• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Gap Teknik Programı

TEKNİK GAP  TURU BİLGİLENDİRMESİ
6 şehir, 20 Gezi Rotası-2228 km (28 saat)
 
  
ADIYAMAN
HARRAN                
ŞANLIURFA                                                                                              
GAP TURUNDA BAŞLICA GEZİ NOKTALARI

            Adıyaman:Kahta – Nemrut Dağı – Komagane Krallığı – Arsemia  – Diyarbakır – Gazi Köşü –Ahmet Arif Evi-Cahit Sıtkı Tarancı Evi-Ulu Cami Şehir Surları –Batman: Hasan Keyf – Midyat – Konuk Evi –Mardin: Deyrul Zahferan Manastırı –Mor Gabriel- Ulu Camii – Kasimiye Medresesi -Zinciriye Manastırı– Çarşı –  Harran – Şanlıurfa: Göbeklitepe- – Balıklıgöl – Urfa Kalesi – Zeugma Antik Kenti – Gaziantep – Kale – Bakırcılar Çarşısı – Hasan Süzer Etnografya Müzesi


Güney-Doğu Anadolu Bölgesi

Batıda Akdeniz , Kuzeyde ve Doğuda Doğu Anadolu, güneyde ise Suriye ile komşu olan Güney-Doğu Anadolu Bölgesi, Güney-doğu Toroslar'ın güneyinde yer alır.Bölgenin kuzeyinde Güneydoğu Torosları uzanır. Karacadağ, Mazo Dağı ve Mardin Eşiği diğer dağlarıdır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde Altınbaşak, Suruç, Viranşehir ve Ceylanpınar önemli ovalardır. En önemli akarsuları Fırat ve Dicle'dir.

Türkiye'de yağışın en az düştüğü İçanadolu'dan biraz daha fazla yağış alır.ancak buna rağmen kuraklık daha fazla yaşanır. Bunun nedeni buharlaşmanın fazla olmasıdır.Bölgede yağış batıdan doğuya ve güneyden kuzeye doğru artar. Bu artışın nedeni yükseltidir.Güneydoğu Anadolu Bölgesinin büyük bir bölümünde bitki örtüsü olarak bozkırlar hakımdir.

Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üstündedir. Nüfusun yoğun olduğu yerler Antep Yöresi, Torosların güney etekleri ve akarsu boylarıdır.

Ekili-dikili alan sıralamasında Türkiye genelinde 4. sırada yer alan Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarımın en büyük sorunu sulama ve kuraklıktır. GAP'la birlikte sulama sorunu çözülmüş gibi görünsede bilincsizce yapılan aşırı sulama sebebiyle tarım arazilerinden elde edılen verim düşüktür.Yapılan çalışmalar ve alınan önlemler sonucunda bölgeden elde edilen tarımsal ürün miktarının zamanla artması beklenmektedir.Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarımı en çok yapılan ürünler ; Antepfıstığı, üzüm, pamuk, karpuz, kırmızı mercimek, buğday, arpa, susam ve nohuttur.

Yer altı kaynakları içinde en önemlisi petroldür. Türkiye Petrolünün tamamına yakını bu bölgeden çıkarılır. Doğalgaz, linyit ve fosfat diğer yer altı kaynaklarıdır.

En yüksek yaz sıcaklıklarına bu bölgede rastlanır. Bunda güneyden gelen sıcak hava akımları etkilidir.En az ormanlık alana sahiptir (% 3).Türkiye'de petrolun büyük bölümü ve Fosfat'ın çoğu bu bölgedan sağlanır.En fazla kırmızı mercimek, antep fıstığı ve susam bu bölgeden elde edilir.Buharlaşmanın fazla olmasından dolayı Türkiyenin en kurak bölgesidir.Bitkiler en fazla suya bu bölgede ihtiyaç duyarlar.En az bulutlu günler bu bölgede görülür.Bölgede doğal göl yoktur.Yıllık sıcaklık ortalaması 14 -16°C,En sıcak ay ortalaması 30 - 32°C,En soğuk ay ortalaması ise 3-5°C dir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU "GAP" GEZİSİ PROGRAMI

                        (5 GECE, 5 GÜNDÜZ )

Adıyaman:Kahta – Nemrut Dağı – Komagane Krallığı – Arsemia Batman: Hasan Keyf – Midyat – Konuk Evi –Mardin: Deyrul Zahferan Manastırı – Ulu Camii -Mardin Müzesi-Kırklar Kilisesi– Çarşı –  Harran – Şanlıurfa: Göbeklitepe – Balıklıgöl – Urfa Kalesi – Zeugma Antik Kenti – Gaziantep – Kale – Bakırcılar Çarşısı – Hasan Süzer Etnografya Müzesi

 

HAREKET  : 04.06.2019 Salı Günü  saat 22.30 da ... önünden hareket edecektir

1.GÜN : 05.06.2019 Çarşamba  günü sabah Adıyaman-Kahtaya varış.Öğleden sonra Karakuş Tümülüsü, CendereKöprüsü, Arsemeia (Eski Kale),UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'inde yer alan Nemrut dağı ve Kommagene Kralı Antiochos'un Tümülüsü ile kutsal alanları, dev heykellerin görülmesinden sonra "GÜN BATIMI" nın izlenmesi. Akşam yemeği ve konaklama Kahta'daki otelimizde. Bugün yanınıza anorak, bere, kazak almayı unutmayınız.(Nemrut Otel)

2.GÜN : 06.06.2019 Perşembe sabah kahvaltısından sonra Hasankeyf'e hareket ediyoruz.Aşağı ve Yukarıkentteki tarihi yapıların (Kale, ElRızk Camii, Küçük ve Büyük Saray, Hasankeyf Köprüsü kalıntıları) görülmesinden sonra Midyat'a hareket. Küçük bir Mardin silutinde olan Midyat'da birçok dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış Kaymakamlık konuk evi, Eski Han ve Midyat sokakları görülüp Telkariciler Sokağında alışveriş için serbest zaman sonrası konaklama Mardin'deki otelimizde.(Grand Yay Otel)

3.GÜN : 07.06.2019 Cuma  kahvaltı sonrası Mardin gezimize başlıyoruz. Mardin’de ilk durağımız bütün dünyadaki Süryani Halkının merkezi konumunda bulunan Dayrul Zafaran Manastırı olacak. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin Patriklik Merkezi Görevini Üstlenen Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler bizi buraya hayran bırakacaktır. Buradan ayrıldıktan sonra ise, hala Süryanilerin metropolitlik görevini sürdüren Mor Behnam Kilisesi’ni (Kırklar Kilisesi) ziyaret edeceğiz. Alacağımız önemli tarihi bilgilerden sonra tarihi Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammedin sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Sonrasında öğlen yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binasını geziyoruz.konaklama otelimizde.(Grand Yay Otel)

4.GÜN   : 08.06.2019 Cumartesi
 
günü kahvaltı sonrası  peygamberler şehri Şanlıurfa'ya doğru yola devam ediyoruz.İlk ziyaret yerimiz Şanlıurfa'ya  20 km.  mesefade bulunan ve günümüzden 11.000 yıl öncesine tarihlenen Dünya'nın ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe Höyüğü olacak. Buradan sonra Harran'da Dünyanın  ilk üniversitelerinden Harran Üniversitesi kalıntıları ve kulesinin gezilmesi ve Şanlıurfa'da; Göbeklitepe'den çıkan eserlerin de sergilendiği Şanlıurfa Müzesi, Hz. İbrahim'in makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Camii ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam yemeği, sıra gecesi ve konaklama otelimizde.

5. GÜN   : 09.06.2019 Pazar
günü kahvaltıdan sonra, Birecik barajı inşasından sonra bir kısmı baraj gölü altında kalan halfeti'ye hareket ediyoruz. Buradan bineceğimiz tekne ile baraj gölü üzerinde yapacağımız gezimti sırasında yine büyük kısmı baraj gölü altında kalmış olan Savaşan Köyü ve tarihte önemli yeri olan ve  yöre kültüründe önemli yeri olan Rumkale görülecektir. Sonrasında buradan ayrılıp, Fırat Nehri kenarında kurulu olan Birecik Kelaynak Üretme İstasyonunda, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu nadir  kuşları ziyaret ediyoruz.. Son olarak bölgenin en önemli antik çağ yerleşim yeri olan Zeugma Antik Kenti'ni görüp Gaziantep'e gidiyoruz.Gaziantep Şehir Merkezine vardığımızda yürüyerek yapacağımız şehir gezisinde Kale, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Kurtuluş Camii, Abide, Şirvani camii ve çarşılarının gezilmesinden  Yeni Zeugma Mozaik Müzesi gezildikten  öğle yemeğimizide yiyip dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
 
GAP TURU TEKNİK PROGRAM
(5 GECE-6 GÜN)
HAREKET  : 04.06.2019 Salı Günü  saat 22:30 de ....önünden hareket edilecek.

KONYA-HALFETİ ROTASI: Konya-Karapınar-Ereğli-Ulukışla-Pozantı-Taşpınar Tesisleri (3 Saat Sürer)


 »Ankara-Adıyaman Merkez (Kayseri Üzerinden Molasız):

 9 sa.  
(707 km)

Rota 1:Kaman-Kırşehir-Kayseri-Pınarbaşı-Elbistan-Gölbaşı-Besni-Adıyaman
Rota 2:Kaman-Kırşehir-Kayseri-Pınarbaşı-Gürün-Darende-Doğanşehir-Adıyaman
Rota 3:Aksaray-Ulukışla-Pozantı-Adana-Ceyhan-Osmaniye-Pazarcık-Besni-Adıyaman

MOLA BİLGİSİ: 20 dk* 3 adet mola (1.5 Saat)
1.GÜN : 04.06.2019 Salı

Adıyaman:Kahta – Nemrut Dağı – Komagane Krallığı – Karakuş Tümülüsü-CendereKöprüsü-Arsemia 

08:00  Adıyaman sabah kahvaltısı (1 Saat)
09:00 Nemrut Dağına Hareket
Öğleden sonra Karakuş Tümülüsü, CendereKöprüsü, Arsemeia (Eski Kale),UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'inde yer alan Nemrut dağı ve Kommagene Kralı Antiochos'un Tümülüsü ile kutsal alanları, dev heykellerin görülmesinden sonra "GÜN BATIMI" nın izlenmesi. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
2.GÜN : 05.06.2019 Çarşamba

Hasankeyf-Kale-ElRızk Camii-Küçük ve Büyük Saray- Hasankeyf Köprüsü kalıntıları-Midyat-Mardin


Sabah kahvaltısından sonra Hasankeyf'e hareket ediyoruz.Aşağı ve Yukarıkentteki tarihi yapıların (Kale, ElRızk Camii, Küçük ve Büyük Saray, Hasankeyf Köprüsü kalıntıları) görülmesinden sonra Midyat'a hareket. Küçük bir Mardin silutinde olan Midyat'da birçok dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış Kaymakamlık konuk evi, Eski Han ve Midyat sokakları görülüp Telkariciler Sokağında alışveriş için serbest zaman sonrası konaklama Mardin'deki otelimizde.
3.GÜN : 06.06.2019 Perşembe

Şanlıurfa-Göbeklitepe Höyüğü-Harran-Atatürk barajı
 kahvaltı sonrası Mardin gezimize başlıyoruz. Mardin’de ilk durağımız bütün dünyadaki Süryani Halkının merkezi konumunda bulunan Dayrul Zafaran Manastırı olacak. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin Patriklik Merkezi Görevini Üstlenen Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler bizi buraya hayran bırakacaktır. Buradan ayrıldıktan sonra ise, hala Süryanilerin metropolitlik görevini sürdüren Mor Behnam Kilisesi’ni (Kırklar Kilisesi) ziyaret edeceğiz. Alacağımız önemli tarihi bilgilerden sonra tarihi Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammedin sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Sonrasında öğlen yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binasını geziyoruz.konaklama otelimizde.(Grand Yay Otel)


 

4.GÜN   : 07.06.2019 Cuma günü 


günü kahvaltı sonrası  peygamberler şehri Şanlıurfa'ya doğru yola devam ediyoruz.İlk ziyaret yerimiz Şanlıurfa'ya  20 km.  mesefade bulunan ve günümüzden 11.000 yıl öncesine tarihlenen Dünya'nın ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe Höyüğü olacak. Buradan sonra Harran'da Dünyanın  ilk üniversitelerinden Harran Üniversitesi kalıntıları ve kulesinin gezilmesi ve Şanlıurfa'da; Göbeklitepe'den çıkan eserlerin de sergilendiği Şanlıurfa Müzesi, Hz. İbrahim'in makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Camii ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam yemeği, sıra gecesi ve konaklama otelimizde.
5. GÜN   : 08.06.2019 Cumartesi günü

kahvaltıdan sonra, Birecik barajı inşasından sonra bir kısmı baraj gölü altında kalan halfeti'ye hareket ediyoruz. Buradan bineceğimiz tekne ile baraj gölü üzerinde yapacağımız gezimti sırasında yine büyük kısmı baraj gölü altında kalmış olan Savaşan Köyü ve tarihte önemli yeri olan ve  yöre kültüründe önemli yeri olan Rumkale görülecektir. Sonrasında buradan ayrılıp, Fırat Nehri kenarında kurulu olan Birecik Kelaynak Üretme İstasyonunda, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu nadir  kuşları ziyaret ediyoruz.. Son olarak bölgenin en önemli antik çağ yerleşim yeri olan Zeugma Antik Kenti'ni görüp Gaziantep'e gidiyoruz.Gaziantep Şehir Merkezine vardığımızda yürüyerek yapacağımız şehir gezisinde Kale, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Kurtuluş Camii, Abide, Şirvani camii ve çarşılarının gezilmesinden sonra Konaklama Antep City Otelde
6.GÜN:09.06.2019 Pazar Günü
kahvaltı sonrası ilk olarak Yeni Zeugma Mozaik Müzesi gezildikten  öğle yemeğimizide yiyip dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

 

Halfeti-RUMKALE (12. yüzyılda )-Gaziantep İli, Yavuzeli İlçesi, Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale; Kalede toprak üstündeki yapılar 12-14. yüzyıllar arasına aittir. Barşavma manastırı : Kale içinde kuzeyde yer alır. 13. Yüzyılda Yakubi azizi Barşavma -1173'te Şair Aziz Nerses kilisesi-

-Hz. İsanın havarilerinden Johannes (Yuhanna) in Roma döneminde Rumkale'yi mesken yaparak kayadan oyma bir odada incilin nushalarını çoğalttığı rivayet edilir.

Rakım 

450 m (1.476 ft)

Nüfus (2014)- Toplam

38,345

 

Tarihçe: MÖ 855 yılında Asur kralı "Salmanassar Şitamrat adını . Yunanlar adını vermişlerdir. Süryaniler Şehir Arapların eline geçtikten sonra Kal'at-ül Rum 2. yüzyılda Bizanslıların bu kez Romaion Koyla adını almıştır.

1280 yılında Beysari komutasındaki Memluk ordusu tarafından kuşatılmış, sonuç alınamayınca şehirdeki Hıristiyan mahalleleri beş gün süreyle yağmalandı. 1290 yılında bu kez Memluk Sultanı Eşref tarafından feth edildi. Ve son kez Memlükler tarafından tamir edilen şehre Kal'at-ül Müslimin adı verildi. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılara geçen şehir, zamanımızda da kullanılan Urumgala ve Rumkale adlarını alarak 1954 yılında ilçe haline getirilmiştir.

-Rumkale Fırat ve Merzimen kıyılarından itibaren dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üstüne kurulmuştur.

-Kale iki beden halindedir. Birinci beden; kalenin doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur.

-İkinci beden ise bu doğal surun üstüne sert kalker kesme taşlarla sur duvarı olarak yapılmıştır. Kuzey ve doğu surlarında dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde çok sayıda mazgal pencere yer almaktadır. Kalenin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30m. derinliğinde ve 20m. genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir. Böylece, savunmaya yönelik olarak karayla kalenin direkt ilişkisi kesilmiştir.

-Kale 120m. genişliğinde ve 200m. uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır.

-Rumkale bir zamanlar Halfeti ( Şanlıurfa) ile Gaziantep arasında sınır oluşturan Fırat ırmağı kıyısında yer alırdı. Merzimen çayının suyu Rumkale dibinde, derin ve sarp vadi içinde akan Fırat nehrine karışırdı. Günümüzde üç yanı Baraj gölüyle çevrilmiş olup, yarım ada görünümündedir. Kalenin eteklerinde aşağı şehir bulunmaktaydı.

-Kuru ziraatın başlıca ürünleri Buğday,Arpa,Mercimek,Antepfıstığı, bağ ve zeytin teşkil etmektedir

6. GÜN : 05.05.2019 Cumartesi

 kahvaltı sonrası ilk olarak Yeni Zeugma Mozaik Müzesi gezildikten sonra yürüyerek yapacağımız gezide Kale, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Kurtuluş Camii, Abide, Şirvani camii ve çarşılarının gezilmesinden sonra öğle yemeğimizide yiyip dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

 

RESTORANT VE SET MENÜ BİLGİLERİ
ADIYAMAN 
ADANA
 HATAY
MİDYAT  MARDİN URFA BİRECİK HALFETİGAZİANTEPDİYARBAKIR
İskender85
HASAN USTA-LA MİSTİK CAFE(KAHV.):0533 271 1119Bahar Restorant(mehmet usta):
0531 021 65 65
ŞahmeranSembol Restorant Ömer Bey
(İpekyolu caddesi. küçük apt.no:1 avşaroğlu petrol yanı)-05433158686
Gül Baba Lokantası(Haşhaşlı Kebap)Aşina RestorantHan Restorant
Kahtalı Neşetin Yeri:0537 578 72 63Zeki Usta:Cihan:(0482) 464 15 66Bağdadi Restorant

Kebapcı Yusuf
Tatlı Söz Ciğer Kebap Bedii BeyKebapcı Necdet (Naip Hamamı)Atatürk Evi
kahvaltı-Kahta Abuzer:0532 405 44 02Sultan Sofrası 482 212 36 63BeyrancıKaburgacı Selim
Kaburgacı MusaSembol ocakbaşıHalil Usta(Lüks)
Kaburgacı Yaşar: 0542 784 89 70DedecanSıtkı Usta
Miroğlu:
Ulubatlı Mah. Emniyet Cad. Bulvar Apt. 1/B Yenişehir / ŞANLIURFA

Tel : (0414) 314 14 14 & 314 38 38

 
OTEL BİLGİLERİ
ADIYAMAN
DİYARBAKIR
BATMAN
MİDYAT
MARDİN
HARRAN
ŞANLIURFA
GAZİANTEP

GAP PROGRAMI YOL(KM) VE YAKIT BİLGİSİ

TESİS BİLGİLERİ

ULUKIŞLA -POZANTI: TAŞPINAR TESİSLERİ YADA ŞEKERPINARI  

ULAŞIM VE  SERVİS HİZMETLERİ
DESTİNASYON
KM                   
SA AT

  ALIŞVERİŞ           
GEZİ SÜRESİ   
LT
ANK.-ADIYAMAN   
 710 KM
 9.45 DK
 
ADIYAMAN -BATMAN
334KM
4.24 DK
BATMAN-MARDİN
177KM
2.10 DK
ADIYAMAN-MARDİN
300KM
3.55 DK 
MARDİN-MİDYAT
 
 
Χ
 
BATMAN-MİDYAT
 
 
 
 
 Χ
MARDİN-URFA
 
 
Χ
 
URFA-G.ANTEPΧ
G.ANTEP-HATAYΧ
HATAY-ADANA
 
SIRA GECESİ
TEKNE GEZİSİ
TELKARİ
SÜRYANİ ŞARABI
URFA/EDESA/Mehmett Bey:
0532 503 40 61
HALFETİ/Mithat Bey:0538 814 17 94
MİDYAT/Merve Gümüşcülük
İrfan Bey: 0532 157 47 47
MİDYAT/Şabo: 0532 586 90 18
 
  
DETAYLAR
 
PROGRAM KOMPOZİSYONU:


TOPLUMSAL MİRAS

 
GAP
COĞRAFYA                  
TARİH           
DİN

  EDEBİYAT           
SEMBOLLER   
DESTİNASYON
 

 


OVALAR
 

 AKARSULAR
Dicle,Fırat Nehri,

 
 
 DAĞLAR
 
 
 GÖLLER
 
 
 
KİŞİLER
DÜĞÜN
 
 
 
 
DOĞUM 
TATLI-TERMAL SULAR
 
 
 
ŞILLIK TATLISI

CENNET ÇAMURU 
FISTIKLI DOLAMA, KAYMAKLI BİLLURİYE,BADEMLİ ŞEKER(MARDİN)
YEMEKLER ÇiğKöfte-Nar-Tütün(Adıyaman),
İsot,Biber salçası,Biber(Urfa),
Baklava(Gaziantep),Burma Kadayıf(Diyarbakır),Mırra (Diyarbakır),Fıstık (Antep)

Kaburga Dolması, Sembusek(Mardin),Alaca çorba, altı ezmeli kebap, arap köftesi, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, kavurma, kuşbaşı kebap, küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, soğan kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı 
YEMİŞLERANTEP FISTIĞI
TÜRKÜLER  
OYUNCULAR
YAZARLAR
SİYASETÇİ
 
OTELLER
RESTORANTLAR
ALIŞVERİŞ
KÜLTÜR
KOÇAK BAKLAVA
İMAM ÇAĞDAŞ
AŞİNE(YUVALAMA)ÇELEBİOĞULLARI
İÇLİ KÖFTE(Çulcuoğlu)
MEYVALI KEBAP
 
  
84 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın