• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Balık, deniz, kum, gelincik şerbeti, domates reçeli derken şehir hayatında kolay bulamadığımız, gürültüden ve trafikten uzak, rüzgarı püfür püfür esen, peşinen güzel geçecek bir tatil..Hayata kısacık da olsa dur demek için. Arnavut kaldırımlı, mübadeleden kalmış, kimi restore edilmiş, kimi terk edilmiş taş evlerle gelin gibi süslü sokakları görmek için. Salaş balıkçılarda ada mezesine doymak için. Ya da her köşe başındaki şarap butiğinde tadım yapmak için....Koklaya koklaya yediğimiz incir reçeli, gelincik reçeli, domates reçeli, üzüm reçeli Handan Hanım’ın elinden çıkma. Bozcaada Kalesi manzaralı serin terasında anın keyfini çıkarıyoruz. Kahvaltıdan sonra planımız önce kısa bir Ada turu yapıp ardından Ayazma Koyu’na doğru yola çıkmak.
Amasra ilçe merkezi; Tekke Tepesi, Küçük Ada, Boztepe ve Zindan adalarının dağ eteklerindeki alüvyal alana bağlanmasıyla oluşmuş bir yarımadadır. Tombolo karakteri taşıyan bu oluşumda bugün Kum Mahallesi olarak adlandırılan bölüm karayla bağlantıyı sağlayan kıyı okudur. Bu okun doğu ve batısında iki doğal koy bulunmaktadır. Batıdaki küçük liman, doğudaki büyük liman olarak adlandırılmıştır. Adalardan yalnızca Büyük Ada (Tavşan Adası) ada karakterini korumuştur.
Sevgili Amasra; Senin hakkında epey şey dumuştum ama bu kadar güzel olabileceğin hiç aklıma gelmemişti.Eve dönünce ilk işim senden bütün arkadaşlarıma bahsetmek oldu, bir daha ki sefere seni dostlarımla da tanıştırmak istiyorum.Seni tanıdıktan sonra aklımda bambaşka fikirlerle Ankaraya döndüm, hedefimde senin daha iyi tanımak ve daha keşfetmek isteği var.Bu yüzden günübirlik bir serüvene sığmayacağını anlar anlamaz ilk işim daha uzun bir program yapmak oldu.
Ankara'da yaşıyorsanız ve tatil için kısıtlı zamanınız varsa o zamanı nasıl değerlendireceğiniz konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz..Zaman dardır, güzel yerler uzaktır ve zaten yakınızda denizi de yoktur. Bu durumda tek bir seçeneğiniz vardır; en kısa sürede, az maliyetle gezip görülecek neresi vardır diye düşünmeye başlarsınız. Siz bunları düşünüp dururken komşunuz Eskişehir size göz kırpar. Ve işte... O dur sizin aradığınız haftasonu arkadaşınız.Yapılacak şey de çok kolay bir gün önceden gidip hızlı tren biletinizi almak. Her ne kadar hızlı trene gidiş, Eskişehir'e varmaktandaha uzun sürse de göz açıp kapayana kadar 240 km hızla Eskişehir merkezde bulursunuz kendinizi
Van'ın Çatak ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Korlu Köyü Albucak Mezrası'nda, Ermenilere ait kilisenin samanlık olarak kullanıldığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Van İl Kültür Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Müzesi ve Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden 4 kişilik uzman ekibi görevlendirdi. Kilisede inceleme yaptırarak, rapor hazırlattığını belirten Aktuğ, koruma altına alınacak kilisenin bulunduğu hazine arazisinin de SİT alanı ilan edileceğini ve tarihi yapının en kısa sürede boşaltılarak temizleneceğini söyledi.
Profesyonel Rehberlik güçlü idealleri olan eşsiz bir teşkilattır. Yalnızca bir marka olarak değil yaşama biçimi olarak da ayrıcalıklı ve elit bir standartı simgelmektedir.İmajını önemseyen her önemli marka gibi ahlaklı davranmayı ve sözünü sonuna kadar tutmayı kriter edinir. geçmişten bugüne sınıf ve klasmanlar içinde sıkışan düşünsel sınırları genişletmeye çalışırarak, sürekli yaşam koşullarının iyileştirilmesi için mücadele eder.Buyüzden meslek yaşantımız boyunca, bize dikte edilen fikirlere ve klişeleşmiş normlara karşıduruşu simgeleyen yeni bir kurgu geliştirdik.Öyle ki insanların alışageldikleri yaşama tarzlarını birkez olsun sorgulamaları gerektiğine vurgu yapan, felsefi ve idealist yapısıyla kişileri kendilerini keşfetmeye motive eden yepyeni bir yaşam tarzından bahsediyoruz.Kesinlikle tanımlanmaktan hoşlanmaz, onun yaşam tarzı özgürce olmalıdır.O yenidengelişi sever bu yüzden içinde gizlediği korkuları yoktur, bilirki başıçekmek sadece cesurlara göredir.
Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası'nın GAP info ve Eğitim Gezisi duyurusu bilginiz için sunulmuştur.GARO olarak talep ve istekler doğrultusunda 25 Şubat - 3 Mart tarihlerinde bir GAP İNFO ve EĞİTİM gezisi düzenlenecektir. Bu gezizi düzenlenirken sizlere 2 ayrı seçenek sunulmaktadır.Bu gezilerden hangisi daha fazla talep görürse o gezi programı uygulanacaktır.Gezinin fiyatları minimize etmek üzere ön talep alınacak olup 10 Şubat itibari ile kesin kayıt yapılacaktır. Tur fiyatı olarak 650.- 850.- TL arası olacağı tahmin edilmektedir.Turun yapıla bilmesi için minimum 19 kişi, maksimum 40 kişi olarak hesaplanmıştır.Talepleriniz sonucu tur kesin fiyatı bildirilecektir.
Geçen yıl 15 Haziran’da başlayıp 25 Ağustos’a kadar süren ve 22 ülkeden 120′yi aşkın kişinin katıldığı Çatalhöyük’teki kazı çalışmalarıyla ilgili raporda yeni buluntulara yer verildi. Her yıl yapılan kazılara ait raporlarının yayınladığı ‘www.catalhoyuk.com’ adlı internet sitesindeki raporda en dikkat çeken ise, neolitik dönemde yanmış olan bir evin tabanında, bebek iskeletine sarılmış kendirden dokunmuş dünyanın en eski kumaş parçasının bulunması oldu.Hazırlanan raporda bulunan kumaş parçasını değerlendiren Kazı Başkanı Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ian Hodder, 2013 yılındaki en önemli buluntuların höyüğün uygun koruma koşulları sayesinde ortaya çıktığını belirttii. Kazı çalışmalarında bulunan kumaş parçasına dikkat çeken Ian Hodder, şunları söyledi:
Kışın yapılan plan her zaman tutmayabilir. Çünkü koşulları diğer mevsimlerden farklıdır ve sürprizlere gebedir. Kış koşullarını hesaplayarak plan yapın.Araçla seyahat edecekseniz aracınızın kış bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Kış lastikleri araçta güvenliği maksimum artırdığı için şart.Yürürken fazla giyinmeyin. Eğer tüm giysilerinizi yürürken giyerseniz çabuk terler ve molalarda çok üşürsünüz. Çantanızda mutlaka molalarda giyeceğiniz bir anorak olmasına fayda var. Yürüyüşlerde hafif giyinin, molalarda anorağınızı giyin.Kış yürüyüşlerinde kimseyi beklemesi için bir yerde bırakmayın. Ya da tek başına geri göndermeyin. Kışın dinlenmek için oturmak bile ciddi donma riskleri içerir. Yorgun birini tek başına geri gönderdiğinizde dinlenmek için oturabilir. Bu da donmasına yol açar. Eğer ekipten bir kişinin durumu çok kötüyse hep birlikte geri dönün.
Türk basınını şantajcılıkla tanıştıran Mehmed Tahir Bey bu kadarla da yetinmedi ve İstanbul'a sahte belge ve madalya imal eden İtalyan ustalar getirtti. Bu ustalara yaptırttığı sahte nişanları Avrupa'daki asalet meraklılarına satınca zamanın hükümdarı İkinci Abdülhamid 'artık yeter' deyip Baba Tahir'i Libya'ya sürgün etti. Tahir Bey sürgünden sonra sadece iki sene yaşayabildi ve 1909'da öldü.Baba Tahir'in başlattığı şantaj ve menfaat modasına sonraki yıllarda sayıları az olmakla beraber başka gazeteciler de uydu. Meselá İstanbul basınının 1940'lardaki çok önemli bir başyazarı da yeni taşındığı eve zamanın Sular İdaresi su borusu döşemekte gecikince Terkos siláhına sarılıp ''Pis bir öküz Terkos Gölü'ne düşüp boğuldu'' diye yazacak, ortalık birbirine girecek, evine hemen o gün su getirilen yazar bir sonraki gün ''gölde öküz zannettiğimiz karaltı meğerse kuru bir ağaç gövdesiymiş'' diyecekti.
Osmanlı zamanındaki öğrenci ayaklanmaları yönetimin başını sık sık ağrıtmış, iş bazen tatlılıkla halledilmiş ama bazen sert tedbirler almak, öğrencileri karga tulumba edip imparatorluğun en ücra köşelerine yollamak zorunda kalınmıştır. Fakat, İstanbul hiçbir zaman 1818'de yaşanan 'mum isyanı' kadar garip bir ayaklanmaya şahit olmamıştır. İsyan, hemen her köşesinde bir medresenin bulunduğu Fatih'te çıkar. Havanın kararmasına yakın bir saatte bakkala giden bir medrese talebesi iki adet mum ister. Bakkal tek bir mum verebileceğini söyler ve 'Eşkıya Rumeli'de yolları kesti, İstanbul'a günlerdir yağ ve mum gelmiyor, bir taneden fazla veremem' der. Der ama öğrenci anlamaz, 'Şimdi imtihan zamanı' deyip ısrar eder, iş karşılıklı bağırıp çağırışmaya döner ve neticede bakkal öğrenciden bir güzel sopa yer.
Ticari ahlak, tamamen kötü. Herkes yalancı ve dolandırıcı. Gelen yabancılar dahi, hemen ülkenin koşullarına uyup bir Yunanlı (Greek) gibi yalancı ve dolandırıcı olmakta. Özellikle Yunanlı (Greek) dedim çünkü, Yuınanlılar bu konuda en önde geliyorlar. Konstatinopl'da yerleşik çeştili Amerikalılardan duyduğuma göre Türkler çok daha güvenilir ama Yunanlıların (Greeks) hiç bir etik değeri olmadığını belirtmekteler.Türkler, hayvanların canını almıyorlar ama bağlıyorlar, tekmeliyorlar, taşlıyorlar ve sefalet içinde yaşamaya bırakıyorlar. Sultanın biri, tüm köpekleri öldürmeye karar verir ama çıkan itirazlarla bunların hepsini bir gemiye doldurup Marmara da bir adaya gönderir. Ancak her nasılsa köpekler adaya varmaz ve ve gece karanlığında tekneden düşüp yerlerine dönerler ve bu nakliyat planı da halkın itirazlarıyla uygulanamaz bir daha.
Doğu Anadolu'da M.Ö II.binyılda höyük yerleşimlerinde bir azalma olduğu gözlenmektedir.Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda,söz konusu bu durum insanların höyükleri terkedip yaylalara çıkışı ile açıklanmaktadır.Yayla yaşamı sürdüren bu grupların mekan tiplerinde de önemli değişiklik olmuştur.Kıl çadırlar ve genelde harçsız basit taş evler bu dönemde büyük önem kazanmıştır.Bu tür gruplar hayvanların göçü,çevresel sorunlar ve güvenlik nedeniyle yerleşim alanlarını sık sık değiştirmek zorunda kalmışlardır
İlk önce yıktılar sonra ateşe verdiler. İç savaş çıktı kentimde. Maviler ile Yeşiller iktidar için savaştılar. Tekrar ateşe verdiler kutsal bilgeliği. Sonra büyük matematikçiler ve filozoflar çağırdılar, yeniden inşa etmek için beni. Antik çağın en ihtişamlı yapısı oldum böylece. Yüzyıllar boyunca ayakta kaldım, hazinelerim doldu taştı. Perdelerim bile gümüştendi. Dünyanın dört bir yanından beni görmeye geliyorlardı. Vikingler bile gelmiş isimlerini kazımışlardı mermerlerime. Müslümanlar beni görmek için Arap diyarlarından geliyor, ihtişamım karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. Beni almak için planlar kuruyorlardı. Bir Avarlar kapıma dayanıyor, bir Bulgarlar bir de Araplar... Biri gidiyor biri geliyordu.
Sayın Meslektaşlarımız,1 Ocak 2014 itibariyle geçerli olacak asgari ücretin açıklanması ile 2014 yılı oda aidat tutarları da belirlenmiştir. Bilindiği gibi 2014 senesinde Çalışma Kartı talep eden meslektaşlarımız "Eylemli Üye" olarak sicile işlenecek, 2014 senesi için hiç tur yapmayacak ve Çalışma Kartı almayacak üyelerimiz ise "Eylemsiz Üye" olarak sicile işlenecektir. Aidat bedelleri aşağıdaki gibidir:
Saygıdeğer Meslektaşlarımız “Müze ve Örenyerleri gişelerinin Modernizasyonu ve İşletimi İhalesi” kapsamında kamuoyuna sunulan ve özellikle yabancı turistlere yönelik “Museum Pass İstanbul” kartlarının acentalar aracılığıyla satışına başlanacaktır.Söz konusu kart kullanıcısına, 3 gün boyunca ve gişe kuyruğunda beklemeden İstanbul’da bulunan 6 müzeyi: Ayasofya, İstanbul Büyük Saray Mozaikleri, İstanbul Arkeoloji, Kariye, Topkapı Sarayı (Harem Dairesi hariç), Türk ve İslam Eserleri müzelerini birer kez ziyaret etme olanağı sağladığı gibi bazı özel müzelerde, kurumlarda ve mağazalarda indirim olanakları sunmaktadır. İlgilenenlerin Birliğimiz müze biletleri departmanına başvurmaları yeterli olacaktır. Saygılarımızla,
... 11 ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret119798
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68785.7106
Euro6.28976.3149
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE