• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Seyahatlerinizde, dışarda yemek konusunda esnek değilseniz çantanızda bir şeyler bulundursanız iyi olur.Dışarda yemenin pahalı olduğu ülkelerde, günlük gezilerde çantaya konan atıştırmalık yiyecekler bütçeyi etkin kullanmaya yardımcı oluyor. Mola verilmeyen uzun yolculuklar, bitmez tren yolculukları, turistik rotaların dışındaki seyahatler yiyecek bulmayı zorlaştırabiliyor. Zamanla kendi pratiğinizle de yeni deneyimler kazanıyorsunuz. Uzun süreli seyahatlerimde diğer gezginlerden öğrendiğim ve keşfettiğim pratik uygulamalar hem gezimin maliyetlerini azalttı hem de daha konforlu bir gün geçirmemi sağladı.Aktif geçecek bir gün ortası veya yolculuk için mükemmel bazı gıdalar vardır. İşte benim listemde yer alanların atıştırmalıkların bazıları
Herkesin seyahat biçimi, süresi, bütçesi ve beklentileri” farklı. Belki de bu farklılık, farklı rehber kitapların doğmasını sağlıyor. Tek bir şehre odaklanan cep rehberlerinden sadece kadın gezginlere yönelik rehber kitaplara, “best of” konseptli kitaplardan kültür ve tarih ağırlıklı rehber kitaplara spesifik seyahat rehberlerinin sayısı artıyor.Seyahat planlarken birçok kişinin ilk baktığı yer yakındaki kitapçının "seyahat rehberleri" ve "rehber kitaplar" bölümleri. Daha fazla insan seyahat ettikçe daha fazla rehber kitap (guidebook) piyasaya çıkıyor. Kitapçılardaki “seyahat ve gezi” bölümleri de seyahatle ilgili kitapların artmasıyla beraber genişliyor. Daha fazla kişinin yollara düşmesi ve daha fazla rehber kitabın yazılması seyahati basitleştirmiyor.
Yürüyerek seyahat etmek her sırtçantalının en az bir kere deneyimlemesi gereken bir aktivite. Dünya üzerinde birkaç saatten birkaç aya kadar farklı sürelerde tamamlanacak yüzlerce, binlerce yürüyüş rotası mevcut. Bütün yürüyüş rotalarını ziyaret etmek pratikte pek mümkün değildir. Bu sebeple Dünya’da bulunan en iyi 10 yürüyüş rotası listesi ortaya çıktı. 1. İnka Parkuru ,2. Monte Fitzroy, 3. Annapurna Turu ,4. Kilimanjaro Dağı , 5. Batı Yakası Parkuru, 6. Likya Yolu, 7. Mont Blanc Turu, 8. Everest Ana Kampı, 9. Torres del Paine 10. Appalachian Parkuru
Seyahat ederken, özellikle de yurtdışına çıkarken önemli konulardan birisi de Seyahat Bütçesinin Yönetimi’dir. Yanımızda ne kadar para bulundurmalıyız? Nakit mi tercih edelim yoksa kredi kartı mı kullanalım? Seyahat çekleri avantajlı mıdır? Sık sık döviz bozdurmak zararımıza mı olur? Yurtdışındaki bankalardan para çekersek komisyonlar çok mu yüksek olur? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını yazının devamında bulacaksınız. Siz sadece seyahatiniz için gerekli cesarete sahip olun ve bütçenizi oluşturun, yönetimi kolay.
Trivago 2013 Yılın Gezgini Yarışması'na tüm gezginleri davet ediyoruz. 20 Aralık Cuma günü gezigoo.com üzerinden başlayan kayıtlar 4 Ocak 2014 tarihine kadar sürecek. Halk oylaması ise 6- 17 Ocak 2014 tarihleri arasında yapılacak. 18 Ocak tarihinde ise kazananlar yarışmanın basın sponsorları turizmhaberleri.com ve Radyo Turkuaz 90.2 tarafından açıklanacak. YARIŞMA KAYIT SAYFASI İÇİN TIKLAYIN VE KATILIN: http://Gezigoo.com/pages/Gezigooyarisma 1. Gezgine 750 Euro Konaklama Çeki 2. Gezgine 500 Euro Konaklama Çeki 3. Gezgine 250 Euro Konaklama Çeki
Sırt çantasıyla maceralı bir seyahate çıkıp değişik kültürler ve coğrafyalar tanımak dünyanın en güzel şeylerinden… Lakin yolda başınızdan geçecek tatlı anılar kadar, size ciddi zarar verecek risklerle karşılaşma ihtimali her daim mevcut. Özgür bir ruhla yollara dökülmekten vazgeçmeyecekler için gezginin dikkat etmesi gerekenleri derledik.Sırt çantasıyla maceralı bir seyahate çıkıp değişik kültürler ve coğrafyalar tanımak dünyanın en güzel şeylerinden… Lakin yolda başınızdan geçecek tatlı anılar kadar, size ciddi zarar verecek risklerle karşılaşma ihtimali her daim mevcut. Özgür bir ruhla yollara dökülmekten vazgeçmeyecekler için gezginin dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Seyahatlerde çocukların güvenliği ve rahatı her şeyden önce gelmeli. Çünkü, yolculuk esnasında rahat edemeyen çocuk, büyük tehlike nedeni!Sizlere bu yıl çocuklarla mutlu bir seyahat etmek için 10 altın kural hazırladık. Çocuklarla seyahat etmek, bu kurallar uygulandığı takdirde keyifli olacaktır. 10 altın kuralın temeli ise otomobilinizde seyahat öncesi çocuklarınızın rahat edeceği bir ortam hazırlamak. Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olduğunu kontrol edin. Çocuk koltuğunda oturmasının ne kadar önemli olduğunu anlamasına yardımcı olun. Siz araba kullanırken onların bunu yapmayacaklarından emin olamayacağınız için, çocuğunuza, emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin. Yolculuk esnasında arabanın içinde gezinen çocuk ciddi tehlike yaratır.
Her insan doğruyu ve güzeli arama çabasında olduğu sürece haklı olduğunu düşünebilir. İnsanın temel doğrularının olması kaçınılmazdır. Lakin, kişi hata yapabileceğini kabul ettiği sürece gelişebilir. Ayrıca aynı meseleye farklı açıdan bakmak gerektiğini bilen insanlar sürekli haklı olduklarını düşünmezler. Kişinin sürekli kendisini haklı görüp bunu ifade etmesi, çevresiyle sorunlar yaşamasına bunun sonucunda ruhsal dengesinin bozulmasına da sebep olur. Farklılıklar, kişilerin hem iç dünyalarını, hem de davranışlarını geliştiren zenginliklerdir.İnsanların kendilerine benzeyenlerden hoşlandıkları bir gerçektir. Kişilerarası farklılıklar ne kadar çok olursa önyargılar, anlaşmazlıklarında bir o kadar çok olur. Ancak bazı insanlar, kendi fikirleriyle örtüşmeyen insanlarla tartışma içerisine girdikleri zaman, incitici, kırıcı olurlar.
Bir insanın yaşamının her aşamasında öğrenmesi gereken bir şeyler vardır mutlaka. Eğer doğa yürüyüşleri veya kampçılık yapmaya kakar verdiyseniz mutlaka eğitim alın. Eğitimsiz doğaya açılmak kazaya davettir. Hiçbir etkinliği tek başınıza gerçekleştirmeyin. En küçük bir ayak burkulması bile insanın günlerce vahşi doğada tek başına kalmasına neden olabilir. Bu yüzden bir yerleşim yerinin yakınlarına gidiyor olsanız bile mutlaka grup halinde hareket edin.Bilmediğiniz bir bölgeye rehbersiz gitmeyin. Grupta bölgeyi bilen bir veya birkaç kişinin bulunması iyi olur.Plan ve program yapmadan harekete geçmeyin. Yolculuğun zamanı, süresi, rotaları, malzemelerin uygunluğu ve yeterliliği, gidilecek bölgenin özelliklerinin araştırılması gibi konularıkesinleştirin.
Profesyonel Rehberlik,yalnızca bir markaolarak değil bir tür yaşama biçimi olarak da elit ve düşünsel bir standartı simgelmektedir;Aslında markalara karşıdır; Fakat kendisi hümanist ve gönüllü bir markadır.Bu yüzden müzik seçiminden, giyim tarzına kadar özgün çizgisiyle kendini yansıtarak bulunduğu ortamlarda fark yaratır.Gereksiz ayrıntı ve polemiklere saplanıp kalmaz, moda olarak kabuledilegelen klişeleri tabu olarak niteler ve kişioğlunu arıtmak için sosyal giyitlerinden vazgeçilmesini teklif eder.Böylece insanoğlu özbiçimsel varoluşu içindeki çıplaklığından ve yalınlığından utanmamayı öğrencektir.Kesinlikle tanımlanmaktan hoşlanmaz, onun yaşam tarzı özgürce olmalıdır.!Basmakalıp insansı dogmaları dinlemez, çünkü tanımlar basit kavrayışlıların ve dar kalıplıların formatıdır, oysa o sürekli bir devinim ve gelişim içinde yetişmektedir.O yenidengelişi sever bu yüzden içinde gizlediği korkuları yoktur
22 Haziran 2012 tarihinde yayımlanan 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince bundan böyle, rehberlik hizmeti verilecek her tur için acente ile rehber arasında sözleşme imzalanması zorunlu olmuştur.Yeni yasamızla getirilen ve taban ücretten az olmamak kaydıyla rehbere ödenecek ücreti de kayıt altına alan, rehber ve acentanın karşılıklı haklarını korumak amacıyla hazırlanan zorunlu sözleşme metinleri Birliğimiz tarafından hazırlandı ve yürürlüğe girdi.Rehber taban ücretleri, yılda bir kez Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Taban ücretler nettir, stopaj ve benzeri kesintilerden sonra kalan ve rehbere net olarak ödenecek tutar, taban ücretten düşük olamaz. Rehberlerin taban ücretten daha düşük ücret alması ve acentaların rehberlere taban ücretten daha düşük ödeme yapması; mevzuata aykırıdır ve her iki taraf için cezai yaptırımı bulunmaktadır. Tura çıkmadan önce imzalayacağınız zorunlu sözleşme metninde, ücretlerin de yer alacağını anımsatmak isteriz.
Türkçenin büyük ustası Refik Halid Karay’ın romanı Sürgün, bir anlamda kendi yaşamöyküsünün romanıdır. Çünkü yılllarca kendisidir sürgünde kalan. En güzel öyküleri, romanları bu sürgünün, döndükten sonra bile düşlerinden çıkmayan o günlerin anısıyla yazılmış olanlardır. Romanın kahramanı Hilmi Efendi‘nin Beyrut’a ayak basmasıyla başlıyor kitap. Bir avuç eşyasını alıp başka, bilmediği yerlere gitmek zorunda olan insanları nasıl bir yaşam bekler? Anlatım o kadar canlı ve gerçekçidir ki bu adamın nasıl bir suç işleyip de buralara düştüğü değil, düştüğü yerdeki yaşama tutunma çabaları bizi daha çok ilgilendirir.
Ülkemizin nadide şehirlerinden birisi olan Bolu alanlarında bulunan ve yedi adet gölden oluşan Yedigöller milli parkı herkesin mutlaka gidip görmesi gereken adeta bir saklı cennet köşesidir. Gerçek huzun ve doğa ile iç içe bir yer arıyorsanız buraya mutlaka bayılıcaksınız. Her mevsim ayrı güzel olan bu bölge her zamanda sizi kendisine aşık edicek. Doğa severlerin, doğa fotoğrafcılarının çok sevdigi bir milli park olan Yedigöller'de sessizlik, doğallık vede huzur sizi bekliyor. Sessiz ve sakin tabiatı, güzel manzaraları,farklı arazi şekilleri, şelaleleri, yürüyüş yolları, çeşitli cins ve türde bitki ve ağaçlarla süslü çevresiyle mükemmel bir piknik, dinlenme, sakinlik, ferahlık, fotoğraf çekme, spor yapma, kamp çadır kurma yeri olan Yedigöller'e sürekli turlar, geziler düzenlenmektedir.Yedigöller oluşturan göller ise şunlardır: kayan kütlelerin, vadilerin önünü kapatması ile oluşmuş bir alandır. 7 adet gölden oluşmaktadır: Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.
Rehberlik Hizmetinin verileceği programın içeriği yapılabilir destinasyonlardan seçilerek programın verimli bir şekilde yürütmek Acenta sorumluluğu altındadır. Ancak aksi bir durumda tur esnasında gelişebilecek her hangi bir sorunu çözebilmek için rehber, Acentaya bilgi vermek ve gerektiğinde masrafları şirket bütcesinden karşılanmak suretiyle insiyatif kullanabilecektir.Günübirlik ve günaşırı turlarda acenta tarafından temin edilen aracın ön-sağ sırasında yer alan 3 ve 4 nolu koltuklar rehber koltuğu olarak tahsis edilir ve konaklamalı programlarda tur kaptanları ile rehber odaları ayrı olmak üzere oteldeki yerleri cheek-in yapılmadan önce rezerve edilir.Aksi durumda rehber, single oda masrafı acenta tarafından karşılanmak suretiyle tur bitiminde fiş/fatura ibrazıyla acentadan yaptığı konaklama masrafını tahsil edebilecektir.Tur esnasında objektiflik ve gruptaki tüm bireylere eşit mesafeli yaklaşma kriteri temel alınır, seyahat eden yolculara konumundan ötürü herhangi bir ayrıcalık tanınamaz.
Tura çıkılmadan önce gerekli plan ve hazırlıklar yapılarak gidilecek destinasyon hakkındaki bilgiler güncellenmelidir Gezi ve ören yerlerini detaylı bir şekilde gösteren harita,plan,bilgi,envanter ve krokiler gezi esnasında hazır bulundurulmalıdır. Destinasyonlar arası zaman farkı tesbit edilerek, programın koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanmalıdır. Müze ve ören yeri giriş ücretleri tespit edilerek, yaş uygulamaları ve yeni düzenlemeler hakkında bilgi toplanmalıdır. Otobüs kalkış saatinden yarım saat önce belirlenen buluşma noktasında hazır bulunulmalıdır. Araç kalkış saatinden önce araç personeliyle tanışılmalı ve gidilecek destinasyonlar hakkında gerekli bilgi ve talimatlar verilmelidir. Araç personelinin telefonu alınarak tur esnasında yapılacak haberleşme programlı bir şekilde yürütülmelidir.
Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre turist rehberi unvanı mesleğe kabulle kazanılacak.Turist rehberi olabilmek içinse şu şartlar aranacak: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olmak veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dışındaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olduktan sonra, birliklerin ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin ortak önerileri ve Bakanlığın onayıyla, 24 Mart 2011 Perşembe - Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre turist rehberi unvanı mesleğe kabulle kazanılacak. Turist rehberi olmak isteyenler mesleğe kabul başvurusunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yapacak. -
 7  ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret98302
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.11976.1442
Euro7.20077.2295
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 15° 10°
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE