• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
Çeşme Gezi Rehberi
   İzmir’de küçük bir Ege kasabası Çeşme. Son yıllarda popüler olmasını rüzgarına borçlu, ilk olarak sörfçülerin burayı keşfettiği söyleniyor.

Son yıllarda Bodrum’dan daha çok turist çeken Çeşme beldesi özellikle Alaçatı’da yer alan cumbalı taş evleri, lüks butik otelleri, mavi rengin hakim olduğu Ege esintili sokakları ve konsept mekanları ile her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Özellikle yaz aylarında sokaklarında yürüyecek yer kalmıyor Alaçatı’nın, giderek tükettiğimiz yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.
Geçen sene gittiğimiz çoğu mekanı bir sonraki sene göremiyoruz.
Bende sizler için sevdiğim ve yıllara meydan okurcasına ayakta kalan ve bütçenizi yormayan mekanları ve gezilecek yerleri listeledim.
Her ne olursa olsun Çeşme görülmeyi ve keşfedilmeyi hak ediyor.

çeşme gezilecek yerler

Çeşme’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Çeşme’nin adı da eski zamanlarda akan buz gibi sularıyla ünlü yaklaşık 100 çeşmesinden geliyor ve çoğu da günümüze kadar korunabilmiş.
 • 29 km’lik sahil şeridi sayesinde birbirinden güzel koylara sahip.
 • Çeşme’ye geldiğinizde yıllanmış sakız ağaçlarını görebilirsiniz.
 • Denizi titreten rüzgarı sayesinde rüzgar sörfü meraklılarına özellikler Alaçatı’da güzel bir imkan sunuyor.
 • Cumartesi günleri Alaçatı’da kurulan pazarda sebze-meyve dışında marka giyimler ve hatta antika ürünler bile bulabilirsiniz.
 • Ilıca plajı , Boyalık plajı, Paşa Limanı koyu, Çiftlikköy plajı, Eşek Adası ve Çatamaz Plajı beldenin en görülesi plajlardan.
 • Alaçatı’nın geleneği haline gelen Ot Festivali her sene Nisan ayının ilk haftası coşkuyla kutlanır.

alaçatı çeşme

Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

Çeşmeyi İzmir’in Bodrum’u olarak düşünebiliriz. Günübirlik gidip gelmek çok popüler, hem yazın hem de kışın.

 • İzmir- Çeşme arası 70 km ve özel aracınız ile yaklaşık 45 dakikada İzmir-Çeşme otoyolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.
 • Üçkuyular otobüs terminalinden Çeşme Seyahat otobüs firmasının seferleri 6.30-22.30 saatlerinde 45 dakika sıklıkla düzenleniyor. Aynı şekilde dönüşlerde Çeşme otogardan Ilıca ve Alaçatı rotasını izleyerek İzmir’e ulaşıyor. Yani İzmir’e dönmek için çeşme otogar, Ilıca ya da Alaçatı duraklarını kullanabilirsiniz.

çesme gezilecek yerler

Çeşme’de Yapılacaklar Listesi

 • Müzik ve eğlence için popülerliğini muhtemelen duymuş olduğunuz Aya Yorgi Koyu’nu tercih edebilirsiniz.
 • Alaçatı’da rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Sığ denizi sayesinde yeni öğrenenler için oldukça ideal bir seçim olabilir. Sörf malzemeleri kiralamak ve eğitimini almak isteyenler Port Alaçatı’ya giderek kendine en uygun yeri seçebilir.
 • Çeşme Kalesi tarih severler için güzel bir alternatif.
 • Saklanmış ve keşfedilmeyi bekleyen Delikli Koy İzmirliler tarafından çoktan keşfedilmiş olsa da bilmeyenler görmeyenler bembeyaz kayaların arasından buz mavisi denize girmek için gidebilir.
 • Alaçatı’nın en gözde bölgesi Hacımemiş mahallesine gidin, dizayn mekanları keşfedin, antikacıları gezin ve bu arada sokaklarında kaybolmayı unutmayın.

izmir çeşme

 • Beldenin birbirinden güzel plajlarında denize girip güneşlenebilirsiniz. Ilıca plajı , Boyalık koyu, Paşa Limanı koyu, Çiftlikköy plajı, Eşek Adası ve Çatamaz Plajı en görülesi plajlardan.
 • Çeşme ile bütünleşmiş Alaçatı’nın sokaklarında kaybolmadan dönmek olmaz.
 • Alaçatı’nın girişinde yer alan ve Çeşme’nin simgesi haline gelmiş ye değirmenlerine çıkıp kuşbakışı Alaçatı’yı keşfetmek lazım.
 • Çeşme’ye gelmişken komşuya kaçamak yapmak da çok kolay. Çeşme Limanı’ndan Sakız Adası’na günübirlik karşılıklı seferler düzenleniyor. Sakız Adası’nda ne yapacağız, ne vardır diyenler tıklasın.

Sakız Adası hakkında kısaca genel bilgi, ne yapılır, nasıl gidilir, ne alınır?

Sakız Adası’nda nerede konaklanır, nerede ne yenir?

Alaçatı

alaçatı sokakları

Alaçatı’da tatil yapanlara başlıca tavsiye edeceğim şey bilindik sokakların haricinde ara sokakları gezmeleri ve keşif yapmalarıdır.

Ara sokaklar yürüyerek gezilmesi, yerel halkı ile sohbet edilmesi, yaşam biçimlerinin görülmesi ve evlerden çıkan sohbet ve kahkaha seslerinin dinlenmesi gereken tatlı bir köy aslında…

Dekoratif detaylar, genel konsepte uyum sağlamak için yerel halk tarafından boyanmış pencere ve kapı kanatlarını, sade ve basit yaşam biçimlerini görmek çok keyifli. Fotoğraf meraklıları için ise ciddi anlamda bir malzeme deposu olarak tanımlanabilir.

Çeşme Kalesi

çeşme kalesi

II. Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılan kale, 6 kulesi ve üç hendeği ile tarih severlerin zamanını alacak kadar güzel.

Tepeye çıktığınızda hem Çeşme manzarası hem de karşıda yer alan belli belirsiz görünen komşumuz Sakız Adası manzarası ile büyüleyeceksiniz.

Çeşme Marina’ya en tepeden bakmak ve merkezi en iyi fotoğraflayabileceğiniz kaleyi haftanın her günü kışın 08.00-17.00, yazın 08.30-19.00 saatlerine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti 8 TL ayrıca müzekart sahibi iseniz Çeşme Kalesi‘ne giriş ücretsiz.

Ayayorgi Koyu

çeşme ayayorgi koyu

Koyda göreceğiniz tüm plajlara giriş ücretli.
Her biri gündüz plaj, akşamları gece kulübü şeklinde işliyor.
Hafta sonları gündüz ve gece için rezervasyon şart.
Tüm mekanlar yan yana koyda sıralanmış durumdalar, yüzerek mekan dahi değiştirebilirsiniz. Şimdi hepsini daha yakından inceleyelim.
Babylon Aya Yorgi daha cool takılıp, chill out müziklerle daha dingin ve hipster.

Sole&Mare Beach ve Tren Beach Club eski adıyla bilenler bilir Marrakech.
Bu iki mekanın müşteri profili oldukça benzerdir.
Müzikler çoğunlukla türkçe pop ağırlıklı olur.
Paparazzi Beach genel profil olarak orta yaşın tercih ettiği, koyun en sessiz sakini olarak bilebiliriz.
Kafepi Beach Club ise koyda en genç takımın yer aldığı mekan.
Ergen mekanı olarak bilinen, 18 yaş ve altı çoğunlukla görebilirsiniz.
Koydan en yüksek çığlıkların buradan çıktığını söylemekte fayda var.

Her mekanın giriş ücreti değişiyor.
Bazıları haftanın belirli günlerinde giriş ücreti almıyor, gitmeden önce bilgi almakta fayda var.
Gündüz plajlara ayak bastı parası 50-60 TL arasında değişiyor.
Bu fiyata bir içecek dahil olabiliyor.
Fakat gün boyu plajda kalacağınızı varsayarsak buradan ortalama 100-150 TL ye çıkabilirsiniz.
Genel olarak mekanların açılış partisi mayıs sonu gibi olur ve eylül sonu gibi kapanış partisi ile sezonu bitirirler.

Çeşme Halk Plajları

çeşme ılıca plajı

Çeşme 29 km’lik sahil şeridi sayesinde birbirinden güzel koylara sahip.
Beyaz kumu, tertemiz denizi ve sunduğu farklı aktivitelerle popüler bir tatil
beldesi olmayı çoktan başardı.
Eşsiz denizin de serinleyip sonra da sımsıcak kumsal da sakince güneşlenebilirsiniz ya da bir yat gezisine katılabilirsiniz.
Hiç olmadı sörf tahtanızı alıp, rüzgarla dans edebilirsiniz
yada eğer dalışa merakınız varsa dalış tüpünüzü takıp
derinlerdeki zenginliği keşfedebilirsiniz.
Çeşme’nin cep yakmayan halk plajları;
Ilıca plajı , Boyalık koyu, Paşa Limanı koyu, Ildırı plajı, Çiftlikköy plajı, Eşek Adası ve Çatamaz plajı en başlıca plajlardan.

Çeşme’de Ne Yenir?

 • Çeşme kumrusu ile ünlenen beldede adım başı kumrucu görebilirsiniz. Kumrucu Şevki, Kumrucu Hüseyin, Kumrucu Hikmet ve Kumrucu Erol en bilinen adreslerden. Benim favorim ise Kumrucu Erol.
 • Şifne Caddesindeki Çeşme’nin ünlü pidecisi Dost Pide‘nin incecik ve çıtır pidelerini mutlaka denemelisiniz.
 • Çeşme’nin en eski lokantalarından kale yakınlarındaki İmren Lokantası. Çeşme çarşıda leziz zeytinyağlıları ve tencere yemekleri yemek isterseniz tercih edebilirsiniz.
 • Çeşme’de gece hayatına dair öneriler saymakla bitmez. Ancak benim en çok keyif aldığım yerler Yıldızburnu’nda yer alan Edit. Nefis kokteylleri var ve bulunduğu yer Çeşme’nin sakin kalan, bilinmeyen nadir yerlerinden. Bu yüzden çok seviyorum.
 • Türkiye’nin en iyi dondurmacıları arasında ilk 10’da yer alıyor ve aynı zamanda Çeşme’nin en iyi dondurmacısı Veli Usta‘nın çeşitli dondurmalarından yemeden dönmeyin.

veli usta dondurmacısı

 • Çeşme diyince yine akla ilk gelen isimlerden Alaçatı Tatlıcısı İmren. Buraya gelip bölgede yetişen sakız ağaçlarının sakızıyla yapılan sakızlı kurabiye ve sakızlı muhallebi deneyin.
 • Alaçatı’nın bozulmamış mekanı: Dutlu Kahve. Çevrede mekanların aksine oldukça içten bir mekan. Gündüz gelirseniz, ağaçların altında serin serin kahvenizi ya da limonatanızı yudumlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde konsept tamamen değişiyor ve içeride uzun bir masaya inanılmaz lezzetli mezeler sunuyorlar. Rakının yanına hepsi güzel olur tabi ki ama en beğendiğim çerkez tavuğu. Burada hem gün içinde hem de akşam saatlerinde keyifle zaman geçireceğinize eminim.
 • Çeşme’nin her geçen gün pahalılaşmasından hepimiz sıkıldık. Buna rağmen hala ucuz ve iyi atıştırmalık mekanı Asucan var. Merkezde yer alan bu mekan genelde denizden yorulup dönen tayfa tarafından tercih ediliyor. Çeşitli soslarla tavuklu box yemek şeklinde, ayak üstü atıştırmalık için çok ideal.
 • Bodrum çarşısında bulunan meşhur Yunuslar Karadeniz Pastanesi’nin Alaçatı’daki adresi Furun Pastanesi. Adının hikayesi de Furun kelimesinin Makedonya’dan geldiğini, Karadenizliler’in de fırına furun şeklinde seslenmesinden geliyor. Burada çeşitli pastalar ve tatlılar bulabilirsiniz ama benim size önerim ilginç sunumlu kahvaltısı. Ben anlatmıyım, görseli konuşsun.

çeşme kahvaltı

Çeşme’den Ne Alınır?

Ayrıca Çeşme’de, 6 bin yıldan bu yana sakız ağaçları yetişiyor ve bu sayede Çeşme günbegün ününe ün katmaya devam ediyor.
Çeşme’ye geldiğinizde yıllanmış sakız ağaçlarını görebilirsiniz ve bu ağaçlardan yapılmış sakız reçelinden ve sakız rakısından tadabilirsiniz.

Çeşme’nin ünlü sakız ağaçlarından yapılmış sakız reçeli ve sakız rakısının tadına bakıp sevdiklerinize hediye etmek için alabilirsiniz.
Ayrıca klasikleşmiş damla sakızlı türk kahvesi ve damla sakızlı kurabiyelerden de evinize alabilirsiniz.
Çeşme’nin simgesi haline dönüşmüş yel değirmenlerinin magnetlerinden ve maketlerinden alarak evinizi Alaçatı esintileri ile süsleyebilirsiniz.

Bonus: Ildır Köyü

Çoğunlukla Çeşme’ye gelenler Ilıca, Alaçatı ve merkez üçgeninde dolaşıyor ve çevredeki gizli kalmış güzelliklerden mahrum kalarak ayrılıyor.
Sizlerin Çeşme gezinize renk katması için bonus olarak Ildır Köyü’nü seçtim.

çeşme ıldır gezilecek yerler

Çeşme Yarımadası’nın ilk antik yerleşim yeri Erythrai şimdilerde Ildır Köyü, Çeşme’nin gizli cennetlerinden.
Tarih severler için antik tiyatrosu ve Athena Tapınağı’nı görmek için tepeye tırmanmalısınız.
Manzara çok büyüleyici olduğu için en doğru zaman kesinlikle gün batımında yukarıya çıkmış olmak.

çeşme ıldır gezilecek yerler

Ildır’da denize girilebilecek bir plaj maalesef yok ama tekne turlarıyla çevredeki adalara gidebilirsiniz
ya da ufak balıkçı teknesi kiralayarak amatörce balık avına çıkabilirsiniz. Ayrıca Ildır’da köylülerin işlettiği lokal çay bahçeleri, restoranlar ve kahvaltı yerleri bulunuyor.
Günün her saati keyfinize göre bir yer bulmanız mümkün.
Ayrıca köyün girişinde köylülerin tezgahlarından doğal reçeller, taze otlar ve baharatlar da alabilirsiniz
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
198 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın