• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Baklava hamuru hazırlamak ve doğru şekilde açmak bir sanat, bir gelenektir. Defalarca denemek, yanılmak ve çekirdekten yetişmek bu işin harcında vardır. Olması gereken de budur. İşin profesyonelleri olan baklava ustaları karşısında saygıyla eğilip iyi bir baklavanın püf noktaları üzerinden geçelim. Geçelim ki mümkün olduğunca az hata yapıp kusursuza yakın ev yapımı baklavalar hazırlayabilelim. İşin sırrı unda. Baklava hamuru sert buğday unundan hazırlanacak. Evet yoğrulması daha zor olacak belki, çabucak katılaşacak hamur ama esnete esnete, dinlene dinlene dikkatli bir şekilde açılacak. Tariflere sadık kalmak esas olsa da kullandığınız unun üçte birinden çok az miktarda su, tuz ve ortalama üç adet yumurtayla tutulacak hamur. İçten dışa doğru yoğrulacak. Mümkünse mermer bir tezgah ya da düz tahta bir zemin üzerinde yapılacak bu işlem.
Bir yanda söylenceler, hanlar, çarşılar, diğer yanda peygamberler, camiler, medreseler, bir başka tarafta ise lezzetli yemekler. Yani siz neden hoşlanıyorsanız Urfa size o yüzünü gösterir. Deseler ki, "Urfa’nın adı yok, gelin bir ad koyalım." Cevabınız ne olurdu? Hangi adı uygun görürdünüz? Belki minarelerin çokluğuna bakıp "Buranın adı Camiler Kenti olsun" diyeniniz çıkabilir. Aslında yanlış da değil. Gerçekten de Urfa’da her köşede bir cami var. Kimi asırlar öncesinden kalma, kimi yakın geçmişte yapılma. Buradaki camiler, yapıldığı döneme göre değil de planlarına göre sınıflandırılır: Çok ayaklı camiler, orta kubbenin yana doğru genişlediği camiler, eş değerde çok kubbeli camiler, mihrap önü kubbeli camiler, tek kubbeli kübik camiler, tonozlu camiler, bazilikadan dönüştürülen camiler.
Şanlıurfa, insanlık tarihinin en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi. Cilalı Taş Devri’nden beri burada insanlar yaşamaktadır. Daha da önemlisi, bundan 10 bin yıl önce, Dünya’nın bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe’nin de bulunduğu yerdir. Bugüne kadar burada Sümerler’den tutun da, Bizans’a kadar pek çok uygarlık görülmüştür. 1094 yılında Büyük Selçuklu, 1516 yılında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda önce İngiliz, sonra da Fransız yönetimine giren şehir, Cumhuriyet sonrasında 1924’te il olmuştur.
Gaziantep’i artık tüm dünya tanıyor. Neden mi ? 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulu’nun 170. Toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuş ve gastronomi dalında bugüne kadar 8 şehri “Yaratıcı Şehirler Ağına” dahil etmişti. Gaziantep, listeye giren 9.şehir oldu.Gaziantep Mutfağı kendi dalında Nobel aldı diyebiliriz. Yani demem o ki, Gaziantep artık tarihi dokusu ve lezzetleriyle marka bir şehir.
Sakarya ilinin eşsiz güzellikte bir manzaraya sahip slan Sapanca İlçesine ulaşıyoruz. Sapanca Gölü kenarında serbest zaman veriyoruz. Burada deniz bisikletine binebilir göl etrafında yürüyüş yapabilir ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Sapanca gölündeki gezimiz sonrasında yeşile doyabileceğiniz şehir gürültüsünden uzak cennet gibi bir yer olan Aşıklar diyarı Maşukiye’ye geçiyoruz ve panoramik olarak Maşukiye Aşıklar Deresini ve şalelerinde serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrası Şaleler kenarında huzur dolu yürüyüş yapabilir hediyelik eşyalar alabilir kafelerde vakit geçirebilir fotoğraf çekebilirsiniz. Daha sonra Sapanca Gölünü ile Körfezini net görebileceğimiz manzarasıyla insanı büyüleyen bir noktada vereceğimiz fotoğraf molasının ardından bölgenin en yüksek zirvesi olan Kartepe'ye çıkıyoruz.
Biraz kebap hakkında konuşalım mı? “Kebap” kelimesi farsça olup asıl anlamı “kızartma”dır. Günümüzde “Kebap” bir yemek adı olarak algılanmaktadır, fakat aslında “kebap” bir pişirme yöntemidir. Bu pişirme yöntemi, insanlığın ilk ateşi bulmasından beri var.Kebabı, Arap yemek kültüründen aldığımıza dair yazılı bir kayıt yok. Kıyma kebabının ne zaman çıktığı ile ilgili de tam bir kanıt yok. Bazı 16.-17.yüzyıl Osmanlı kayıtlarında “Köfte Kebab” yazısı geçiyor. Ama formu, sunumu hakkında da bir bilgi yok. Bu yüzden pek “Arap yemek kültüründen” aldık diyemeyiz. Aslında kebap pişirme yöntemi Orta Asya’da çok bilinen ve yaygın olan bir tekniktir ve Türklerin, Araplar ile etkileşiminden önce aslında yemek kültürümüzde yemek pişirme tekniği olarak “kebap”ın olduğunu söyleyebiliriz.
TRABZON – AYASOFYA - ATATÜRK KÖŞKÜ – SÜRMENE - FIRTINA VADİSİ - TİMİSVAT KÖPRÜSÜ – TAR DERESİ – BULUT ŞELALESİ ( GÖKSU )- AYDER YAYLASI – KALEGON – GELİNTÜLÜ ŞELALESİ-ÇAĞLAYAN KÖYÜ – GÜRCİSTAN BATUM – ALTIN POST – AVRUPA MEYDANI - PİAZZA MEYDANI – BATUM BULVARI- PAZAR-ÇAĞLAYAN KÖYÜ – GÜRCİSTAN BATUM – ALTIN POST – AVRUPA MEYDANI - PİAZZA MEYDANI – BATUM BULVARI- PAZAR-UZUNGÖL – KİREMİTLİ KÖPRÜ - SÜMELA MANASTIRI- HAMSİKÖY – ZİGANA - GÜMÜŞHANE-KARACA MAĞARASI - GİRESUN KALESİ – TOPAL OSMAN ANITI - GİRESUN ADASI- ORDU BOZTEPE - SAMSUN-TÜTÜN İSKELESİ – BANDIRMA VAPURU - İLKADIM ANITI – ATATÜRK ANITI – SAMSUN ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ - AMAZON KÖYÜ – AMASYA – KRAL KAYA MEZARLARI – FERHAT ŞİRİN SU KEMERLERİ – II BEYAZID KÜLLİYESİ – YALI BOYU - ANKARA
İlk durağımız Abant Tabiat Tarihi Müzesini ziyaret ediyoruz. Doğa harikası bir dip beslenme/krater gölü olan Abant’ta -Örencik Yaylasında mini yürüyüşümüz gerçekleştiriyoruz. etkinlik sonrası Bolu mutfağından özenle hazırlanan mangal menüsü ile güzel bir öğle yemeği yiyoruz. Çay-kahve molası sonrası benzer etkinliklere devam ediyoruz. Abant Gölü manzarası eşliğinde bitki çaylarımızı yudumladıktan sonra göl kenarına kadar yürüyürek gelip aracımıza biniyoruz. Açık olması halinde yöresel ürün pazarına gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra saat: 17.00’da yola çıkıp Bolu Dörtdivan da vereceğimiz mola sonrası, araç içinde, çay-kahve ikramlarıyla yolumuza devam edip saat: 20.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Profesyonel Rehberlik etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyor
Bu Gap Teknik Programı, profesyonel turist rehberleri , Seyahat işletmeleri ve turizm meslek okutmanları için özel olarak hazırlanmıştır.Bu teknik program akademik amaçlı olarak teknik alt yapı desteği sağlanmak düşüncesiyle burada paylaşılmakta olup tüm hakları saklıdır.İzin alınmaksızın verilerimizin bir kısmı yada tamamı yayınlanamaz ve de ticari faaliyetlerde kazanç sağlamak amacıyla kullanılamaz.
Yeme-içme sektörü, büyükşehirlerden başlayarak Anadolu’nun her bölgesine dalga dalga yayılıp büyüyen, standartlarını hep ileriye taşımayı bilmiş, oldukça hareketli bir sektör. Yaşadığımız coğrafyada, şef restoranlarından geleneksel lezzetlere; et lokantalarından Dünya mutfağına kadar çok geniş bir yemek kültürüne ve gastronomik çeşitliğe sahibiz. Bu zenginlik içerisinde neyi nerede yiyeceğimizi bilmek ise ayrı bir meziyet. İşte bu noktada, geçtiğimiz günlerde yeni sayısı yayınlanan İncili Gastonomi Rehberi, yeme-içme severlere yol gösterme konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor. Gastronomi Rehberi’nde yer alan 6 farklı lokasyondan 12 seçkin lezzet durağını sizin için bir araya getirdik… Şimdiden afiyet olsun!
Ilgaz Dağlarının ilçe sınırları içinde kalan kesiminin ortalama yükseltisi 2000 m'dir. Batı Karadeniz bölümünün kıyıdan itibaren 2. dağ sırasını oluşturan Ilgaz dağlarının en yüksek yeri ise 2587 m ye ulaşan büyük Hacettepe'si dir. Bu dağlar ülkemizin kuzeyinde Karadeniz'e paralel olarak uzanan Kuzey Anadolu kıvrım dağlarının bir parçasıdır. İlçe sınırlarından geçerek Kızılırmak nehrine 161 km uzunluğundaki Devrez çayı kaynağının Köroğlu dağlarından alır. Düzensiz bir rejime sahiptir. Devrez'in kolları olan bucura çayı, bozan çayı ve gök çayı ilçenin diğer akar sularıdır.Ilgaz Dağları kuzeyde Gök ırmak ve Araç Çayı, güneyde ise Devrez Çayı ile sınırlanmıştır.İlçenin ekonomisi pirinç, kereste, tiftik, yağ, peynir, ham deri ve elma ticaretine dayanır Ilgaz Dağı, zengin orman örtüsünün meydana getirdiği eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.Milli Park Arazi Yapısı ve Bitki Örtüsü Genellikle serpantinler, şistler ve volkanik kayaçlardan oluşur. Dağ oluşum hareketleri yönünden ilginç örnekler bulunmaktadır. Yöre değiş
Ülke gezilerinde o ülkenin kültürünü, yaşantısını tanımanın yanında en büyük merak edilen şey de yemekleridir. Tatlı severler tabii ki önceliği tatlılara veriyor ve geziye gittiklerinde bulundukları ülkelerin tüm tatlılarını deneyip, favorilerini belirliyorlar. En çok şeflerin merak ettiği konulardan biri olan dünyaca ünlü tatlılar ve yemekler, artık herkes tarafından merak edilen konulardan birisi. Bu yazımızda biz de sizlere dünya tatlıları ve onların tariflerini yazıyoruz! Keyifli okumalar.
Barselona'nın mimari hazineleri 2000 yılı aşkın bir geçmişe uzanır. Yükselen tapınak sütunları, antik kent surları ve yeraltı taş koridorları Roma dönemine ait Barcino'da sihirli bir pencere açar. Gotik mahallenin gölgeli şeritlerinde bir gezinti yaparak, sakin plazaların arasından 14. yüzyıldan kalma katedralleri geçerek Ortaçağın mistik atmosferine usulca ilerleyin. Şehrin diğer bölgelerinde, Gaudi ve Katalan mimari çağdaşlarının yarattığı ustaca ve şaşırtıcıeserlerin sentezi olan Modernizme'nin heykel başyapıtları çiçeklenir. Barcelona, ​​Pablo Picasso ve Joan Miró dünya sanat tarihine ilham veren usta sanatçıların şehiridir...
İtalya'da unutulmaz bir yolculuğa Toscana La Dolce Vitanın estetik ritimleriyle dokunun. Venedik'in sarma kanalları ve mimari harikalarını keşfedin, Pitoresk köylerde yürüyün ve Toskana mutfağının tadını çıkarmak için restore edilmiş bir ortaçağ castello'suna küçük bir ziyaret gerçekleştirin. Floransa'nın Rönesans şaheserleri arasında ve Roma İmparatorluğu'nun kalıntıları arasında ülkenin kalıcı miraslarına dalın. Venedik'teki etkileyici Saint Mark Bazilikası'na saat başı özel bir turun keyfini çıkarın Vatikan müze gezileri sırasında İtalyan ustaların eserlerine göz atın ve Floransa'nın ikonik Uffizi Galerisi'ni usta bir sanat tarihçisi ile gezmenin keyfine varın. Yerel restoranlar, şaraphaneler ve aile evlerinde yemeklerin ve mükemmel İtalyan şaraplarının tadını çıkarırken Toskana mutfağının sırlarını öğrenin. Bir aile işletmesi ve işletilen 13. yüzyıl castello'unda Toskana kırsalında iki gece kalın ve ailenin tüm üyelerini tanıyın.
 3  ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret125573
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68795.7107
Euro6.29356.3187
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE