• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://www.twitter.com/Twitter
Çay Hakkında Her Şey
Yaz-kış demeden elimizden düşürmüyoruz, özellikle havalar soğuyunca demlikler dolusu içiyoruz...
Evet, bugünkü konumuz siyah çay.

Ama öyle bildiğiniz gibi değil. Bu kez onu hiç bilmediğimiz, daha önce belki de hiç duymadığınız farklı yönleriyle tanıyoruz. Ve tabii ki tanıdıkça daha bir seviyoruz.

Şöyle bir bardak tavşan kanı çayınız hazırsa, buyurun onu keyifle tanımaya başlayalım.

Dünya üzerinde 1500'ün üzerinde farklı çay türü vardır

Çayın, M.Ö. 2737'de Çin İmparatoru Shen-Nung'un suya kazara düşen çay yapraklarının lezzetini keşfetmesiyle bulunduğu söylenir
Her yıl dünya çapında 3 milyon tondan fazla çay üretilmektedir
Çay, tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecektir
Dünyada tüketilen tüm çayların yaklaşık %75'ini siyah çay oluşturur
Bir çay bitkisi, yaprakları hasat edilmezse yaklaşık 16 metre uzunluğunda bir ağaca dönüşebilir
Ancak çay, hasat edilen bir bitki olduğu için genellikle bel yüksekliğine geldiğinde budanır.
Dünyanın en pahalı çayının 1 gramı yaklaşık 1400 dolardır
"Bu çay da neymiş böyle?" derseniz, Da Hong Pao adlı bir Çin çayı.
New Yorklu tüccar Thomas Sullivan'ın numune olarak çayı küçük ipek keselere koymasıyla poşet çay icat edilmiştir
Rivayete göre, Thomas Sullivan satış yapmak için müşterilerine göndereceği çayı büyük paketlerle gönderip zarar etmek istememiş, tasarruf yapmak amacıyla az miktarda çayı keselere koyarak göndermiş. Müşterilerse bu poşetlerin amacını tam olarak anlayamamış ve poşetleri doğrudan kaynar suya atıvermişler. Bir yanlış anlama ve tasarruf hikayesinden bugün hemen herkesin sık sık kullandığı poşet çaylar doğmuş.
Çay poşetleri ilk kez piyasaya sürüldüğündeyse dünyanın en gereksiz icadı olarak görülmüş, hızla piyasadan silinecekleri düşünülmüş
Bir kilogramlık çay yaprağından yaklaşık 200 bardak çay çıkar
Çin'de siyah çay, "kırmızı çay" olarak adlandırılır
Çünkü bizler çaya kurutulmuş yaprak halindeyken isim veriyorken Çinliler çayın demlendikten sonraki haline göre isim veriyorlar.
Amerika Birleşik Devletleri'nde tüketilen çayın yaklaşık % 85'i buzlu çaydır
Çin'de misafire çay ikram edildiğinde konuklar parmaklarını 2-3 kez masaya vurarak teşekkür ederler
Guinness Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın en değerli demliği altın, pırlanta ve nadir taşlarla yapılmış bu 3 milyon dolarlık demlik
Çayın içinde bulunan tanik asidin siğilleri iyileştirici bir etkisi olduğu söyleniyor
Bergamotlu çay, siyah çay ve bergamot bitkisinin aynı gemiyle taşınması sonucu yanlışlıkla ortaya çıktı
Rivayete göre, Hindistan'dan İngiltere'ye çay taşınırken aynı gemiye çay ile birlikte bergamot bitkisi de konuldu ve uzun süren bu yolculuk boyunca bergamotun o kendine has kokusu çaya da işledi. Gemi İngiltere'ye varıp da tüm çayların koktuğu anlaşılınca o zamanlar Birleşik Krallık kralı olan Henry Grey, bu çayı ziyan olmaması adına halka ücretsiz olarak dağıttırdı.

Bu çayın halk tarafından çok tüketilmesi üzerine de günümüzde İngiltere ile özdeşleştirilen "earl grey", yani bergamotlu çay bol bol yapılmaya başlandı.

Çay Hakkında Her Şey
Hayatımızın olmazsa olmazı çaylar... Günün her anında tükettiğimiz bir içecek olan çayın işte yararları ve zararları...

Kışın İçimizi Isıtan Yazın Serinlik Veren İçecek Çay!

Çay her günkü hayatımızda en çok kullandığımız içeceklerden biridir. Rengi, kokusu insana zevk verdiği gibi, sıcak sıcak içilişi de soğuk günlerde içimizi ısıtır. Ayrıca, çayın sağlık bakımından da faydası vardır. Haşlayarak suyunu içtiğimiz çay, bir ağacın kurutulmuş yapraklarındandır. Çay ağacı 13 metre yüksekliğindedir. Hindistan, Japonya ve Çin’de 16 kadar çeşidi vardır. Bizde de çok nefis ürün veren çay ağaçları yetiştirilmiştir.

Çay çeşitleri, yaprağın yaşına, cinsine, hazırlanışına göre oldukça değişiktir. Bu arada, siyah çay, yeşil çay,kiremit çayı,yalancı çay gibi çeşitleri vardır.

1. Siyah çay
Bir iki gün havada kurutulan yaprakların, büküldükten sonra mayalanmasıyla hazırlanır. Mayalanma sırasında çaydaki taneler parçalanır, yapraklarda özel bir koku meydana gelir. Çay mayalandıktan sonra yaprakları kavrulur.

2. Yeşil çay
Yeşil çay elde etmek için, yapraklar havada kurutulduktan sonra, su buharına tutulur. Daha sonra bükülür, kavrulur, çivitle boyanır.

3. Kırıntı çay
İnce dallar, döküntüler ayrıldıktan sonra yalnız parçalanmış yapraklardan hazırlanır. Kiremit çayı, yaprak artıklarıyla sapların basınçlı kalıp halinde birleştirilmesiyle yapılır. Çin’de, Rusya’da kiremit çayını sütle, yağla pişirilerek yerler.

4. Beyaz Çay
Genellikle Çin'in güneyindeki dağlık bölgelerde bulunur. Bu bitkinin tomurcukları ve iki yaprağı toplanır. Beyaz çayın kafein oranı diğer çay çeşitlerine göre daha düşüktür. Beyaz çayda, toplamadan sonra soldurmaya ve kurutmaya bırakılır. Sıcak ortamda solarsa kırmızı, çok soğuk ortamda solarsa siyahımsı bir renk alır.

5. Oolong Çayı
Diğer çay türlerine göre çok fazla bilinmese de batı dünyasında çay seven insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Üretimi en zor olan çaylar arasında yer alır. Kalitesinin, üretiminde çay ustasının el becerisine çok bağlı olan oolong çayı Çin'de üretilmektedir. 

Çayın Zararları ve Faydaları

Çayda etkili maddeler tein ile teofilindir. Tein, kimya bakımından kafeinin aynıdır. Taze yaprakta tein maddesi bağlı halde olduğundan çayın özel kokusu yoktur. Mayalama, kavurma sırasında bu madde ayrılır, böylece özel kokulu, lezzetle içilebilecek çay elde edilmiş olur.

Çayın besi bakımından önemi yoktur. Fazla çay içilirse sinir sisteminde bozukluğa yol açılabilir. Bunlar arasında uykusuzluk, el titremesi başta gelir. Çayın uyuşturucu bir de etkisi vardır. Çok içilirse baş dönmesi, dalgınlık yapabilir. Devamlı çay içenlerde mide, bağırsak bozuklukları, baş ağrısı, hafıza zayıflığı gibi haller görülebilir. Çay yapraklarını sigara gibi içenlere rastlanmıştır. Hatta bir zamanlar İngiltere’de moda haline gelmiştir. Bu şekilde kullananlarda sinir sistemi tepkileri daha şiddetli olur.

Çay aşırı gidilmezse birçok faydaları da olan bir içecektir. Sabahları bir, iki bardak çay ağzın ve midenin tatsızlığını giderdiği gibi vücuda da canlılık verir. İshallerde az şekerli çay içmek faydalıdır; hele küçük çocuklarının ishallerinde şekersiz yada tatlandırılmış çayı kaşık kaşık vermek çok iyi gelir. Çayın idrar söktürücü etkisi de vardır. Çayda bulunan teofilin ilaç olarak kullanılmaktır.

 

  
80 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın