• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Kuzey Avrupa’da Baltık (Hollanda, Danimarka, İsveç, Norveç) stilinde uygulanan yapı tipleri, Rus mimari anlayışıyla yeni bir biçimsellik kazandırarak Kars ilinde Baltık Mimarisi adı verilen yeni bir mimari sentezin oluşmasına zemin hazırlamıştır.. Geleneksel Osmanlı yapı sisteminden çok farklı şekildeki bu uygulamalar, taş binalarda; paye, korniş, konsol, silme, kapı ve pencere çevrelerinde, alınlıklarda, saçak ve saçak altlarında, subasman, baca, çatı şekillerinde tamamen yepyeni bir anlayışın temsilcileri olarak kendini göstermiştir. Geç Avrupa stili dediğimiz Neoklasik üslup ile yerli Kafkas üsluplarının kaynaşımı olan ve ağırlıkla Baltık yöresinde uygulama alanı bulan bu üslubun Anadolu’daki ilk imar gören bir şehirde uygulanmış olması bu bildirinin konusunu teşkil etmektedir.
Gül, simyanın ana sembolüdür. bu gül mükemmelliği, yaşamın sırlarını, yaşamdaki birliğin anlamını ve evreni simgeler ve tam anlamıyla karmaşıktır. gülün aslında beş taç yapraklı yapıda olması yüzünden pentagram yani beş kenarla ilgili olduğu düşünülmektedir. pentagram da insan mikrokozmonun ve içindeki quinta essentia (temel beşli) nin simgesidir. kırmızı ve beyaz simyada zıt iki ucu yani erkek ve dişiyi belirtir. simyadaki birleştirilmiş gül pembedir. Bugün Umerto Echo'nun öyküsünde bahsettiği bir başlıktan ilham ile "Gülün Adı"na ve öyküsüne doğru uzun gizemli yolculuğa çıkıcaz.Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir programı sizlere aktarmaya çalışacağız.
Geleneksel Kültürümüzde Doğumun ve Çocuğun En Önemli Sembollerinden; “Tahta Beşik” Hayatın temel geçiş dönemlerinden ilki olan doğum, dünyanın her yerinde olduğu gibi Anadolu’da da mutlu bir olay olarak kabul edilmiştir. Dünyaya gelen her çocuk sadece anne babayı değil, aynı zamanda akrabaları, komşuları ve tüm topluluğu sevindirmektedir.
Kafkasları aşarak Kür Irmağı boylarına iki yeni Türk boyu geldi. "Borçalı" ve "Kazaklı" olarak anılan bu boylar, bugün Terekeme olarak bilinen Türklerin atalarıdır. At sürüleri (Yılkı) ve koyun besiciliği yapan bu boylar siyah astragan kalpak giydiklerinden komşuları tarafından "Karapapaklar" diye anılmaya başlandılar. Kür boylarındaki egemenliklerini pekiştirmek isteyen Karapapaklar Tiflis, Nahcivan, Karabağ, Loru, Ahırkelek, Gence ve Şirvan dolaylarında yurt tuttular. Bulundukları bölgede bir çok yer ve «akarsu, dağ ve ovalara kendi adlarını verdiler. Bugün Gümrü’nün kuzeydoğusundan çıkarak Kür'e karışan Borçalı Çayı ile Pembek Dağından çıkarak Arasa karışan Kazak Çayı isimleri ile bu yılların hatırasını taşırlar.
1979 yılında Kars Arpaçay İlçesinde doğan Cengiz ÖZTÜRK..1996 Ted Koleji mezunudur. 2000-yılında Gazi Ünv. Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği ve yatay geçiş ile Ankara Üniversitesi Turizim ve Rehberlik Bölümünü kazandı.Öğrencilik yıllarına İktisat ve işletme dersleri alarak devam etti.2003 yılında Antroposopy ve Eurythmy alanında inceleme yapmak üzere Büyük Biritanya'da Rudolf Steiner Okullarında asistanlık yaparak birçok eyalette görev yapmıştır. İngiltere, Kuzey İrlanda, Gallerdir. Büyük Biritanya (U.K)'da birçok eyalette görev yaptıktan sonra Anadolunun kültürel değerlerini tanıtmak için 2005 yılında Türkiye dönmüştür.
Oyunların birçoklarında çalınan çalgılar akardion, klarnet ve caz davullarıdır. Bu çalgılar oyunların modernize edilmesine yol açmıştır. Asıl folklor çalgıları ise tar, kemençe, ney ve Azerbaycan def’ idir. Bu çalgıları çalan Kars’ta yok denecek kadar azdır. Asıl çalgıların özelliklerine uyarlanarak da bugün yukarıda sıralanan modern çalgıların toptan verdikleri ses ve ritim böylece sağlanır. Bir çok oyunlarda da Davul, Zurna, bazılarında da Tulum çalınmaktadır. Bazen hiç çalgı çalınmadan sadece Türkü okunarak da oyun oynanır. Türküler dörtlük manilerder. Bu nedenle köyler de oynanan bu göze çarpmaktadır. Bunlara Yallı,Nanay ve Sonah gibi adlar verilmektedir.
Profesyonel Rehberlik en çok beğenilen kültür gezilerini sizler için derledi.Profesyonel bir teknik ile kendine özgü bir tasarım kullanılarak hazırlanan programlar 2018 yılında en çok gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor.
1979’da Ankarada’da dünyaya geldi.Ankara Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümü’nden mezun oldu, Birleşik Krallık'ta (İngiltere; Galler) 2 yıl boyunca Eurythmy ve Biodynamic Agriculture dersleri aldıktan sonra , 2007 yılında Türkiye'ye dönerek rehberlik yaşamına Ankarada başlamıştır. Türkiyenin birçok turistik noktalarını seyahatseverlerle buluşturan rehber bugün birçok yeni destinasyonun seyahat rotalarına açılmasına öncülük etmiştir.Kültür turları dışında doğa yürüyüşü ve kamping etkinliklerine de katılan rehber mesleğinde 12. yılını doldurmuştur.Birikim ve tecrübelerini genç meslektaşlarına ve okurlarına aktararak meslek yaşamını sürdürmektedir.
Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlüğünde; “Yağlı, mayalı veya mayasız hamurdan yapılan çörek.” şeklinde açıklanan “kete” için çeşitli şekillerde izahlar yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi Kültür Bakanlığı’nca hazırlanan “Türk Mutfağından Örnekler” isimli kitapta bulunan şu açıklamadır: “Erzurum, Van, Kayseri ve Sivas illerinde yapılır. Kahvaltıda diğer yemeklerin yanında, ekmek olarak tüketilir. Bazı yerlerde kavrulmuş una ceviz de konur. Hamur oklava ile açılıp şekil verilirse “açma kete” adını alır.” “Külde pişmiş çörek” ise kete için yapılan bir başka açıklamadır. Bir yemek adı olması sebebiyle etimolojik bir inceleme yapamadığımız kete sözcüğünün Ermeniceden geçtiği yönünde de bir bilgi vardır. Kete Kars iline ait, herkesçe bilinen meşhur bir börektir. Kars ili dışında özellikle Sivas ve Erzurum olmak üzere birçok yörede de bilinip yapılmaktadır. Kete her ne kadar birçok ilde biliniyor ve yapılıyorsa da en iyi ketenin Kars ketesi olduğu bilinir.
Mevlana'nın Mesnevi'si on sekiz beyitle başlar. Mevlevi dervişi olmak için tekkede on sekiz gün hizmet edilirdi. Sonra on sekiz mumlu hücrede on sekiz gün daha çile çekilirdi. Mahabarata on sekiz kitaptır. Besmele on sekiz harf. Kuzey mitoslarının birinci Tanrısı Odin, on sekiz şey biliyordu.Ve aşkın bedende filizlendiği en güzel yaş ,onsekiz hümetine! İşte başlıyoruz! "Vakt-i şerif hayrola! Kulûb-ı âşıkân küşâd ola!!…
Özyaşam 1978 yılında Gaziantep’te doğdu. Gaziantep M.R.Uzel Lisesinden mezun olduktan sonra 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Turizm Rehberlik bölümünü kazandı.2004 yılında bölümden mezun olup 2008 yılında profesyonel turist rehberi kokartın almaya hak kazandı.Son 5 yıldır Konya bölgesinde bağımsız olarak uzman rehber olarak çalışmaktadır. Mevlana,Mevlevilik,Tasavvuf gibi konularda kendini geliştirmiş ve bu yolda ilerlemektedir.Yurtiçi Parkur Bilgisi Konya bölgesi,Kapadokya,Doğu Karadeniz,Batı Karadeniz.GAP Rehbere Ait İletişim Bilgileri İrtibat: 0531 5728855
Baltık Mimarisinin eşsiz yapılarını keşfetmek üzere Rus & Kazak Kilisesi Alexander Nevski Kilisesinden başlamak üzere gezimiz sırasıyla Cheltikov Konağı/ Hekim evi (Opera binası), Kent Konseyi, Konservatuar binası, Ortodoks Kilisesi (Merkez Cami), Vali Konağı Müzesi, Namık Kemal Evi ve aşıklar evi), Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Taş Köprü, Konservatuar, Vali Konağı, PTT Binası Mazlumağa Hamamı, Defterdarlık, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Topçuoğlu Hamamı, Muradiye Hamamı, Kars kalesi, Kars Müzesi, Ani Harabeleri, Oniki Havari Kilisesi Sarıkamış Kayak Merkezi, Katerina Köşkü , Çıldır Gölü” gezilerinden oluşmaktadır.
Napoli'nin Capri'si ve Ischia'sı var: Konstantinopolis'in ise Adalar'ı. Napolitenler körfezlerini süsleyen mücevherlerden ne kadar gurur duyarsa da bu, Pera’nın Rumlar’ın Marmara Denizi'nin girişindeki büyüleyici silüetlerini uyandıran, ahenk ve zevkin mekanları, etkileyici Adalar’ından duyduğu kadar değildir. Doğanın ihtişamı kadar Tiberius'un suçları da Capri'nin ünlenmesinde etkilidir. Aynı şekilde, Kınalıada, Burgazada, ve Büyükada'nın manastırlarına sürülen imparatorların, imparatoriçelerin ve yüksek rütbeli sürgünlerin kasvetli maceraları da, tarihi boyunca devrimler ve çalkantılarla sarsılmış bu şaşaalı Adalar’ın antik dünyanın en trajik kısımlarından biri haline gelmesinde etkili olmuştur. Dünyanın hiçbir köşesi acıklı felaketlerin, insani ihtişamın beyhudeliğine dair dokunaklı derslerin anlatıldığı hikayeler açısından daha verimli değildir. Sadece bu yönüyle bile Adalar tarihçi ve düşünürlerin ziyaretini hak etmektedir. Dünya üzerinde çok az yer, imparatorluk sarayının ihtişamından koparılıp bir impa
Kars il sınırları içerisindeki hemen hemen tüm doğal ve tarihi mekanları araçla gezebileceğiniz bir haftalık keşif rotası: Kars-Çakmak-Çamurlu-Ortalar-Kayadibi-Gölbaşı-Aygır Gölü-Boğatepe Köyü (37 km) Boğatepe-Susuz-Susuz Şelalesi-Cilavuz Mağarası-Porsuklu-Arpaçay-Çıldır Gölü-Doğruyol-Akçakale-Doğruyol-Arpaçay (98 km)Arpaçay-Tepecik-Okçuoğlu-Değirmenköprü-Küçük çatma-Kuyucuk Gölü-Kurudere-İncedere-Akyaka-Kalkankale-Kayaköprü-Hamzagerek-Oğuzlu Kilisesi-Yağıkesen Kilisesi-Arpaçay Baraj Gölü-Azapoğlu-Ocaklı Ani Harabeleri (83 km) Ocaklı-Esenkent-Kozluca-Digor Beşkilise-Kilittaşı-Mreni Karabağ-Kars (70 km)
... 17 ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret122523
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE