• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

(d.1979,Ankara) Profesyonel Turist Rehberi Cengiz ÖZTÜRK, Ankara Üniversitesi Turizim ve Rehberlik Bölümü mezunudur.Antroposopy, Eurythmy ,Büyük Biritanya'da Rudolf Steiner Okullarında aratırma yapmak için İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler'de co-worker(süpervisor) olarak çeşitli eyaletlerde görev yapmıştır.Bu eyaletlerden bazıları New Hemshire, Ringwood,Hasting,Battle,Bournmouth,Brighton,Galler;Bangor&HolyHead-Pwhelli,K.İrlanda;Belfast Kilkeel,Mourn Grange.
Evliyâ Çelebi, okunmaktan çok alıntılanan yazarlardan biridir. Eserinin çok büyük boyutlu ve ansiklopedik nitelikte oluşu, yoğunlaşarak ve uzun uzun okunmak ye­rine,okuru şöyle bir göz gezdirmeye ve kısım kısım okumaya davet eder. Ayrıca, eserin bugüne kadar güvenilir bir basımının bulunmaması, ciddi çözümlemelerin yapılmasını engellemiştir. Bu nedenle, eserin bir bütün olarak değerlendirilmesi yolunda günümüze kadar çok az çaba harcandığı görülmüştür. Bu denemede ben, Osmanlı kültür tarihiyle ilgili daha geniş kapsamlı bağlamsal sorunları bir yana bırakarak tür, biçim ve üslupla ilgili dar anlamda edebiyat sorunlarına odaklanacağım.
Profesyonel turist rehberi, mesleğinin konumu açısından, çok sayıda ve değişik işletme, kuruluş, kurum ve kişi ile ilişkide bulunur. Rehber çok farklı kesimlerle ve bireylerle karşı karşıya kalır. Bu koşullarda rehberin ilişkilerini bir dengede tutabilmesi oldukça zordur. Rehberler mesleklerini uygularken çeşitli güçlüklerle karşılaşır. Bazı meslek dallarında etik ilkeler oluşturulmaktadır. Turizm endüstrisinde de uygu­lanması ve uyulması önerilen etik ilkeler vardır. Profesyonel turist rehberliği meslek ilkelerinin oluşturulması için rehberlik meslek örgütleri çalışmaktadır. Rehberlik meslek etik ilkelerinin ve uygulama kurallarının oluşturulması için ilgili tarafların ve paydaşların belirlenmesi, reh­berin kişi ve kuruluşlarla ilişkilerinde karşılaştığı sorunların saptanması gerekir.
Bu makalede, fikrî oluşum süreci 1936’da başlayan, sadece birinci cildi 1946 yılında yayınlanabilen ansiklopedik bir kültür, turizm ve ticari tanıtım rehberi olan “Türkiye Kılavuzu” adlı eser ve hazırlayıcısı işadamı Hüseyin Orak’ın ilgi çekici hayatı konu edilmektedir. Böyle bir eseri hazırlatma fikri, genç Cumhuriyet’in önde gelen işadamların¬dan biri olan Hüseyin Orak’ın 1936 yılında kendi çocuklarını trenle yurt seyahatine çıkarırken gezip görecekleri yerleri daha iyi tanıyabilmeleri için aradığı tanıtım ve rehber kitaplarını bulamamasıyla doğar.
Dünyanın En iyi Rehberleri arasında şu isimler yer alıyor; Roma'dan sanat ve mimari turları ile Frank Dabell, San Francisco'dan mimari turları ile Rick Evans, Edinburgh'dan kraliyet mensupları ve film yıldızları için düzenlediği turlarla Rosie Peattie, Kyoto'dan Japon geleneksel sanatları konusundaki turları ile Nemo Glassman, New York'tan mimari turları ile Francis Morrone, Londra'dan tarihi turları ile Karen Porce-Goulding, Şili, Santiago'dan sanat ve "wellness" turları ile Ignacio Aguirre, Tokyo'dan mimari turları Charles Spreckley, Mumbai'den kentin gizemlerini keşif turları ile Rashida Anees, Prag'dan müzik ve sanat ağırlıklı turları ile Milos Curik, Paris'ten gastronomi turları ile Carolin Young, Madrid'den moda turları ile Mencia Gonzales-Barros yer alıyor.
Profesyonel Rehberlik olarak şimdiye kadar kimseyi yolda brakmadık, zaten birisini tanımanın en iyi yolu onunla yola çıkmak değil midir? Bu yüzdendir ki bizler sadece kaybolanlara yol göstermeyiz; Aynı zamanda daha iyisini arayanlara da klavuzluk ederiz.Başarımızın ardında, yıllar boyunca seyahatlerimizden memmun kalan yolcu ve işletmelerin memmuniyeti gizlidir.Ama her mutluluğa ilham veren sihir tecrübeyle sağlamlaşır.Bu yüzdendir ki; Türkiye genelinde 500'e yakın seyahat işletmesine profesyonel hizmet sunan teşkilatımızda binlerce rehber, kültür elçisi olmanın verdiği onuru taşımanın memmuniyeti içindedir.Elbette bizler de bu ilginin farkında olarak daha kaliteli eserler verebilmenin kaygısı içinde, yeni pek çok projelere imza atıyoruz.Konseptimizi çeşitleyerek bir çok farklı seyahat dalında nitelikli rehberler yetiştiriyoruz.
Ayakkabı, tarak, kurutma makinesi gibi ağır ve sert cisimleri valizin en altına, tekerleklerin yan kısımlarına yerleştirin. Pijam , tişört, iç çamaşırı ,kazak gibi az kırışacağını düşündüğünüz kıyafetleri rulo haline getirerek sert eşyaların arasına güzelce yerleştirin ve düz bir zemin elde edin. Arada kalan boşluklara küçük eşyaları yerleştirebilirsiniz Çoraplarınızı daha az yer kaplaması için , iç içe geçmiş bir şekilde değil ;açıp düz bir şekilde bavula yerleştirin.Kozmetik eşyalarınızı, diş fırçanızı, makyaj çantanızın içine yerleştirin.Bu çantayı valizin bir başka gözüne de koyabilirsiniz.Valize koymanız gereken eşyaları önceden hesaplamanız size vakit kazandıracaktır
Seyahat sadece bir zevk meselesi değil aynı zamanda kalite ve standart gerektiren niteliklibir faliyet alanıdır.Bu yüzden sadece gezinizi oluşturan araç ve gereçlerin bir arada olması bu etkinliği meşru yapmaya yetmeyecektir.Aynı zamanda Lisans haklarının kullanımında da bazı hak ve yetki unsurlarıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır.
Türkiye Cumhuriyet’inin başkenti olan Ankara kenti topraklarına, çok eski tarihlerde yerleşilmiştir. Bunda en büyük etken, bu topografya koşullarının ve Anadolu yolları üstündeki konumunun, merkez rolü oynayabilecek bir kentin kurulmasına elverişli olmasıdır. Orta Anadolu’da aşağı yukarı bütün kentler bir ova çevresinde, daha doğrusu, bu ovaları çevreleyen dağların yakınında kurulmuştur. Ankara da, ortasından Ankara çayının geçtiği bir ova kenarında yer alır. Bent deresi, İncesu ve Çubuk suyu bu ovada, kente yakın bir noktada birleşirler. Söz konusu ova, öbür Anadolu kentlerinin kurulduğu ovalardan küçük olmakla birlikte, korunmaya elverişli bir yerde olduğu için, çok erken tarihlerde yerleşmeye açılmıştır. Ankara’nın yüzey şekillerinde, yükseltileri 1000 m-1200 m arasında değişen ve vadilerle derin bir biçimde yarılmış yaylalar ile üstlerindeki birkaç yüz metre yükseklikte sırtlar ve tepeler ağır basar.
Gökçeada’nın dibek kahvesi meşhur. Sabah kahvesi seviyorsanız Madam’ın Yeri’nde –şimdi oğlu Kosta işletiyor- mutlaka uğrayın. Dövülerek öğütülen bu kahveyi adada sadece Zeytinli köyünde içebilirsiniz. Madam’ın Yeri dışında Nefise Karatay’ın babası Orhan Bey’in işlettiği kahvede ve Panayot Usta’nın kahvesinde de dibek kahvesini tadabilirsiniz. Çamurunun deri hastalıklarına ve romatizmaya iyi geldiği söylenen Tuz Gölü’nü, Kokina ve Kapıkaya Plajları’nı geçip Karadenizli bir gemicinin ev yapmasından sonra Lazkoyu olarak anılan sahile gidiyoruz.Cumartesi olduğu için biraz kalabalık. Geçen sene sadece minik bir kafesi olan Lazkoyu’nda bu sene hasır şemsiyelerden kiralanabiliyor. Adanın hemen hemen hiçbir koyunda tesis yok. Mavi, turkuaz ve sonra laciverte dönen suya kendimi bırakınca sanki yeniden doğuyorum
Ankara'da yaşıyorsanız ve tatil için kısıtlı zamanınız varsa o zamanı nasıl değerlendireceğiniz konusunda oldukça kafa yorarsınız. Zaman dardır, tatil bölgelerine uzaktır ve zaten denizi(!)de yoktur. Bu durumda size yapacak tek şey kalır; en kısa sürede, az maliyetle gezip görülecek neresi vardır acaba diye. Siz bunları düşünüp dururken komşunuz Eskişehir size göz kırpar. Ve işte... O dur sizin aradığınız.Yapılacak şey de çok basittir aslında. Gidip hızlı tren biletinizi almak. Her ne kadar hızlı trene gidiş, Eskişehir'e varmaktan daha uzun sürse de göz açıp kapayana kadar 240 km hızla Eskişehir merkezde bulursunuz kendinizi.Genelde tüm Eskişehir gezileri Doktorlar caddesinden başlar. Bu yoldan Porsuk çayına ulaşmanız fazla zamanınızı almaz. Ve masal da burda başlar. Yolu ikiye bölen ve pek nadir karşılaşılabilecek bir görüntü karşılar sizi... Venedik havasını, oraya gitmeden de almış olursunuz.
Çanakkale 1915 de, acı başlayan, ölmeden mezara konulan kahramanlarla dolu topraklarda inanılmaz derecede fazla, akıl almaz olayların yaşandığı bir gerçektir. Ne yazıktır ki yazmak isteyenler savaş sırasında yazamamış, yazanların çoğu şehit olduğundan anıları ile birlikte gömülmüştür. Aile ocağına gönderilen mektupların çoğu geçim derdindeki aile fertlerince değerlendirilememiş, gazilerimizin yazılı anılarına o günlerde sahip çıkan olmamış, o değerli kahramanlarla birlikte anıları da yazılı notları da karanlıklarda kalmış, daha fazla bilgilenmemiz ve ders almamız mümkün olmamıştır.
Uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, Kunduz Ormanları’nın göz kamaştıran güzelliği ve Kızılırmak’ın ufka doğru kaybolup giden büyülü kıvrımları… Yörenin gözde lezzetlerini barındıran Osmancık’a muhteşem doğa manzaraları eşliğinde ulaşılıyor. Tarihi Kandiber Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü’yle bizi karşılayan ilçe, nehir kıyısında kahvaltı keyfi için ideal. Baklalı börülce dolması, ıspanaklı tepsi böreği, köy peynirleri ve pirinç helvasıyla şenlenen sofradan enerji dolu kalkmamak zor. Kahvaltıdan sonra muhteşem bir doğa yürüyüşüne ne dersiniz?
Herkese merhabaaaa. Nihayet Bahar geldi, he doğa uyanmaya başladı hem de seyahatseverlerin gezme zamanı başladı!O yüzden inanılmaz bir iş yoğunluğum var ve de neyi nasıl yetiştirsem bilemiyorum şeklindeyim. İş olsun da yapalım derken sizleri de ihmal etmek istemiyorum. Biraz geç oldu ama birkaç yolcumuzun da özellikle istediği bu tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu börek beni çocukluğuma götürür kulakları çınlasın komşumuz Mebrure Teyze yapardı bize. Nasıl bir lezzet anlatamam! Hala da bulamam o lezzetli hiçbir çiğ börekte. Sanırım içinde biraz da çocukluk anıları ve o yıllar vardı. Lafı çok uzatmak istemiyorum. Halk arasında adına Çiğ Börek denir ama asıl adı Tatarca’da “Çok Lezzetli Börek” anlamına gelen Çi Börek’tir. Tarifim Gülhan Hoca’mdan… Şimdiden deneyecek herkese afiyet olsun… Bundan sonra her yeni yayınımdan haberdar olmak için soldaki kutucuğa mail adresinizi yazıp kayıt olun. Her yayınımdan haberiniz olsun.
ÜÇAĞIZ-TEİMİOUSSA-SİMENA-KEKOVA- ARSUZ-IŞIKLI-SAMANDAĞ-TİTUS TÜNELİ-KILINÇLI-APOLLONİA-APERLAİ-SIÇAK YARI-LAMOS (LİMONLU) VADİSİ-SAĞLIKLI KÖYÜ-ANTİK YOL-KAYADİBİ-KADI-ADRASAN KOYU-KIZKALESİ-SAZAK KOYU-NAMRUN-PAPAZIN BAHÇESİ-ANIT ARDIÇ-ÇÖMELEK-SASON KANYONU-NAMRUN-BOLKAR GEÇİŞİ-GÖLLER BÖLGESİ-GELİDONYA FENERİ-ADRASAN-KAPAKLI-YEŞİL LİMAN-ÇAYAĞZI-ANDRİAKE-ADRASAN KOYU-KIZKALESİ-SAZAK KOYU
İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar ekinoksunun özellikleri, ilk bahar ekinoksu ne zamana denk gelir? İlkbahar ekinoksunun özellikleri! İlkbahar ekinoksu neden doodle oldu? Ekinoks , güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Ekinoks'ta gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Ekinoks yılda iki kez tekrarlanır. Biri 23 Eylül Ekinoksu diğeri de 21 Mart Ekinoksu'dur. Google, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu'na özel hareketli bir doodle yayınladı. Doodle'da "Google" giriş sayfasındaki ikinci "G" harfi tüm harfleri sulayarak yeşermelerini sağlıyor. En son da kendi başından aşağı su dökerek kendisi de çiçek açıyor.
... 12 ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret109464
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.46045.4823
Euro6.19916.2239
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE