• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
DİLİMİNUCUNDA

Bu lezzetlerin başka şubesi yok

Başka bir yerde aynı tadı vermez...

220 yıl önce Rusya'dan getirdiler: Kazaklardan miras kalan müthiş lezzet

220 yıl önce Rusya'dan getirilen ve bugün Balıkesir'in Manyas ilçesinde yetiştirilen 'Kazak fasulyesi' büyük rağbet görüyor.

Sıcak atmosferiyle hiç kalkmak istemeyeceğiniz İstanbul mekanları

Soğuk kış günlerinde sıcak atmosferi ile içinizi ısıtacak bu mekanlar arkadaş buluşmalarının da en iyi adreslerinden...

Kimi fiyatıyla rekor kırdı, kimi de boyutuyla...

Dünyanın dört bir yanından fiyatlarıyla, boyutlarıyla ağzınızı açık bırakacak rekortmen yiyecekler...


Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Bitlis'in Hizan ilçesinde vatandaşlar, bağlarında yetiştirdikleri organik üzümlerle asırlardır dede ve babalarından kalma yöntemleri kullanarak pekmez üretiyor.

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan'dan köygöçüren uyarısı

Mikolog Jilber Barutçiyan,  ekibiyle gittiği Polenezköy'deki ormanlık alanda, yenilebilen türlerle benzerliğinden dolayı karıştırılan zehirli ve öldürücü köygöçüren mantarı konusunda uyarılarda bulundu. Barutçiyan: "Dünyada ve Türkiye genelinde mantar zehirlenmesinden olan ölümlerin yüzde 90-95 kadarından köygöçüren sorumlu. Bu mantarı tanımayan hiç kimse ormana mantar toplamaya çıkmasın" dedi.

Konya'ya rakip oldular... Sivas'ın etli ekmeği tescil yolunda

Sivas'ın en önemli yerel lezzetlerinden etli ekmeğin tescili için Sivas Belediyesi çalışma başlattı. Çalışma kapsamında ilk adım etli ekmeğe bir standart getirilmesi...

Gurme Fuarı açılışında kurdele yerine 21 metrelik peynir kesildi

Diyarbakır Gurme 2018 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı, kurdele yerine 21 metrelik örgü peynirinin kesilmesinin ardından kapılarını ziyaretçilere açtı.

Uşak'ın damak çatlatan lezzetleri

Uşak mutfağının önemli damak tatları arasında bulunan "gümlü kebabı", "zini hamursuzu" ve "demir tatlısı", farklı lezzet arayanlara alternatif sunuyor.

Antalya'ya gitmeden önce bu mekanları listenize ekleyin

Her ne kadar yaz aylarını geride bıraksak da Antalya'da hava sıcaklıkları halen yüksek. Her mevsimi ayrı güzel şehrimizde ziyaret edilecek tarihi ve turistik mekanlar ve birbirinden kaliteli restoranlar sizleri bekliyor. Antalya için biletlerinizi aldıysanız, bir kağıt kalem alın ve mutlaka gitmeniz gereken restoranları da not edin.


Toroslardan gelen lezzet Bucak salebi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ikram edilince çok ünlü oldu

Burdur Bucak'ta, Toros Dağlarının yüksek kesimlerinden özenle toplanan yabani orkide bitkisinin yumrularından elde edilen salep, kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Ünü ülke geneline yayılan yapışkan özelliği, tadı ve aroması diğer saleplerden farklı olan Bucak salebinin kilosu, 600 liraya ulaştı...

İşte Türkiye'nin dört bir yanından tescillenmiş lezzetler

Siirt'in büryan kebabından Çanakkale'nin Ezine peynirine tescilli lezzetlerimizi sizin için derledik...

Hatay'ın benzersiz lezzeti küllü yeşil zeytin

Gastronomi şehri Hatay'da, odun külüyle hazırlanan yeşil zeytin, asırlardır kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği yemekler

Enfes peynir helvası yiyebileceğiniz Ege mekânları

Kuzey Ege'nin en popüler lezzetlerinden peynir helvası 500 yıllık bir geçmişe sahip. İşte bu lezzeti tadabileceğiniz mekânlar...

Urartulardan günümüze Van kahvaltısının benzersiz lezzeti kavut tescillendi

Van kahvaltısının meşhur lezzetlerinden ‘kavut’ tescillenerek koruma altına alındı. Böylece Van'a ait 6 ürün tescillenmiş oldu.

Şanlıurfa "dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla UNESCO yolunda

Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye ev sahipliği yapan Şanlıurfagastronomi alanındaki lezzetlerini de "dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla UNESCO'ya tescil ettirmek için son hazırlıklarını yapıyor.

Durian, jackfruit, rambutan... Adları da tatları da değişik egzotik meyveler

Dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen ve ülkemizde sık rastlanmayan pek çok egzotik meyve çeşidi var. Rengarenk yapıları ve birbirinden farklı lezzetleriyle bu meyveler genellikle tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişiyor. Görünüşleri ile oldukça albenili olan bu meyveler insanda adeta tadına bakma isteği uyandırıyor. İşte değişik lezzetlerinin yanında sayısız faydası olan egzotik meyveler...

Aslan, fil, zürafa... Kasalarca meyve heykele dönüştü

Bu yıl altıncı kez düzenlenecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında narenciye ürünlerinden aslan, fil, zürafa, otomobil, motosiklet ve gitar gibi ilginç figürler oluşturuluyor.

Güneydoğulu çölyak hastalarının ekmeği Şanlıurfa'dan

Şanlıurfa'da Haliliye Belediyesi'nce kurulan bölgenin ilk glutensiz ekmek fırını sayesinde çölyak hastaları, tükettikleri ekmeğe daha kolay ulaşabilecek

Doğdukları yer aynı, lezzetleri farklı: Dönerin kardeşi pideli köfte

Ünlü Bursa kebabının da ortaya çıktığı 600 yıllık Tarihi Kayhan Çarşısı'nda, yaklaşık yarım asır önce dönere alternatif olarak yapılmaya başlanan pideli köfte, damakları tatlandırıyor. Sıcak pide üzerine döner yerine köfteler yerleştirilen, domates sosu ve keçi tereyağı ile servis edilen, isteğe göre sunumuna yoğurt, domates ve biber eklenen pideli köfte, yoğun ilgi görüyor.

  
223 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın