• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
MARDİN MİDYAT RESTORANTLARI

Mardin lezzet durakları

Mardin lezzet durakları

Bir masal diyarını anımsatan Mardin geçmişi, tarihi eserleri, dar sokakları ve birbirinden lezzetli yemekleriyle insanın aklını başından alıyor. Kendine has mimarisi ve farklı dinlerin bir arada yüzyıllardır kardeşçe yaşaması, bir yanda ezan okunurken diğer yanda çanların çalması gibi güzellikler kendine çekiyor. İşte size Mardin lezzet durakları…

   Özellikle kendine has mimarisi ve farklı dinlerin bir arada yüzyıllardır kardeşce yaşaması, bir yanda ezan okunurken diğer yanda çanların çalması gibi güzellikler beni kendine çekiyordu. Mardin belki Adana, Antep veya Hatay gibi yemek denilince ilk akla gelen şehirlerden biri değil ama orada geçirdiğimiz üç gün içinde lezzetli şeyler yediğimizi ve tattığımız çoğu şeyi çok beğendiğimizi belirtmeliyim.

   Cercis Murat Konağı: Mardin’e gitmeden önce yıllardır adını duyduğum bir mekan Cercis Murat Konağı. Mardinli şef Ebru Baybara Demir’in yıllar önce açtığı bu restoran mutlaka gidilmesi ve deneyimlenmesi gereken yerlerin en başında. Geçtiğimiz günlerde Ebru şef, Basque Culinary World Prize yarışmasında finale kalan dünyanın en iyi 10 şefinden biri seçildi.
Mardin lezzet durakları

Yemekleri tadınca ne kadar yerinde bir ödül olduğunu anlayacaksınız. Bu mekan yörenin yemeklerine hayran olmamızı sağladı. Yemeğinizi özellikle cumartesi akşamları yapılan yemek showuna denk getirmelisiniz.

Mardin lezzet durakları
   Süryani yemeği olan Dobo Dolma’yı yerli ve ilaçsız tohumdan elde edilen Karadağ pirinci ile yapılıyor.  Kuzular 12 aylık ve gezen hayvanlar. Sebzeleri ise kendileri yetiştiriyorlar. Show sırasında garsonlar yemeği davul zurna ile getiriyor ve aşçı kadınların önünde bulunan dev tavaya döküyorlar. Onlar da yemeği servis ediyorlar. Çok eğlenceli bir sunum sakın kaçırmayın.
Mardin lezzet durakları


   Şahreman Lokantası: Mahalli yemekler servis eden bir esnaf lokantası. Mardin Tabak adlı yemeklerini isterseniz sembusek, irok, etli ekmek, ekşili dolma, Mardin türlü ve kaburga dolma ile işkembe dolmasını bir arada deneme fırsatınız olur…
Mardin lezzet durakları

Kebapçı Rıdo: Mardin’e özgü Mardin kebap yemek isterseniz adres Rıdo. Şişlere geçirilen satırla kıyılmış etlerden yapılan bir kebap. Yanında da ayran! Kredi kartı geçmiyor.

Zanaatın ve inancın şehri: Midyat
Zanaatın ve inancın şehri: Midyat

Kebapçı Yusuf: Yine kebap severler için bir mekan. Fıstıklı kebabı çok meşhur.

Cihan Lokantası: Midyat'a giderseniz yemek yemek için en iyi adres Cihan Lokantası. Mardin tandır, kuzu gerdan, kuzu kaburga ve perde pilavı inanılmaz lezzetli. Sonunda da irmik helvasını mutlaka deneyin.

Mardin lezzet durakları

Bagdadi Restaurant: Eski bir konakta yer alan restoranda yöresel lezzetlerle birlikte fasıl eşliğinde güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Artuklu Kahve: Burada Mardin’e özgü Dibek kahvesinden tadabilirsiniz. Yada satın alıp eve götürebilirsiniz. Burası aynı zamanda bir kuruyemişçi. Mardin’in nefis cevizli sucuklarından ve hayalet denilen mavi badem şekerlerinden de buradan alabilirsiniz. Bu şekerlerin tarçın ve zencefilli olanları da mevcut.

Mezopotamyaya yolculuk: Mardin
Mezopotamya'ya yolculuk: Mardin

Mardin İkliçe Çöreği: Mardin’in baharatlı mahlepli çöreği. Özel günlerde ve törenler yapılıp dağıtılan bu çörekleri fırınlarda da bulabilirsiniz. Matador Ekmek Fabrikası küçük şirin bir fırın ve çok güzel çörekler yapıyorlar.

Mezopotamya Otantik Cafe: Harika bir Mezopotamya manzarasına karşı bir  mırra (acı kahve) içmek isterseniz adres burası.

Mardin lezzet durakları

Süryani Şarapları: Mardin’e gitmişken Süryani şaraplarını deneyebilirsiniz. Eski şehirde yer alan dükkanlarda tadım yapıp dilediğiniz şarabı alabilirsiniz. Bunlardan biri Siras şarapçılık.

  
60 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın