• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://www.twitter.com/Twitter
SENTOSTA TUR LAVANTA TURU TEKNİK PROGRAM

Tesisler : Bozüyük- Afyon
23:00 İstanbuldan hareket
 
07:00 Kuyucak varış (30 dk molalı)

11:00 Burdura hareket
11:45 Burdur Öğle Yemeği
13:30 Burdur Müzesi
15:00 Salda Gölü hareket
16:00 Salda varış (2 saat serbest zaman)
19:45 Otel Varış

Istanbul- Keçiborlu : 6 sa. 23 dk. (552 km)
Keçiborlu –Burdur Müzesi 45 dk. (26,5 km)
Burdur Müzesi –Salda Gölü :1 sa. 6 dk. (76,9 km)


Salda Gölü-Hilton Garden Inn:1 sa. 41 dk. (110 km)

2. gün:

08:30 Sagalasoss a hareket
09:30 Sagalasoss varış (2 saat serbest)
11:30 Eğirdir Gölüne hareket
13:00 Eğirdir  varış
13:30 Öğle yemeği
14:30 -18:00 Eğirdir
18:00 Eskişehire hareket


Hilton Garden Inn-Sagalasoss Antık Kenti 53 dk. (48,3 km)

Sagalasoss Antık Kenti-Eğirdir Gölü: 1 sa. 25 dk. (92,8 km)

Eğirdir Gölü-Eskişehir :3 sa. 3 dk. (255 km)

 

 
1.GÜN : Cuma Gecesi Lavanta Hasadı Turu İstanbul'dan Hareket

2.GÜN : Isparta - Kuyucak -Lavanta Tarlaları -Lavanta Hasadı -Kuyucak Köyü -Yöresel Lezzetler -Lavanta Ürünleri - Burdur -Şehir Merkezi -Burdur Konakları -Burdur Müzesi -Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü 

İstanbul'dan  belirtilen saat ve yerlerden hareket ile Adapazarı-Pamukova-Kutahya-Afyon – Burdur-Isparta üzerinden sabah saatlerinde Lavanta Tarlalarının bulunduğu  Isparta ilimizin Lavanta Üretimi ile meşhur  Keçiborlu ilçesinin  Kuyucak Köyüne ulaşıyoruz. 

Kuyucak Köyü kerpiç  evleri, kaldırım kenarlarındaki Lavanta öbekleri ile bizleri etkiliyor. Kuyucak köyü halkı genellikle lavanta üretiminden geçimini sağlıyor. Lavanta dışında bir diğer gelir kaynağı da hatmi çiçeği,  papatya ve kekik gibi yörede doğal şekilde yetişen otları ve çiçekleri  toplayıp kurutuyor ve satıyorlar. 
Kuyucak köyü  yollarında ilerlerken mor tarlaları gördüğümüz zaman gözlerimizi kapatıp,  etrafı saran güzel kokunun her hücremizi temizlediğini hissediyoruz.  Yolumuza devam ederken  yol boyunca sağlı sollu tepelere kadar uzayan lavanta tarlalarını  görüp de şok olmamak  mümkün değil. Bu şoku atlatıp hemen Lavanta Tarlasına dalıyoruz ve Lavanta toplama aktivitemize  lavanta tarlasında  çalışanları önce izleyerek onlardan işin inceliklerini öğrenerek ve sonrada onlara eşlik ederek başlıyoruz.

Bu arada tabi ki bu güzel anları kalıcı hale getirmek ve sonrasında dostalarımızla da paylaşmak için Lavanta Tarlalarını ve Lavanta Hasadı yapanları fotoğraflamayı ihmal etmiyoruz. Lavanta toplama, lavanta fotoğraflama ve lavanta ürünlerinden alışverişimizi de yaptıktan sonra Ardından Isparta merkeze geçiyor ve öğle yemeğinde Isparta Kuyu Kebabı, kabune pilavı, hoşaftan oluşan yöresel menü alıyoruz.(ekstra) Serbest zamanda isteyenler Isparta'nın meşhur gülünden üretilen ürünlerden hediyelik eşyalar satın alabilir. ilk gezi noktamız Burdur Şehir Merkezinde gezimize başlıyoruz.  Burdur müze gezisi sonrası ;
Tertemiz suları, bembeyaz kumsalları ile ünlü Türkiye'nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölüne geçiyoruz.  Aynı zamanda 1.derece sit alanı olan Salda Gölü sizlere fotoğrafik öğeler sunuyor. 

Derinlik bakımından Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda olup, 185 metre derinliğe sahip olan Salda Gölü ve çevresi 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor. Dünyanın üçüncü derin gölü olan Salda Gölü Burdur Yeşilova sınırları içerisinde yer almakta. 
Salda Gölü’nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl suyunun ve Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde hastalıklara iyi geldiği söylenmekte. 

Salda Gölü'nde araştırmalar yapan İskoçya'nın Glasgow Üniversitesinden Prof.Dr. Mike Russel  dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü’nde olduğunu Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu anlatan bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden deniz ya da göl olabileceğini ve burada da güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesiyle hayatın başlayabileceğini gösterdiğini iddia etmiştir. 
Salda Gölü'nde fotoğraf molası, serbest zaman ardından İstanbul'a dönüş yolculuğuna geçiyoruz.
 
 
3.GÜN : Sagalassos Antik Kenti, Eğirdir Gölü
 
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından otelimizden ayrılıyoruz

Sagalassos Antik Kentine ugeçiyoruz. Hiçbir Antik Kentte olmayan  2000 yıldır kesintisiz  akan Antik çeşmesi ile 1600 rakkımlı dağın eteğinde kurulu görkemli  Sagalassos Antik Kenti bizi karşılıyor. 
Ağlasun  ilçesinin 7 Km kuzeydoğusunda yer alan Antik Kent Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olarak bilinmektedir. Şehrin çoğu yapısı kısmen ayakta kalabilmiş  en iyi durumda olanı ise tiyatro bölümü olmakla birlikte son dönemde yapılan kazı çalışmaları ile Ogorası ve Yamaç Evleri, 2000 yıldır akan Antik Çeşmesi ile Sagalassos  tarih içinde bir yolculuk yapmamızı sağlıyor bizlere.

Sagalasos Antik Kentinde yapacağımız tarihe yolculuğumuzun ardından İlk durağımız Eğirdir Gölünü kuşbakışı olarak görebileceğimiz Akpınar Tepesi’ne varıyoruz. bu mekânı fotoğrafladıktan sonra Eğirdir’e iniyoruz.
Eğirdir Gölü üzerinde bulunan Yeşil Ada’ya varıyoruz. Yeşil Ada etrafında yürüyüş turu atıyoruz. Yürüyüş esnasında Eski Eğirdir Evleri, Dünya'nın ilk ruhban okulu olan Ayastafenos KilisesiMuslihiddin Dede Türbesi'ni görecek ve Yeşil Ada'nın olağanüstü güzelliğine şahit olacaksınız. Daha sonra Dündar Bey MedresesiHızırbey Camisi ve Kemerli MinareKale ve civarlarını geziyoruz.  Isparta’nın meşhur gül ürünlerinden alış veriş için serbest zaman veriyoruz.  
 
 İstanbul’a dönüyoruz.. 
Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehberimiz Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.
 
  
119 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın