgimizi çekiyor.Bu rotayı direk olarak takip ettiğinizde Akşehir Evinine varırsınız.Akşehir evi hem tarihi bir bina olması hem de geleneksel Akşehir yemekleriyle meşhur bir mola yeri.Dolayısıyle  uzun bir yolculuğun ardından burada yemek yemek hemde  hediyelik eşya alışverişi için ideal bir yer.Bu arada verilecek bir serbest zamanda dileyenler karargah evini görmeye gidebilirler.

 

AKŞEHİRDE GEZİLECER YERLER:


BATI CEPHESİ KARARGAH MÜZESİ. NASREDDİN HOCA MEZARLIĞI VE TÜRBESİ.GÜLMECE PARKI

Karargah binası ilk kez 1905 da  Belediye Başkanı Bostan Bey zamanında, Belediye Binası olarak inşa edilmiştir.Sakarya Savaşının kazanılmasından sonra Batı Cephesi Karargahı, Akşehir’e taşınmıştır.Burası Büyük Taaruza kadar  9 aylık bir sürede savaşın tasarlanıp  planlandığı ve çok önemli misyonlar  üstlenmiş önemli bir karargah binasıdır. Atatürk, birçok kez gelerek  bu karargah binasında çalışmaları denetler ve büyük taaruz hazırlıklarını buradan yönlendirir.

Savaş zaferle sonuçlandıktan sonra 1965 yılında, Belediyenin başka bir binaya taşınması üzerine, Müze olması kaydıyla Bakanlığa bağışlanır. 2 katlı olan bina, taş temelli, tuğladan yapılmıştır..Üstkat Atatürk’ün çalışma ve Büyük Taarruz karanının alındığı oda,İsmet Paşa’nın balmumu heykeli, Büyük Önder’e hediye edilen ve kendisi tarafından kullanılan eşyalar ve silahlar Karargahta çalışan subayların biyografileri, Nutuk’tan alıntılar, levhalar, fotoğraflar, haritalar, belge ve silahlar sergilenen eşyalar mutlaka görülmelidir.

GÜLMECEPARKI:Nasreddin Hoca Türbesinin yanındaki yer almaktadır.
Parkın orta yerinde kocaman bir de kazan var. 4 metre yüksekliğinde ve 6 metre çapında bakır bir kazan. Bu kazan: Ankara’da bakırcı ustalarına yaptırılmıştır.Bu dev kazan Guiness rekorlar kitabında yer almış. Sonra da Akşehir’in merkezi meydanına konmuş.

Parkta gülmece ustalarına ait heykeller göreceksiniz. heykeltıraş Cemil Güntepe’nin yaptığı bu heykeller yüzünüzü güldürecek anılar içinde keyifli bir  olculuğa çıkacaksınız. Nasreddin Hoca 1284 yılında, 76 yaşında vefat etmiştir.Sonrada Akşehir’in en eski Selçuklu mezarlığına defnedildikten  sonra mezarın üzerine, 6 sütuna oturan, kubbeli bir türbe yapıldı.

Bugün Nasreddin Hoca Mahallesinde, 80 dönümlük şehir mezarlığının ortasında bulunmaktadır. Mezar taşında hocanın ölüm tarihi  1284 yazılıdır, ayrıca eski sütunların üzerinde, Yıldırım Beyazıd’ın komutanının 1393 yılında, türbeyi ziyaret ettiğine dair bilgileri görebilirsiniz. Hoca’nın türbesinin üstünde ise  4 satırlık, Türkçe bir kitabe ile beraber yapı üzerinde  kocaman bir kilit asılmışolmasıayrıcadüşündürücüdür.

12 sütun üzerine oturtulmuş, sivri külahlı  yapının  külahı metal levhalarla kaplıdır. Türbenin restorasyonu, en son olarak, Padişah II.Abdülhamit zamanında yaptırılmış. önce ahşap olan türbeye, mermer sütunlar ve mermer sanduka yapılarak restore edilmesi sağlanmıştır.Türbede yer alan kitabede, Hoca’nın ölüm tarihi olan 638 Hicri yılı, gülmece ustasına nazire olsun diye ters yazılmıştır.

Türbenin hemen kıyısında: yerde, bir metal daire şeklinde plakette bulunduğunuz yerin,dünyanın merkezi olduğu yazılıdır.


Buradaki durağımızın ardından  gülmece parkına doğru yola çıkıyoruz.10 dk.lık bir yürüyüşün ardından gülmece parkına varıyoruz.Gülmece Parkında tarih boyunca Türk mizahına katkıda bulunan büyük ustaların  heykellerini  göreceğiz.Burdan sonraki durağımız Akşehir de mezarının olduğuna inanılan ünlü mizah ustası ve Nasreddin Hoca nın mezarını göreceğiz.Mezarın girişinde yerde büyük bir sini bronz üzerinde yazan “Dünyanın Merkezi Buradır” yazılı levhayı görmeden gitmeyin.Buradaki gezimizi tamamalayarak Ankaraya  doğru yola çıkıyoruz.Yolda verilecek tek bir molanın ardından Akşam  22:30 civarlarında Ankaraya varıyoruz.

Başka bir gezide tekrar görşmek dileğiyle Şimdilik.Esen kalın.

                                                                                                              

                                                                                                                                                       

Yazar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız:

 


 

 

 

 

  
1355 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın