• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
Dünya Mutfakları

Peynir ve sos aşkına: İtalyan Mutfağı

wikipedia

Dünyadaki en eski mutfak kültürlerinden biri. İtalyan mutfağının en çok tercih edileni makarna yemekleridir. Makarnalar aslında, farklı boyut ve şekillerde olabilen eriştelerdir. Makarnalar biçimlerine göre penne, maccheroni, spaghetti, linguine, fusilli, lazanya gibi isimler alabilirler. Ya da içlerine konan malzemeye bağlı olarak ravioli, tortellini gibi isimlerle anılırlar.
Ayrıca İtalyan mutfağının dünyanın her yerine yayılmış bir pizzalarını duymayan, lezzetlerine hayran olmayan yoktur. Tabii pizzalarının bu kadar belirleyici olmasında İtalyan kültüründe yer alan sos ve peynirlerin de payı büyüktür.

Son zamanların popüleri: Tayland mutfağı

newcastlediggers

Birçokları tarafından Çin mutfağına benzetilerek özgün bulunmasa da, yemekler kendi içlerinde çok farklılık gösterir. Örneğin noodle tabakları Çin mutfağının aksine zengin ve kıvamlı soslarla süslenir.

Neredeyse sanat: Fransız mutfağı

foodquest

Tıpkı İtalyanlar gibi Fransızlar da kendi lezzetleriyle tüm sınırları aşmayı yüzyıllardır başarıyorlar. Hazırlanması zaman alan et yemekleri, tatlılar ve çorbalar soslarla birleşir. Ayrıca deniz ürünleri de-bölgeden bölgeye çok fazla değişiklik gösterse de- Fransız mutfağının sıkça terci edilenleri arasındadır.

Onu zaten biliyorsunuz: Japon mutfağı

bytplus

Japon mutfağını uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Bütün o tofular, noodlelar ve suşiler zaten Japon mutfağının ne kadar benzersiz olduğunu ortaya koyuyor. Belki sadece, Japon mutfağının temel malzemesinin pirinç olduğunu söylememiz yeterli olacaktır.

Bir melez kadar güzel: Lübnan mutfağı

cult

O aslında gerçekten melez. Çünkü Akdeniz ve Arap kültürlerinin parçalarını üzerinde taşıyan fakat bunu yaparken özgünlüğünden de ödün vermeyen özel bir kültür Lübnan mutfağı. Tıpkı Türk mutfağı gibi...

Oley oley oley: İspanyol mutfağı

Ülkenin coğrafi konumu sebebiyle nesiller boyu farklı kültürden insanlara, göçler, savaşlar ya da ülkelerin genişlemesi sebebiyle ev sahipliği yapmış bu sebepten de zenginleştikçe zenginleşmiş bir kültürdür İspanyol mutfağı. Çok çeşitli malzemelerle yapılan kanepe ve mezeler tapas olarak adlandırılır ve çok özgün lezzetlerdir.

İşlenmiş et onlardan sorulur: Alman mutfağı

wikimedia

Yine ulusunun çeşitliliğine bağlı olarak zenginleşmiş bir mutfakla karşı karşıyayız. Domuz başta olmak üzere, biftek, kümes hayvanları, balık, ördek... ve benzeri onlarca ana malzemesi vardır Alman mutfağının.

Uzak doğu büyüsü üzerinde: Kore mutfağı

rwsentosa

Tıpkı Uzak Doğu'nun birçok kültüründe olduğu gibi Kore mutfağının da ana malzemesi pirinçtir. Pirinç, özel soslarla hazırlanmış etler, deniz ürünleri ve taze sebzeleri kendine yaver yapmaktan uzak durmaz.

Daha otantik olamazdı: Güney Afrika mutfağı

culturextourism

Güney Afrika mutfağında Hollanda mutfağının büyük etkisi vardır. Fransız, Alman ve Doğu Hint mutfağının da etkisi tartışma götürmez. Kısaca açıklamak gerekirse, Güney Afrika mutfağı çok fazla kültürden etkilenmiştir. Buradan yola çıkarak söylenebilir ki, kültürler birbirine adapte olmamış, dalgalanmalar rustik etkilerle kendini belli ederek ortaya otantik bir mutfak kültürü koymuştur.

Yalnızca barbeküden ibaret olduğu doğru değil: Avustralya mutfağı

kangarrifictours

Yeryüzündeki en genç kültürlerden biri olduğu göz önünde bulundurulursa, Avustralya mutfağının gösterdiği çeşitlilik oldukça normaldir. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates dışında İngiliz kahvaltısını da listeye katabiliriz. Avustralyalıların Çin, Japon, Tayland ve Yunan, İtalyan, Fransız mutfaklarıyla da ilgilendiği söylenebilir.

Karmakarışık: Karayip mutfağı

amazeus

Afrika, Doğu Hindistan, Kızılderili, Avrupa ve Çin kültüründen eşit oranlarda etkilenmiş 'baharat yoğun' bir mutfak olarak adlandırabiliriz. Hem geleneksel hem de trend olan akımların kültüre etkisi tartışılamaz. Seafood, jerk, conch ve papaya ise sık sık ve sevilerek tüketilen yemek çeşitlerinden birkaçı.

Bizden gibi: Yunan mutfağı

visitgreece

İtalyan, Arap, Türk ve Yunan kültürü birbirine geçmiştir. Her anlamda. Tabii mutfak kültürü açısından da öyle. Her ne kadar Türk mutfağıyla çok büyük benzerlikler gösterildiği düşünülse de Yunan mutfağı, Akdeniz kültürüne daha yakındır. Yemeklerde, Akdeniz insanın sağlığının anahtarı Yunan zeytinyağı ve tabaktaki ne olursa olsun sunulan porsiyonlar oldukça cömerttir.

Bize biraz uzak: Filipin mutfağı

wikipedia

Sabahleyin sucuklu yumurtalı kahvaltı yapıp öğleden sonra da anneannenizin altın gününde kısırın dibine vurduğunuz bir günü düşünün. Akşamına da üç lahmacunu arka arkaya kıvırmış olun mesela. İşte Filipin mutfağından tek öğün öyle bir ağırlık etkisi yapıyor vücutta. Aşırı ağır kokular, yağlı ve baharatlı yemekler ve her ne hikmetse bütün hamur işlerinin şekerli hazırlandığı bir yeme kültürü...

Bir İskoçyalıya viski ve haggis verin yeter: İskoçya mutfağı

İskoç mutfağının İngiliz mutfağından ayrı olarak ele alınmasının mümkün olmayacağı aşikardır. Dünyaca ünlü viskileri her öğünün baş tacı, haggis denilen, işkembe zarının içine bulgur, üzüm, fıstık, sakatat doldurularak hazırlanan özel bir yemektir. Haggis patates ve şalgam eşliğinde tüketilir.

Belki de en karışık yeme kültürü: Hint mutfağı

Dini ve toplumsal açıdan da kendi içinde bile büyük farklılık gösteren Hindistan'da haliyle mutfak kültürü de çok çeşitlilik göstermektedir. Baharat ve aromatik lezzetler Hint mutfağında büyük yer kaplamaktadır. Zamanla İngiliz, Fransız ve Portekiz kültüründen etkilenen Hint mutfağına, patates, domates ve biber çeşitleri de eklenmiş, yemekler zenginleşmiştir.

Fransız ve Arap kültürlerinin bir sentezi: Meksika mutfağı

Zengin bitki örtüsü demek zengin bir mutfak demek. Hele ki bu mutfak farklı kültürlerden etkilenip çeşitliliğini artırıyorsa. Mısır, fasülye ve yoğun meyve tüketimi söz konusu. Kakao, vanilya, avokado, yer fıstığı gibi lezzetlerin de anavatanı diyebiliriz. Ayrıca bizim için döner dürüm ne ise, Meksikanlar için de taco odur. Candır.

Özetlemek oldukça zor: Endonezya mutfağı

Hint ve Çin mutfağının etkilerinin oldukça yoğun görüldüğü Endonezya mutfağını yüzeysel olarak incelemek neredeyse imkansız. 17 binden fazla adadan oluşan bir ülke olduğu varsayılarsa, bahsettiğimiz çeşitlilik 'az bile'dir. Fakat, yer fıstıklarının egzotik meyvelerle bir arada kullanılması tarifi zor ve eşsiz lezzetler ortaya çıkarmakta.

Futbolları ve dansları kadar iyi: Brezilya mutfağı

Toplumsal yönden, çok bariz bir etnik çeşitlilik içinde varlığını sürdüren Brezilya bu çeşitliliği sayesinde dünyanın en zengin yemek kültürüne sahip ülkelerinden biri haline gelmiş zamanla. Deniz ürünlerinden et yemeklerine, tropik meyvelerden baharatlı yemeklere sayısız güzellik bizleri kucaklıyor.

Çin restoranı olmayan bir sokak kaldı mı?: Çin mutfağı

Yalnız Çin Halk Cumhuriyeti değil, Tayvan, Singapur, Malezya ve Endonezya gibi Uzak doğu ülkelerinin etkilerini ezdiren ve küresel bir yayılımla neredeyse her sokağı etkisi altına alan Çin mutfağı diğer mutfak kültürlerine oranla çok özgün. Yeme ve pişirme biçimleri dahil, yiyecek olarak tükettikleri hayvanlar yüzünden tepki toplayabilen Çinlilerin mutfağı, kullanılan malzeme açısından dünyanın en zengin mutfak kültürüdür.

Fast foodun 'anavatanı': Amerikan mutfağı

Çok uluslu ülkeler listesinin en başında yer alan Amerika bu çeşitliği pek etkin kullanabilmişe benzemiyor. Amerika topraklarına giden her etnik grup kendi mutfak geleneklerini de buraya taşımıştır. Bu da özellikle yeni nesil tüketicinin sofistike bir damak tadı geliştirememsine yol açmıştır. Nedir bu Amerikan kültürü derseniz 'hamburger' diyebiliriz. Tırnak içinde mesela...


Dünya Mutfakları ve Özellikleri

Dünya Mutfakları ve Özellikleri

Yemek yemeyi veya yapmayı tutku olarak görenlerin özellikle ilgilendiği dünya mutfakları ile ilgili içeriğimizde, bilinen dünya mutfaklarının en belirgin yönlerini bulacaksınız.

Bir ülkenin mutfağı ancak orada güzeldir ve milli yemekleri ile bu yüzden anılır. Yiyeceğe özelliğini katan birçok unsur vardır. Mevsim, toprak, iklim, özel alışkanlıklar, kullanılan malzemeler gibi. Bilinen dünya mutfaklarının özelliklerini kaleme aldığımız bu içerik ile dünya mutfakları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fransız Mutfağı ve Genel Özellikleri

Fransız mutfağının çok tanınması ve beğenilmesinin sebebi, kuşkusuz tüm dünyada kolaylıkla anlaşılması ve uygulama olanaklarının bulunmasıdır. Tarihçilere göre yemek pişirmeyi bir sanata ilk defa Romalılar dönüştürse de, Rönesans öncesinde Fransız yemeklerinin oldukça baharatlı, ağır ve beğenilir olduğu bilinir. Başka bir mutfakta Fransız mutfağında olduğu kadar kesin kurallara rastlayamazsınız.

Fransız mutfağı nasıl gelişti diye soracak olursanız cevap çok basit: Çeşitli zamanlarda bu konuda bilgi ve yetenek sahibi olanların mutfakla ciddi olarak ilgilenmeleri. İlk akla gelen örneği de Fransa’ya 1533’lerde gelen İtalya doğumlu Catherine Medici ve ekibidir. Fransızların bilmedikleri yöntemleri ve malzemeleri tanıtmasının yanı sıra görgü kurallarını da göstermeye başlayan bu ekip sonrasında, 1800’lerde, Marie Antoine Careme, Fransız mutfağının standartlarını belirlemiş ve dünyaya tanıtmıştır. 

Fransa’da yemek kültürü bölgelerde farklılık gösterir. Bu bölgeler 300’e yakındır. Yetişen çeşitli ürünler ve yöresel alışkanlıklar, bölgelere göre farklı yöntemlerle kendini gösterir.

 • Fransız mutfağında baharat ve otlar başarılı şekilde kullanılmıştır.
 • Sebze garnitürlerinin sunuş ve uygulama yöntemleriyle etler daha cazip hale gelmiştir. Patates başta gelir. Ayrıca soslar son derece dikkat çeker.
 • Yumurtalar, çorbalar, patates garnitürleri ve sebze garnitürleri üzerinde birçok ülkede pek durulmasa da Fransız mutfağında derlenerek kullanılabilir hale gelmiştir.
 • Fransız pasta sanatı dünyaca ilk sırada gelendir.
 • Yemek pişirmede şarap kullanılmasının öncüsü de yine Fransızlardır.
 • Bizim mutfağımızda da Fransız yemekleri sıkça kullanılmış, hatta Fransızca sözcükler sözlüğümüze girmiştir. Püre, cips, sote, flambe, sufle…

İtalyan Mutfağı ve Genel Özellikleri

Akdeniz’i çevreleyen tüm ülkelerde olduğu gibi İtalya’da da mutfak, iklim ve coğrafi yapıdan etkilenmiştir. Yemekler oldukça renkli ve gösterişlidir.

 • Güney mutfağımızda olduğu gibi İtalyan mutfağında da domates sık sık kullanılır.
 • İtalyan mutfağında deniz mahsulü yemekleri önemli bir yer tutar.
 • İtalyan mutfağının en önemli kısmı pasta adı verilen makarna çeşitleridir. 1295 yılında Marco Polo’nun Çin’den makarnayı getirdiği söylenir. Makarna çeşitleri özel isimlerle anılır.
 • Peynir ve salam çeşitleri de belirgindir.
 • İtalyan mutfağının önemli ikinci kısmını ise pizza oluşturur.
 • Ekmek çeşitleri Fransız mutfağındaki gibi çeşitlidir.

Uzak Doğu Mutfağı

Uzak Doğu mutfağı denildiğinde akla üç mutfak gelir;

 • Hint
 • Japon
 • Çin

Bu mutfaklar genel olarak birbirlerine benzeseler de köklü gelenekleri ile oldukça renkli ve farklı mutfaklardır. Hint mutfağından başlayarak tek tek bu mutfakların özelliklerini tanıyalım.

Hindistan Mutfağı ve Özellikleri

Bilindiği üzere baharat temeline dayalı bir mutfaktır. Özellikle akla köri gelir. Belirgin bir ölçüsü olmadığı için kişiden kişiye değişiklik gösteren bir baharat karışımı olan köri, Hint mutfağında oldukça geniş yer kaplar. Bir de goram denilen bir baharat karışımı vardır. Köriye yakın lezzette olsa da daha hafiftir. Hint yemeklerinin bölgeden bölgeye değişmesinde dini inancın rolü büyüktür. Müslümanlar domuz eti yemezken Hindular sığır etini yemez. Budistler ise hiç et yemez.

 • Hindistan mutfağının en çok dikkat çeken bölgesi kuzey batıdır.
 • Hindistan Müslümanlarının sık sık yaptığı bir yemek olan biryani bizim mutfağımızda da yer alan büryandır.
 • Hint mutfağında deniz ürünleri de çok değişik hazırlanır. Şarap ve vermut çok kullanılır.
 • Güney Hindistan’da buğdayın yerinde pirinç rol alır. Hindistan cevizi de sıkça kullanılır.
 • Hindistan’da sebzenin ön plana çıkmasında Budistlerin rolünün önemli olduğunu vurgulamak gerekir.
 • Tandırı Müslümanların buraya getirdiği bilinir.
 • Gevrek mezeler Hint mutfağında yörelere göre farklı isimler alır: bhelpuri, chaat.
 • Tatlılarda çoğunlukla lor, süt ve şurubun kullanıldığı görülür.

Çin Mutfağı ve Özellikleri

Uzak Doğu mutfağının tüm dünyadaki en önemli temsilcisinin Çin olduğunu söyleyebiliriz. Bu mutfakta ekmeğe pek rastlanmaz. Onun yerine buharda pişirilmiş pirinç görülür. Süslemelerde Çin zevklerine rastlarız. Gül şekline sokulan sebzeler gibi…

 • Yemeklerde soya sos sıklıkla kullanılırken, şarap yerine pirinç şarabının tercih edildiği görülür. 

 • Deniz yosununun Uzak Doğu mutfakları içerisinde en çok kullanıldığı mutfaktır.
 • Çin mutfağında en meşhur mutfak aleti wok adı verilen çukur tavalardır.
 • Sebze filizleri ve taze baharat, Çin mutfağının olmazsa olmazıdır.

Japon Mutfağı ve Özellikleri

Deniz mahsullerini başarılı şekilde uygulamışlardır. Yemeklerde sunum özel bir önem taşır. Çatal bıçak yerine chopstick denilen çubuklar kullanılır. Japon mutfağının en temel malzemelerini sıralarsak;

 • Karabiber
 • Zencefil
 • Tatlı pirinç sosu (mirin)
 • Soya fasulyesi ezmesi (miso)
 • Yeşil ve çok acı turp ezmesi (wasabi)

Türkiye'de ekmek ne anlama geliyorsa Japonya'da pirinç o anlama gelmektedir.

 • Sushi, tüm dünyada sevilen bir Japon yemeğidir.
 • Yine baharatlar Japon mutfağında da önemlidir. Yedi baharat biberi adıyla bilinen sichimi togarishi Japonlara özgüdür.
 • Kızartmalarda susam yağı kullanıldığı gibi, mısır özü de kullanılır.
 • Barbunyaya benzeyen kırmızı fasulyeyi şekere batırıp tatlı olarak yerler ve buna azuki denir.

Türk Mutfağı ve Özellikleri

Türk mutfağı iki bölümden oluşuyor diyebiliriz:

 • Osmanlı dönemi saray mutfağı
 • Yöresel Türk mutfağı

Türk mutfağının zengin olmasının en önemli sebebi kuşkusuz ki Orta Asya’dan başlayıp bugünkü Türkiye’ye uzanması ve birçok ülkenin fethedilmesiyle kurulan bir imparatorluktan gelmesidir.

 • Türk mutfağında kebaplar çok farklı yorumlanarak tüm dünyada adından söz ettirmiştir.
 • Etli sebze yemekleri de Türk mutfağına özgü yorumuyla esas yemek yerine geçmeyi başarmıştır.
 • Zeytinyağlı sebze yemekleri soğuk olarak da yenebilen çeşitleriyle Türk mutfağında önemli yer kaplar.
 • Türk dondurmaları da dünya dondurmalarından farklıdır ve şerbetler de mutfağımızda farklılık gösterir.
 • Türk mutfağını diğer mutfaklardan ayıran birçok lezzet vardır. Çörekler, helvalar, pişmaniyeler, kurabiyeler...
 • Hamur tatlıları ve börekler Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alırken, aynı zamanda lezzetli sütlü tatlılar da mutfağımızın önemli unsurlarındandır. Hoşaflar ve komposto yörelere göre değişik şekillerde sunulmaktadır.

Dünyanın En İyi 7 Mutfağı

Seyahat ettiğimiz yerlerin tarihi dokusunun, gece hayatının, doğal güzelliklerinin yanı sıra; o yere ait lezzetleri, yemek kültürlerini keşfetmenin keyfi de bir başka!

Birçok dünya mutfağından ülkemize gelen yemekler mevcut durumda. Yine de her yemeği doğduğu ülkede tatmak çok daha keyif verici ve lezzetli olacaktır.

Yeni lezzetlerle tanışmak, dünyanın en iyi mutfaklarının keşfine çıkmak isteyenleri böyle alalım.

 

1) Fransız Mutfağı

Fransız Mutfağı

Sahip olduğu besin çeşidinden pişirme tekniğine kadar her şeyiyle dünyanın en zengin mutfaklarındandır. Ülke mutfağı; et, sebze ve hamur işine dayanır. Balık da çok tüketilen besinler arasında yer almaya başlamıştır.

Fransızlar sabah, öğle, akşam olmak üzere üç öğün yemek yerler. Peynir ve şarap çeşitleri dünyaca ünlü ve oldukça lezzetlidir. Şarabı ayrıyeten et pişirirken de kullanırlar.
Sufle, Creme Caramel, Macaron gibi lezzetleriyle tatlı açısından da ön plana çıkmaktadır.

Son dönemlerde ülkemizde de tüketilmeye başlanan Kruvasan, Fransız mutfağına aittir.

 

2) İtalyan Mutfağı

İtalyan Mutfağı

Dünyanın en sevilen mutfaklarından biridir. Yemeği, ihtiyaçtan daha çok diğer kişilerle sohbet etme ve vakit geçirme amaçlı bir zaman olarak görürler.

İtalyan mutfağı denince gözümüzde direkt olarak muhteşem lezzetteki pizzaları ve soslu makarnaları canlanır. Ülkede yüzlerce makarna ve sos çeşidi bulunmaktadır.

Yemeklerinin hemen hepsinde zeytinyağı kullanırlar. Kıyı bölgelerinde deniz ürünleri çok tüketilmektedir. Risotto adı verilen pirinç pilavı oldukça popülerdir. Ayrıca tiramisu da bu ülkeye ait bir tatlıdır.

Peynir, şarap ve kahve çeşitleri İtalyan mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir.
 

3) Türk Mutfağı

Türk Mutfağı

Şimdi sıra, hangi ülkeye gidersek gidelim yemeklerini özlediğimiz mutfağa geldi!

Türk mutfağı; Ortadoğu ve Balkan mutfaklarının etkilerinin görüldüğü, bölgelere göre çeşitlilik gösteren bir mutfaktır. Çorba, et, sebze, hamur işleri ve tatlılardan oluşur. Özellikle kıyı kesimlerde deniz ürünleri de tüketilmektedir.
Kebaplar, dönerler, köfteler ve diğer et yemekleri oldukça lezzetlidir. Sulu yemek açısından da oldukça zengindir. Yemeklerin yanında ekmek tüketme alışkanlığı vardır.  Lahmacunundan mantısına birçok hamur işi turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Çay ve Türk kahvesi çok tüketilen içeceklerdir. Alkollü içki olarak da rakı çokça tercih edilmektedir.

 

4) Çin Mutfağı

Çin Mutfağı

Çin mutfağı için; dünyanın yemek ve teknik açısından en zengin mutfağı diyebiliriz.

Pirinç, sebze, hamur işleri, Pekin ördeği, tavuk yemekleri ve deniz ürünleri ülke mutfağının büyük bir kısmını oluşturur. Soya fasulyesi, yemeklerde çok kullanılan malzemelerdendir. Baharatlar ve tatlı/ekşi soslar bir yemeğin olmazsa olmazıdır. Deniz ürünlerinden karidese yemeklerde çok yer verilir.

Yemek sofralarında tuz gibi baharatlar ve soslar bulunmaz. Çünkü yemeğe özgü bütün sos ayarlarını servis etmeden önce yaparlar ve bu şekilde tüketilmesini isterler.
Yemek yerken çatal bıçak yerine yemek çubuklarını kullanırlar.

 

5) Tayland Mutfağı

Tayland Mutfağı

Çin mutfağıyla benzerlik gösteren, yemeklerinde deniz ürünlerine bolca yer verilen bir mutfaktır.

Tayland mutfağının ana besini pirinçtir. Hemen her yemeğin yanında tüketilir. ‘Köri’ adı verilen sulu yemekleri oldukça popülerdir. Bizim baharat olarak bildiğimiz köriden çok farklı bir besindir kendisi.

Yemeklerini baharatlarla lezzetlendirirler ve acıyı çok severler. Ayrıca kendilerine özgü otlar ve sebzelere de yemeklerinde yer verirler.

Sofralarında tatlı, tuzlu, ekşi ve acı olmak üzere dört lezzetin dengesini sağlamaya çalışırlar.

Yöresel tatlılarının çoğu meyvelerle yapılır ve içerisinde Hindistan cevizi sütü bulunur.

 

6) Meksika Mutfağı

Meksika Mutfağı

Meksika mutfağı denince akla ilk olarak ‘acı’ gelir! Çili adı verilen kurutulmuş acı biber, ülke mutfağının en önemli besinlerinden biridir. Mısır, fasulye, kakao, pirinç, sebze çeşitleri, egzotik meyveler ve baharatlar ülke mutfağının temel besinleridir.

Yemeklerin yanında tüketilen Tortilla; mısır ve buğday unundan yapılan, lavaşa benzeyen ince bir ekmek türüdür. Tortillanın içine malzemelerin konulmasıyla yapılan Taco da ülkede oldukça popülerdir.

Bir kısmının okyanusla çevrili olmasından dolayı deniz ürünleri de çokça tüketilmektedir.

Çorbanın da önemi büyüktür. Dünyada en çok çorba tüketilen ülkelerden biridir Meksika.
 

7) Hint Mutfağı

Hint Mutfağı

Bol baharatlı yemekleriyle bilinen bir mutfaktır. Hindu inancı nedeniyle dana etini pek tüketmezler, ağırlıklı olarak tavuk eti tüketilir. Vejetaryen tarzı yemeklere sıkça rastlayabilirsiniz. Ayrıca Körili yemekleri öğünlerde çokça tüketilir.

Yemek yerken genelde çatak bıçak yerine ellerini kullanırlar.
Güney Hint mutfağı ve Kuzey Hint mutfağı olarak yemek kültürü açısından ikiye bölünmüştür. Güneyde acısı fazla olan vejetaryen yemekleri daha fazla tüketilir. Kuzey mutfağında ise daha çok et ve tahıl ürünü tercih edilmektedir.

Oldukça güzel lezzetlere sahip olan sütlü tatlıları vardır.

 
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
123 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın