• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Mardin’de Gezilecek En güzel 10 yer
Gap Turuna Katılmak için Lütfen Tıklayınız.

Adıyaman ve Nemrut Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Gaziantep Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Diyarbakır Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Hasankeyf Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Midyat Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız

Mardin Gezi Rehberi İçin Lütfen TıklayınızMardin’de Gezilecek En güzel 10 yer

Mardin’de İl merkezi hariç toplamda 10 adet ilçe bulunmaktadır. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yer Almaktadır.

Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli

Şiirsel kentlerimizden birisi olan Mardin, tarihi ve mimari görsel açısından da önemli ilçelerimizdendir.

Tarihi evleri, Kaleleri, Medreseleri ile Meşhur olan Mardin, Eğer bir gün yolunuz düşecek olursa veya tatil planı yapıyorsanız konumuzu muhakkak incelemenizi öneriyoruz.


1. Dara Harabeleri

Dara Haraberleri

Dara Harabeleri, Mardin”in güneydoğusunda, Nusaybin’e 30 kilometre uzaklıkta, Mardin-Nusaybin karayolu üzerindeki Oğuz Köyü’ndedir. Ziyaret açısından Mardinin en çok turist çeken yerlerindendir.

2. Altunboğa Medresesi

Altunboğa Medresesi

Altunboğa Medresesi Mardin’e geldiğinizde uğrayacak yerler listesine eklenebilir. Tarihi olarak Kitabesi bulunmadığı için ne zaman yapıldığı hakkında sağlam bir delil yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre Melik Mansur’un veziri olan Altunboğa tarafından inşa edilmiştir.

3. Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran-Manastırı-mardin
Foto: Cengiz ÖZTÜRK

Tarihinin Mardin kuruluşuna kadar indiği düşünülen Deyrulzafaran Manastırı’nın özellikle tavanı dikkatinizi fazlasıyla çekecek. Tavanındaki taşlar sıra halinde dizilmiş fakat taşların aralarında harç olmadan birbirine kenetlenip geometrik şekil verilmiştir.

4. Savurkapı Medresesi

Savurkapı Medresesi

Mardin’in tarihine ışık tutan yapılardan biri olan Savurkapı Medresesi Merkez ilçedeki Bab es Sur Camii’nin yanında bulunduğu için ulaşım açısından kolay bir noktadadır. Medresenin kitabesi günümüze kadar ulaşamamıştır ve yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Tahminlere göre Artukoğulları döneminde inşa edilmiştir.

5. Sabancı Kent Müzesi

Sabancı Kent Müzesi

Mardin Merkez’de, ünlü iş adamı Sakıp Sabancı’nın ismini taşıyan Sabancı Kent Müzesi bulunmaktadır.

Şehrin merkezinde ve merkeze yakın gezilecek yerlere de kolay bir ulaşım sağlayan Sabancı Kent Müzesi, 2009 yılında hizmete girmiştir. Müzede, Dilek Sabancı Sanat Galerisi de bulunmaktadır.

Sabancı Kent Müzesi, şehrin kentsel oluşumunu ve kültürünü anlatmaktadır.

6. Mardin Kalesi

Adına şarkılar dahi yazılan Mardin Kalesi, Gezip görebileceğiniz listenin en başında olması gereken yerlerdendir.

Şimdi tarihini gözler önüne sermek için hala ayakta olan Mardin Kalesini uzaktan gördüğünüzde bayılacak, kaleye yaklaştıkça hem yapısına hem de sunduğu manzaraya hayran kalacaksınız.

7. Mardin Ulu Camii

Mardin-ulu-cami

Caminin kim tarafından ve hangi yıl yapıldığı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Caminin kapısındaki tarihe göre 1190 yılında inşa edilmiştir. Görselliği ve mimari yapısı ziyaret edenleri büyülemektedir. Caminin iki minaresinden biri kimine göre bir yıldırım düşmesi yıkılmıştır, kimine göre ise deprem sonucu yıkılmıştır. Mardin Ulu Cami’nin en önemli özelliği dört büyük meshebe hitap etmesidir. Caminin minaresinde on sahabenin ismi yazmaktadır.

8. Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı

Mardin’de bulunan Mor Gabriel Manastırı Midyat ilçesine 23 kilometre uzaklıktadır ve Süryani cemaatine aittir. Deyrulumur Manastırı olarak da bilinmektedir.

9. Gelüşke Hanı

Tarihi dokusu, işlemeli taşları ile geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmak gibi Gelüşke Hanı’nı arşınlamak. Mardin‘in her köşesi bambaşka bir havayla bürülü zaten. Gelüşke Hanı da bu yönüyle Mardin’in farklı havasına yakışan tarihi bir yapı.

10. Kasımiye Medresesi

kasımıye-medresesi-mardin

Mardin’in her köşesi tarih, o kadar fazla ki gezilecek ve görülecek yerleri. Kasımiye Medresesi de bunlardan biri. Burada en çok dikkat çeken havuzlu avlu olması. Bu havuz hayatı simgeliyor. Suyun ilk aktığı havuz bebekliği, ikinci akan havuz çocukluğu, üçüncü uzun ince havuz gençliği, dördüncü kısa havuz yaşlılığı, suyun döküldüğü havuz ise mahşeri simgeliyor. Mimarisi oldukça etkileyici.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın