• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Mardin Mimarisi

 Mardin’de Gezilecek En güzel 10 yer

Mardin evleri

undefined

Kent, Mazı Dağları'nın (Masius) güney yamaçlarında, doğudan batıya 2.500 m uzunluğunda, 500 m genişliğinde bir alana kurulu.

undefined

Kaleden ve karşıdan bakıldığında, Mardin evleri bir-biri üstüne yığılmış gibi duruyor. Doğal konumdan doğan bu üst üstelik ve sıkışık yapılaşma, kente özgün bir görünüm kazandırıyor.

undefined

Çevrenin ağaçlıklı görünümüyle kale eteğinden başlayarak ovaya doğru teraslar biçiminde inen ak evler, ilginç bir çelişki yaratıyor.


undefined

Ortaçağ mimarisini günümüzde de sürdüren bu yapılaşma "Kuzey Suriye mimarisine sıkı sıkıya bağlı olan Şanlıurfa ve kuzey etkileriyle karışık Diyarbakır'ın şehircilik yapısından tamamıyla farklı olarak, bir kapalı bölge karakteri gösteriyor.

undefined

Kolay işlenen ve ocaktan çıkartılan bir süre sonra sertleşen bu kireçli oluşum Mardin yapılarının her devrinde aynı rahatlıkla halen kullanılıyor.

undefined

Bu evlerde herhangi bir sıva malzemesi bulunmuyor. Belirli zamanda taşların temizlenmesi amacıyla, taş kırıntıları kum haline getiriliyor ve bu kum ile duvar temizleniyor.

undefined

Duvarların örülme işleminde ise kireç ile karıştırılan bu kumdan harç elde ediliyor ve bu harç ile duvar örülüyor.

undefined

Mardin’de ahşap malzemenin kullanılmamış olması, Mardinlilerin taşçı geleneğine sıkı sıkıya bağlı olmasından kaynaklanıyor. Bu gelenek o kadar yerleşmiştir ki bugün bile beton yapılar yadırganmakta.

undefined

Mardin evleri kalenin eteklerinden ovaya doğru birbiri üzerine yükselen teraslar halinde, tepenin güney yamacına yerleşmiş.

undefined

Volkanik bir bölgede kurulu Mardin’deki tüm yapıların ön avluları cepheye bakıyor. Mezopotamya ovasına açılan kapılar tepenin eğimi üzerinde kuruldukları için en az iki katlı.

undefined

Hiçbir evin gölgesinin birbirinin üzerine düşmemesi, Mardin evlerinin çok sayıdaki ilgi çekici özelliklerinden sadece biri...


Mardin Gezi Rehberi İçin Lütfen Tıklayınız

Midyat Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız

Gap Turuna Katılmak için Lütfen Tıklayınız.

Adıyaman ve Nemrut Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Gaziantep Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Diyarbakır Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

Hasankeyf Gezi Rehberi için Lütfen Tıklayınız.

  
94 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın