• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Gap Teknik Programı

TEKNİK GAP  TURU BİLGİLENDİRMESİ
6 GECE 7 GÜN
7 GECE 8 GÜN
   GAP TURU ŞEHİRLER ATLASI
GAP TURUNDA BAŞLICA GEZİ NOKTALARI

            Adıyaman:Kahta – Nemrut Dağı – Komagane Krallığı – Arsemia – Atatürk Barajı – Diyarbakır – Gazi Köşü –Ahmet Arif Evi-Cahit Sıtkı Tarancı Evi-Ulu Cami Şehir Surları –Batman: Hasan Keyf – Midyat – Konuk Evi –Mardin: Deyrul Zahferan Manastırı –Mor Gabriel- Ulu Camii – Kasimiye Medresesi -Zinciriye Manastırı– Çarşı – Harran – Harran – Şanlıurfa: Göbeklitepe- – Balıklıgöl – Urfa Kalesi – Zeugma Antik Kenti – Gaziantep – Kale – Bakırcılar Çarşısı – Hasan Süzer Etnografya Müzesi


GÜNEYDOĞU ANADOLU "GAP" GEZİSİ PROGRAMI

                        (5 GECE, 6 GÜNDÜZ )

 

HAREKET  28.04.2019 Pazar Günü  saat 21.00 de Çayyolu-Arcadium önünden hareket edilecek.

1.GÜN : 29.04.2019 Pazartesi günü sabah Adıyaman-Kahtaya varış.Öğleden sonra Karakuş Tümülüsü, CendereKöprüsü, Arsemeia (Eski Kale),UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'inde yer alan Nemrut dağı ve Kommagene Kralı Antiochos'un Tümülüsü ile kutsal alanları, dev heykellerin görülmesinden sonra "GÜN BATIMI" nın izlenmesi. Akşam yemeği ve konaklama Kahta'daki otelimizde. Bugün yanınıza anorak, bere, kazak almayı unutmayınız.

2.GÜN : 30.04.2019 Salı  sabah kahvaltısından sonra Hasankeyf'e hareket ediyoruz.Aşağı ve Yukarıkentteki tarihi yapıların (Kale, ElRızk Camii, Küçük ve Büyük Saray, Hasankeyf Köprüsü kalıntıları) görülmesinden sonra Midyat'a hareket. Küçük bir Mardin silutinde olan Midyat'da birçok dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış Kaymakamlık konuk evi, Eski Han ve Midyat sokakları görülüp Telkariciler Sokağında alışveriş için serbest zaman sonrası konaklama Mardin'deki otelimizde.

3.GÜN : 01.05.2019 Çarşamba kahvaltı sonrası Şanlıurfa'ya hareket. Atatürk barajının gezilmesi, ve peygamberler şehri Şanlıurfa'ya doğru yola devam ediyoruz.İlk ziyaret yerimiz Şanlıurfa'ya  20 km.  mesefade bulunan ve günümüzden 11.000 yıl öncesine tarihlenen Dünya'nın ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe Höyüğü olacak. Buradan sonra Harran'da Dünyanın  ilk üniversitelerinden Harran Üniversitesi kalıntıları ve kulesinin gezilmesive Şanlıurfa'daki otelimizde konaklama.

4.GÜN   : 02.05.2019 Perşembe günü kahvaltı sonrası Şanlıurfa'da; Göbeklitepe'den çıkan eserlerin de sergilendiği Şanlıurfa Müzesi, Hz. İbrahim'in makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Camii ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam yemeği, sıra gecesi ve konaklama otelimizde.

5. GÜN   : 03.05.2019 Cuma günü kahvaltıdan sonra, Birecik barajı inşasından sonra bir kısmı baraj gölü altında kalan halfeti'ye hareket ediyoruz. Buradan bineceğimiz tekne ile baraj gölü üzerinde yapacağımız gezimti sırasında yine büyük kısmı baraj gölü altında kalmış olan Savaşan Köyü ve tarihte önemli yeri olan ve  yöre kültüründe önemli yeri olan Rumkale görülecektir. Sonrasında buradan ayrılıp, Fırat Nehri kenarında kurulu olan Birecik Kelaynak Üretme İstasyonunda, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu nadir  kuşları ziyaret ediyoruz.. Son olarak bölgenin en önemli antik çağ yerleşim yeri olan Zeugma Antik Kenti'ni görüp Gaziantep'e gidiyoruz.

6. GÜN : 04.05.2019 Cumartesi günü kahvaltı sonrası ilk olarak Yeni Zeugma Mozaik Müzesi gezildikten sonra yürüyerek yapacağımız gezide Kale, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Kurtuluş Camii, Abide, Şirvani camii ve çarşılarının gezilmesinden sonra öğle yemeğimizide yiyip dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

 

 ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
 
GAP TURU TEKNİK PROGRAM
(5 GECE-6 GÜN)
HAREKET  28.04.2019 Pazar Günü  saat 21.00 de Çayyolu-Arcadium önünden hareket edilecek.

Ankara-Adıyaman Merkez (Kayseri Üzerinden Molasız):
 9 sa.  
(707 km)
Rota 1:Kaman-Kırşehir-Kayseri-Pınarbaşı-Elbistan-Gölbaşı-Besni-Adıyaman
Rota 2:Kaman-Kırşehir-Kayseri-Pınarbaşı-Gürün-Darende-Doğanşehir-Adıyaman
Rota 3:Aksaray-Ulukışla-Pozantı-Adana-Ceyhan-Osmaniye-Pazarcık-Besni-Adıyaman

MOLA BİLGİSİ: 20 dk* 3 adet mola (1.5 Saat)
1.GÜN : 29.04.2019 Pazartesi 

Adıyaman:Kahta – Nemrut Dağı – Komagane Krallığı – Karakuş Tümülüsü-CendereKöprüsü-Arsemia 

08:00  Adıyaman sabah kahvaltısı (1 Saat)
09:00 Nemrut Dağına Hareket
Öğleden sonra Karakuş Tümülüsü, CendereKöprüsü, Arsemeia (Eski Kale),UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'inde yer alan Nemrut dağı ve Kommagene Kralı Antiochos'un Tümülüsü ile kutsal alanları, dev heykellerin görülmesinden sonra "GÜN BATIMI" nın izlenmesi. Akşam yemeği ve konaklama Kahta'daki otelimizde.
2.GÜN : 30.04.2019 Salı 

Hasankeyf-Kale-ElRızk Camii-Küçük ve Büyük Saray- Hasankeyf Köprüsü kalıntıları-Midyat-Mardin


Sabah kahvaltısından sonra Hasankeyf'e hareket ediyoruz.Aşağı ve Yukarıkentteki tarihi yapıların (Kale, ElRızk Camii, Küçük ve Büyük Saray, Hasankeyf Köprüsü kalıntıları) görülmesinden sonra Midyat'a hareket. Küçük bir Mardin silutinde olan Midyat'da birçok dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış Kaymakamlık konuk evi, Eski Han ve Midyat sokakları görülüp Telkariciler Sokağında alışveriş için serbest zaman sonrası konaklama Mardin'deki otelimizde.
3.GÜN : 01.05.2019 Çarşamba

Şanlıurfa-Göbeklitepe Höyüğü-Harran-Atatürk barajı?
 

kahvaltı sonrası Şanlıurfa'ya hareket. Atatürk barajının gezilmesi, ve peygamberler şehri Şanlıurfa'ya doğru yola devam ediyoruz.İlk ziyaret yerimiz Şanlıurfa'ya  20 km.  mesefade bulunan ve günümüzden 11.000 yıl öncesine tarihlenen Dünya'nın ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe Höyüğü olacak. Buradan sonra Harran'da Dünyanın  ilk üniversitelerinden Harran Üniversitesi kalıntıları ve kulesinin gezilmesive Şanlıurfa'daki otelimizde konaklama.

Birecik Baraj ve Hidroelektrik Santralı Tesis ve İşletme A.Ş.

-.672 MW kurulu gücündeki Birecik HES, yıllık 2,5 milyar kWh elektrik enerjisi üretim kapasitesi ile Atatürk, Karakaya ve Keban’dan sonra Türkiye’nin işletmede olan dördüncü büyük hidroelektrik santralıdır.-Şanlıurfa'da bulunan Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES); 672 MW kurulu gücü ile ortalama 673.508 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Birecik Barajı ve HES Bilgileri Kurulu Güç :      672 MW

Yıllık Elektrik Üretimi : 2.179 GW

673.508 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Birecik Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 701.569 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

-Yap-İşlet-Devret modeli ile Verbundplan şirketi tarafından işletilen santral 15. yıl sonunda 2015 yılında Elektrik Üretim A.Ş.'ye devredilecektir.

Elektrik Üretim Bilgileri

Birecik Barajı ve HES yıllık elektrik üretimi tablosu;

Yıl       Üretim (kWh)           İl Tüketimine Oranı Ülke Tüketimine Oranı

2005    2.352.800.000 53,38 %          1,46 %

Zeugma antik kentinin bir kısmı baraj gölü altında kalmıştır.

Beton ağırlık ve kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 9.400.000 , akarsu yatağından yüksekliği 63,00 m, normal su kotunda göl alanı 56,25 km²'dir. Baraj 92.700 hektarlık alana sulama hizmeti verir

Özel sektör tarafından YİD (Yap-İşlet-Devret) modeli ile yapılıp işletilmekte olan en büyük baraj ve elektrik üretim tesisi olup, 2015 yılında kamu kuruluşu EÜAŞ (Elektrik Üretim AŞ)'ye devredilecektir. 

4.GÜN   : 02.05.2019 Perşembe günü 


kahvaltı sonrası Şanlıurfa'da; Göbeklitepe'den çıkan eserlerin de sergilendiği Şanlıurfa Müzesi, Hz. İbrahim'in makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Camii ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam yemeği, sıra gecesi ve konaklama otelimizde.
5. GÜN   : 03.05.2019 Cuma günü

kahvaltıdan sonra, Birecik barajı inşasından sonra bir kısmı baraj gölü altında kalan halfeti'ye hareket ediyoruz. Buradan bineceğimiz tekne ile baraj gölü üzerinde yapacağımız gezimti sırasında yine büyük kısmı baraj gölü altında kalmış olan Savaşan Köyü ve tarihte önemli yeri olan ve  yöre kültüründe önemli yeri olan Rumkale görülecektir. Sonrasında buradan ayrılıp, Fırat Nehri kenarında kurulu olan Birecik Kelaynak Üretme İstasyonunda, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu nadir  kuşları ziyaret ediyoruz.. Son olarak bölgenin en önemli antik çağ yerleşim yeri olan Zeugma Antik Kenti'ni görüp Gaziantep'e gidiyoruz.

Halfeti-RUMKALE (12. yüzyılda )-Gaziantep İli, Yavuzeli İlçesi, Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale; Kalede toprak üstündeki yapılar 12-14. yüzyıllar arasına aittir. Barşavma manastırı : Kale içinde kuzeyde yer alır. 13. Yüzyılda Yakubi azizi Barşavma -1173'te Şair Aziz Nerses kilisesi-

-Hz. İsanın havarilerinden Johannes (Yuhanna) in Roma döneminde Rumkale'yi mesken yaparak kayadan oyma bir odada incilin nushalarını çoğalttığı rivayet edilir.

Rakım 

450 m (1.476 ft)

Nüfus (2014)- Toplam

38,345

 

Tarihçe:MÖ 855 yılında Asur kralı III. HYPERLINK "http://tr.wikipedia.org/wiki/III._Salmanassar"Salmanassar Şitamrat adını . Yunanlar adını vermişlerdir. Süryaniler Şehir Arapların eline geçtikten sonra Kal'at-ül Rum 2. yüzyılda Bizanslıların bu kez Romaion Koyla adını almıştır.

1280 yılında Beysari komutasındaki Memluk ordusu tarafından kuşatılmış, sonuç alınamayınca şehirdeki Hıristiyan mahalleleri beş gün süreyle yağmalandı. 1290 yılında bu kez Memluk Sultanı Eşref tarafından feth edildi. Ve son kez Memlükler tarafından tamir edilen şehre Kal'at-ül Müslimin adı verildi. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılara geçen şehir, zamanımızda da kullanılan Urumgala ve Rumkale adlarını alarak 1954 yılında ilçe haline getirilmiştir.

 

-Rumkale Fırat ve Merzimen kıyılarından itibaren dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üstüne kurulmuştur.

 

-Kale iki beden halindedir. Birinci beden; kalenin doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur.

-İkinci beden ise bu doğal surun üstüne sert kalker kesme taşlarla sur duvarı olarak yapılmıştır. Kuzey ve doğu surlarında dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde çok sayıda mazgal pencere yer almaktadır. Kalenin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30m. derinliğinde ve 20m. genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir. Böylece, savunmaya yönelik olarak karayla kalenin direkt ilişkisi kesilmiştir.

-Kale 120m. genişliğinde ve 200m. uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır.

 

-Rumkale bir zamanlar Halfeti ( Şanlıurfa) ile Gaziantep arasında sınır oluşturan Fırat ırmağı kıyısında yer alırdı. Merzimen çayının suyu Rumkale dibinde, derin ve sarp vadi içinde akan Fırat nehrine karışırdı. Günümüzde üç yanı Baraj gölüyle çevrilmiş olup, yarım ada görünümündedir. Kalenin eteklerinde aşağı şehir bulunmaktaydı.

-Kuru ziraatın başlıca ürünleri Buğday,Arpa,Mercimek,Antepfıstığı, bağ ve zeytin teşkil etmektedir

6. GÜN : 04.05.2019 Cumartesi

 

  
kahvaltı sonrası ilk olarak Yeni Zeugma Mozaik Müzesi gezildikten sonra yürüyerek yapacağımız gezide Kale, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Kurtuluş Camii, Abide, Şirvani camii ve çarşılarının gezilmesinden sonra öğle yemeğimizide yiyip dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

 

RESTORANT VE SET MENÜ BİLGİLERİ
ADIYAMAN 
MİDYAT  MARDİNŞ. URFA BİRECİK HALFETİGAZİANTEP
 
OTEL BİLGİLERİ
ADIYAMAN
DİYARBAKIR
BATMAN
MİDYAT
MARDİN
HARRAN
ŞANLIURFA
GAZİANTEP

GAP PROGRAMI YOL(KM) VE YAKIT BİLGİSİ

TESİS BİLGİLERİ

   

ULAŞIM VE  SERVİS HİZMETLERİ
DESTİNASYON
KM                   
SA AT

  ALIŞVERİŞ           
GEZİ SÜRESİ   
LT
ANK.-ADIYAMAN   
 
 
 
ADIYAMAN-D.BAKIR
 
 
D.BAKIR-BATMAN
 
 
 
BATMAN-MİDYAT
 
 
 Χ
 
MİDYAT-MARDİN Χ
MARDİN-URFA
 
 
Χ
 
URFA-G.ANTEPΧ
G.ANTEP-HATAYΧ
HATAY-ADANA
 
SIRA GECESİ
TEKNE GEZİSİ
TELKARİ
SÜRYANİ ŞARABI
Taksit Seçeneklerimiz Bonus – Maximum – Hsbc – World – Halkbank Kredi Kartları İçin Geçerlidir.
BU GEZİMİZDE SİZİ ALABİLECEĞİMİZ BİNİŞ NOKTALARI
22:00 Sıhhiye Sezenler Sok.Atatürk Lisesi Önü 
  
DETAYLAR
Acentemiz kesin kayıt tarihine kadar fiyatlarda ve konaklanacak otellerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Turlarımız, tura kayıt yaptıran kişi sayısına göre; 15-17 kişide özel dizayn minibüs ile, 18-28 kişide lüks küçük otobüs ile, 28 kişinin üstünde ise 46 kişilik otobüslerimiz ile yapılacaktır. Turlarımızın, yeterli sayıya ulaşamaması ve iptal olması durumunda ( min.15 Kişi ); konaklamalı turlarda minimum 2 gün önceden, günübirlik turlarda minimum 1 gün önceden haber verilir. Otellerden hareket saatlerini rehber belirleyecektir ve iklim koşullarına göre programda değişiklik yapabilir.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
32 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın