• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://www.twitter.com/Twitter
TRABZON TEKNİK BİLGİ
        
TRABZON TEKNİK PROGRAM

TEKNİK TRABZON TURU BİLGİLENDİRMESİ
 


 

61-Trabzon

Nüfus 758.237

Yüzölçümü 4.664,00 km2

Telefon Kodu 462

Trabzon Yeryüzü Şekilleri ve Bilgileri

Uzungöl : [Göl] ,

Çalköy Mağarası : [Mağara] ,

Balıklı Göl : [Krater Gölü] ,

Kırklar Dağı : [Dağ] ,

Sera Gölü : [Göl] ,

Aygır Gölü : [Krater Gölü] ,


 

Trabzon tarihçesiKafkaslar üzerinden gelen Orta Asya kökenli Türk kavimlerce kurulduğu yönünde görüşler mevcuttur. Kentin adına ilk kez Ksenephon'un Anabasis adlı eserinde “Trapezus” olarak rastlanmaktadır. Bu adı eski kent merkezi olan Orta ve Yukarı Hisar mevkiinin, masa formunu anımsatan bir yapıya sahip olmasından aldığı belirtilmektedir.
Avrupa ile Asya'nın İpek yolu üzerindeki en önemli irtibat noktasında bulunan Trabzon, bu öneminden dolayı tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihin en eski çağlarından beri insanoğlunu barındırmış olan bu güzel kent öykülerle, türkülerle dolu zengin bir kültürel mirasa sahiptir.
Tarihsel süreçte kentin; Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnenos’ların egemenliği altına girdiği bilinmektedir. 13.yüzyılın başlarında kurulup 250 yılı aşkın bir süre hüküm süren Trabzon Komnenos Prensliği 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet' in Trabzon'u fethiyle sona ermiştir.


 
 
Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, bedesten ve kenti çevreleyen surlar, sivil mimari örnekleri ve çarşılar kentin tarihi dokusuna bir nakış gibi işlenmiştir.
Doğunun bu gizemli kenti çok sayıda yerli ve yabancı gezginler tarafından ziyaret edilerek adından övgü ile söz ettirmiş, ünlü seyyah Marko Polo ve Evliya Çelebi'nin anılarına da konu olmuştur.
Batılıların "muhteşem" diye adlandırdıkları Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın doğup büyüdüğü ve 15 yaşına kadar yaşadığı kentte, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze ulaşan pek çok tarihsel anıt vardır.
Tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra, gölleri, akarsuları, dağları, yaylaları kenti ayrıcalıklı yapan başlıca doğal güzelliklerdir. Bol yağışlı iklimin sunduğu doğal güzelliklerin yanında, insan elinden çıkan nadide eserler görenlerin hayranlıklarını kazanacak niteliktedir.
Gümüş ve altının Trabzonlu zanaatkarların elinde nakşa dönüştüğü kazazlık ve hasır bilezik ürünleriyle, horonu, kemençesi ve diğer folklorik unsurlar Trabzon'un dünya tanıtımında başlıca simgelerdir.
Doğal konumu ve sunduğu diğer imkanlar ile her mevsim gezilip görülmeye değer Trabzon; tarihi eserleriyle, yeşilin her tonunu sergileyen bitki örtüsü ile kıymetli bir hazine gibidir.
Tarımsal ürünlerimizin başında gelen; tütün, fındık ve çay yöre ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Adına şiirler yazılmış hamsinin kent mutfağında özel bir yeri vardır. Dillere destan Trabzon tereyağı ile peyniri ve mısır unu karışımı ile yapılan kuymak yöre mutfağındaki özgün yerini hala korumaktadır.


        
    KONYA TURU TEKNİK PROGRAM
 

1)ANKARA.08:30-KONYA.10:00(YHT)
2)MEVLANA-KARATAY-İNCE MİNARE-ŞEMS (4 SAAT)
3)14:00 sİLLEYE HAREKET (20 DK)
4)14:30 ÖĞLE YEMEĞİ (45 DK)
5)ŞEHİR TURU (45 DK.)
6)16:00 KELEBEK VADİSİNE HAREKET(10 DK.)
7)16:15 KELEBEK VADİSİ GEZİSİ(45 DK.)
8)17:00 TREN GARINA HAREKET

TRABZON  TURUNDA BAŞLICA GEZİ NOKTALARI
     
RESTORANT VE SET MENÜ BİLGİLERİ

ÖĞLE YEMEĞİ
KÖRFEZ RESTORANT
MENÜ:
AKCABAT KÖFTESALATA AYRAN


 
OTEL BİLGİLERİ
 
 
 
 
 
 

KONYA PROGRAMI YOL(KM) VE YAKIT BİLGİSİ

TESİS BİLGİLERİ:KONYA -KULU  TESİSLERİ-BARAN/AYRANCI TESİSLERİTOPLUMSAL MİRAS
KATEGORİ
GASTRONOMİ                  
KÜLTÜR

  ALIŞVERİŞ           
YÖRESEL   
ÜNLÜLER
 DEYİMLER
 

 
 ATASÖZLERİ
 
 
ŞİVE
 
 
 
DÜĞÜN
 
 
 
 
ADETLER
DOĞUM 
TATLILAR
 
 
 
 
YEMEKLER 
TÜRKÜLER 
ŞARKICI
OYUNCULAR
YAZARLAR
SİYASETÇİ
TÜRKÜCÜ/ŞARKICI
TALKSHOW
 
OTELLER
RESTORANTLAR
ALIŞVERİŞ
KÜLTÜR
 
GEZİ NOTLARIYapım Tekniği
  
51 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın