• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google+/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Mardin Restorantları
Fırkiye, Mardin Mutfağı

Fırkiye
  Bademli etli yemek denildiğinde akıllara kuruyemiş badem geliyor. Halbuki bu çağla badem ile yapılıyor, et ve kabak eşlik ediyor. Ekşili ve salçasız. İçerisindeki et kuzu olamayacak kadar kokusuz, kuzu kadar lezzetli ve yumuşak. İnternetten tarifini de bulmadım ama bir daha ki çağla badem mevsiminde pişirmeyi kesin deneyeceğim.

Ebrar Lokantası; Mardin Mutfağı

Tencere yemekleri yapan Ebrar lokantasına girişte kaburga dolması olduğunu teyit ediyoruz. Lebeniye denilen, buğdaylı yoğurtlu soğuk çorba servis ediliyor ilk önce, ferahlatıcı. Gelen tabakların birinde tepeleme doldurulmuş kaburga dolması var, diğeri Mardin tabağı olarak adlandırılıyor, azar azar bol çeşitli Mardin mutfağı eserleri.

Ebrar Lokantasında Kaburga Dolması, Mardin Mutfağı

   Mardin tabağındaki Sembusek belki de diğer yemeklerin suyuyla temas ettiği için çıtırlığını kaybetmiş. Etli ekmek adını verdikleri, Konya etli ekmeği aksine pideyle yakından uzaktan alakası olmayan, etle yoğurulmuş hamurun pişirilmesi ile yapılan yemek ise bence ekmek niyetine yemeğin suyuna banmaya yarıyor sadece. İrok konusunda genel görüşümü değiştirecek bir performans da konmuyor ortaya. Maldun dedikleri patlıcan dolması bu karışık tabağın bana göre kralı. Her zaman sevmişimdir patlıcanı. Güvecin ise yerel bir numarası yok. Gayet lezzetli fakat İzmir’de yediklerimizden pek farkı yok.

   Kaburga dolması ise bir şaheser, tek başına bunu yemek için bile Mardin’e gelmeye değecek kadar güzel. Tüm yemekleri silip süpürüyoruz, tıka basa doyuyoruz ama kaburga dolmasından aklımızı alamıyoruz. Kibe adlı işkembe dolması da diğer şaheser. İçerisi ciğerli pilavla doldurulmuş, dikişleri açıp ısıra ısıra afiyetle yiyorsunuz. Tıka basa dolmuş midelerimize tatlı (helva) ve çay ikram ediyorlar, hesap toplam 29 lira tutuyor. Gün bitmeden Kliçe adıyla anılan yöresel çörekten de tatma imkanımız da oluyor. Tarçın, mahlep, anason gibi baharatlar içeren çörek pek benlik değil.

Ebrar Lokantası Kibe, Mardin Mutfağı

Tek Deniz Mahsulü Şabut; Mardin Mutfağı

   Hasankeyf’te nehir kenarında aldığımız öğle yemeğinde şabut yeme şansını yakaladık. Şabut, Dicle ve Fırat’ta olan çok büyük boyutlara ulaşan bir tatlı su balığı. Bu balığı parçalayıp, soslayıp kebap gibi pişiriyorlar. Hem balık gibi hem değil. Bir de pirzola istiyoruz, yumuşak, lezzetli, biraz fazla tuzlu ancak yöresel, özel, Mardin mutfağı adına bir değeri yok. Ev yapımı ayranlar kase ile servis ediliyor, ufak kepçelerle içiliyor. Mardin’de içtiğimiz ev yapımı ayranların hepsi az tuzluydu. Mırralarımız lezzetli, 50 liralık hesap ise biraz yüksek.

   Midyat’ta akşam yemeğimizi Bahar lokantasında yedik. Pilav üstü kuzu dedikleri, pilavın üzerinin kuzu etiyle tamamen kaplanmasından oluşan yerel lezzet Ebrar’ın kaburga dolmasının lezzetine yanaşamadı. Sembusek oldukça düzgündü fakat en lezzetli yemek bildiğimiz lahmacundu. Gerçekten güzel yapmışlar. Hesap 25 lira. Yemek sonrası gittiğimiz Sadık Künefe ise bize ancak künefenin Antakya’da yenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Midyat gece uyuduğu için restoran çeşitliliği açısından zayıf.

Köy Evinde Misafirlik; Mardin Mutfağı

   Gezimizin en özel yemeği Dara’da bizi konuk eden köy evinde yediğimiz öğle yemeği idi şüphesiz. Yer sofrasında yediğimiz iroklar Mardin standartlarında idi, maklube ise parmak yalatan cinsten. Maklube sebzeli, etli bir pilav pastası. Yediğimiz tavuklu; haşlanmış tavuk (yani tahminen) parçalanarak tencerenin dibine yerleştirilmiş, üzerine (yine önceden bir miktar pişirilmiş olmalı) patates ve patlıcan dizilmiş, hepsinin üzerinde ise pilav pişirilmiş. Tencere, bir tepsi ortasında ters çevrilmiş halde geldi sofraya, tencere kalkınca iştah kabartan manzara göründü. Çatlayana kadar yedik, yanında ev yapımı ayran ile.

Dara'da Maklube, Mardin Mutfağı

Cercis Murat Komağı; Mardin Mutfağı

   Cercis Murat konağı en şöhretli ve en pahalı mekanı Mardin’in, gelmeden haftalar önce rezervasyon yaptırmıştık, onda da Cuma akşamına yer yoktu, Pazar akşamına yaptırabilmiştik. Burada fix bir menü sunuluyor herkese. Önce o çok meşhur ve şık sunumlu meze tepsisi geliyor. Bakır, oyuklu tepsinin her çukuruna birer ufak kepçe yerleştirilmiş, 10 kepçenin her biri ayrı bir meze ile dolu, ortada da ılık su içerisinde peynir.


   Muammara, zeytin salatası, domates kurusu gibi bildik mezeler dışında tebbel adını verdikleri babagannuş benzeri patlıcanlı tahinli meze,  körpe buğdaydan yapılma salata gibi Süryani geleneğine dayalı farklı, başka yerde tadamayacağınız lezzetleri de sunuyorlar. Genel olarak gayet lezzetlilerdi mezeler ama hiçbiri için muhteşem diyemem. Yanında getirilen kaşık salatası olması gerektiği gibi, kızarmış içli köfte irok ve haşlama içli köfte ikbebet bu seyahatte yediklerimizin en iyileri.

   Sıcak yemek aslında seçmeli, ancak bizleri, sohbete bağladığımız yan masalarla bir kabul edip her birimize birer çeşit hazırlatıp aramızda pay ettiler. Tabakta yemekler biraz birbirine karıştı haliyle, hepsi kuzu eti yemeği olunca birbirlerine de benziyorlar. Kaburga dolması pirinç yerine bulgur ve şehriyeyle yapılmış, ne yazık ki bu seyahatte yediğimiz kaburga dolmaları içerisinde liderliği almaktan çok uzakta. Ana yemekler içinde en çok ayvalı eti beğendik, güzel bir mayhoşluk katmış ayva.

Cercis Murat Konağı, Kaburga Dolması, Mardin Mutfağı

Konakta canlı müzik, yerel tınılardan sonra insanları eğlendirme çabası ile “Osman Ağa” gibi düğün klasiklerine bile yer veriliyor. Servisi ve yemekleri tanıtmasıyla işinde ne kadar usta olduğunu gösteren garsonumuz dans konusundaki ustalıklarını da sergiledi. Tatlı sonrası mırra ve sumak şerbeti getirdiler. Sumak şerbeti muhteşem, bir ara kendim yapmayı deneyeceğim mutlaka. Son olarak bakır bir leğen ve ibrik ile gelip ellerimizi yıkadılar. Tıka basa doyduğumuz, 35lik bir rakı da içtiğimiz, garsonun muhteşem servis gösterisine şahit olduğumuz 140 liralık yemek ile Mardin’le vedalaşıyoruz.
  
48 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın