• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Dünyada yazılı kaynaklara geçmiş ilk rehberler Mısırlı rahipler olarak anılmaktadır. Ancak, İ.Ö. 7. yüzyılda başlayan olimpiyat oyunları organize seyahatlerin başlangıcı olmuş ve beraberinde turist rehberliğini de getirmiştir. Anadolu’da doğup büyüyen tarihçi ve coğrafyacı Herodot, gezdiği yerleri ve geleneklerini anlatan ilk rehberlerdendir ve bir anlamda kültür turizminin öncüsü sayılabilir. Daha sonraları ticaret ve seyahatlerin artışına paralel olarak Anadolu kıyılarını ziyaret edenlerin de sayısı artmıştır. Ancak, bu dönemlerde rehberlik yapanlar kulaktan dolma bilgileri aktarmaktadırlar. Ortaçağ’da Haçlı seferleri ile kitlesel olarak seyahatlerbaşlamış olup, ilkel biçimde de olsa bu seyahatlerde ulaşım, konaklama, güvenlik ve rehberlik organizasyonu görülmektedir. İzleyen dönemlerde ise seyahat büyük masraf gerektirdiğinden zenginlerin yararlanabildiği ayrıcalıklı bir zevk ve statü kaynağı olmuştur.
Koyun sonunda bir balıkçı barınağı ve devamında ise ünlü Sivrice Feneri var. Fenerin yakınındaki motel son iki yıldır hizmet vermiyor. Olağanüstü bir konuma sahip bu motel, aynı zamanda sabah akşam, bıkana kadar uygun fiyata taze balık yeme imkânı sağlayan bir mabetti. Böyle bir mekân uzun süre kapalı olamayacağı için kısa süre sonra tekrar açılacağını umuyorum. Yaklaşık beş altı kilometre batıdatı Sokakağzı mevkii, görülmesi gereken ve konaklama imkânı sağlanan bir başka yer. Tıpkı Sütlüce Koyu'nda olduğu gibi aşırı sakin bir belde. Taş, bu yarımadayı şekillendiren en önemli unsur. Antikçağda ünlenen Troas taşocaklarında üretilen sütunlar, Anadolu'nun yanı sıra Roma İmparatorluğu'nun pek çok merkezindeki metropollerin yükselmesine katkıda bulundu.
Sayın Turist Rehberi, Bu çalışmanın amacı, turist davranışlarında milliyetin etkisinin belirlenmesidir. Bu çalışmada siz değerli turist rehberlerinin rehberlik ettikleri farklı milliyet gruplarına ilişkin, tur sırasındaki gözlemleri kullanılacaktır. Bu çalışma Yüksek Lisans tezi kapsamında gerçekleştirilmekte olup, yanıtlarınız yalnızca akademik amaçla kullanılacaktır. Gösterdiğiniz ilgi ve destek için teşekkür ederiz.
Akıllara gelmedik en tuhaf ucube şeklidir seyahat etmek, en aykırı usavuruş şeklidir varoluşculuğun! Bir adım bir adım daha.Tümdengelişin ve akıldenklemlerinin çıkmaz sokağa girdiği yeni bir boyuttur. Gittikce kendinize yaklaşırsınız, iç odağınıza kadar sürüklenecektir vuslatınız, bir kelebeği şaşkınca süzmeniz bundandır, bir kardelen çabucak aklınızı başınızdan çabuk alıverir bu yüzden! Yol boyu dağböğürtlenleri toplarken kızıla kesmiş avuçlarınıza pek aldırmazsınız! Koynu bereket ve zenginliklerle donatılmış anaç bir ruh mahzenidir, binlerce yıl şırasını çiğneyen çıplak ayakların türküsünde kendi şarabınızı içerken benliğinizle tanışmaya başlarsınız, Gönlümü tez kaptırdım bu sefer, tanıdıkca başkalaştım ama İkizdere Alpin çayırları başka kırsal bitki topluklarına benzemez daha verici ve göz doldurucudur.Nehir kenarları ve dereyataklarını alabildiğince çeşniler saçarak doyurur.Kah bir taş oluktan kah kayalıkların ördüğü pınar bentlerinden coşkunca fışkırarak taşkınlaşır
Yazıyı bitirdiğinizde o uzak diyarlar artık bildik bir yer olur çıkar. Sokaklar, sesler, insanlar, mekânlar hiç görmeseniz de yabancınız değildir. Her gezi yazısı, seyahatname bu etkiyi bırakmaz. Bunun için yazı erbabı olmak gerekir. Ben, edebiyat insanlarının gezi yazılarının tadına hiç doyamam. Kitap bittiğinde de onlar gibi yazamadığım için kalemime öfkelenirim. Cumhuriyet edebiyatçıları, kıskandıklarımın başında gelirler. Örneğin Yakup Kadri, kendisi için "bir sükûnet sığınağı" olan İsviçre Alplerini öylesine güzel anlatır ki, insan soğuğu iliklerinde hisseder. Şair Ahmet Haşim Frankfurt Seyahatnamesi?nde, Frankfurt'a ustaca övgüler yağdırır ki, bu hiçbir cazibesi olmayan kent cennetten bir köşeye dönüşür. Falih Rıfkı Atay öylesine cümleler kurar ki, sayfalar sinema perdesine döner; kentler, sokaklar, insanlar satırların arasında canlanır. Samet Ağaoğlu, Şair Şukufe Nihal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halit Ziya Uşaklgil, Enis Batur, Nedim Gürsel ve adını unuttuğum diğer yazarlar...
(d.1979,Ankara) Profesyonel Turist Rehberi Cengiz ÖZTÜRK, Ankara Üniversitesi Turizim ve Rehberlik Bölümü mezunudur.Antroposopy, Eurythmy ,Büyük Biritanya'da Rudolf Steiner Okullarında aratırma yapmak için İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler'de co-worker(süpervisor) olarak çeşitli eyaletlerde görev yapmıştır.Bu eyaletlerden bazıları New Hemshire, Ringwood,Hasting,Battle,Bournmouth,Brighton,Galler;Bangor&HolyHead-Pwhelli,K.İrlanda;Belfast Kilkeel,Mourn Grange.
Evliyâ Çelebi, okunmaktan çok alıntılanan yazarlardan biridir. Eserinin çok büyük boyutlu ve ansiklopedik nitelikte oluşu, yoğunlaşarak ve uzun uzun okunmak ye­rine,okuru şöyle bir göz gezdirmeye ve kısım kısım okumaya davet eder. Ayrıca, eserin bugüne kadar güvenilir bir basımının bulunmaması, ciddi çözümlemelerin yapılmasını engellemiştir. Bu nedenle, eserin bir bütün olarak değerlendirilmesi yolunda günümüze kadar çok az çaba harcandığı görülmüştür. Bu denemede ben, Osmanlı kültür tarihiyle ilgili daha geniş kapsamlı bağlamsal sorunları bir yana bırakarak tür, biçim ve üslupla ilgili dar anlamda edebiyat sorunlarına odaklanacağım.
Profesyonel turist rehberi, mesleğinin konumu açısından, çok sayıda ve değişik işletme, kuruluş, kurum ve kişi ile ilişkide bulunur. Rehber çok farklı kesimlerle ve bireylerle karşı karşıya kalır. Bu koşullarda rehberin ilişkilerini bir dengede tutabilmesi oldukça zordur. Rehberler mesleklerini uygularken çeşitli güçlüklerle karşılaşır. Bazı meslek dallarında etik ilkeler oluşturulmaktadır. Turizm endüstrisinde de uygu­lanması ve uyulması önerilen etik ilkeler vardır. Profesyonel turist rehberliği meslek ilkelerinin oluşturulması için rehberlik meslek örgütleri çalışmaktadır. Rehberlik meslek etik ilkelerinin ve uygulama kurallarının oluşturulması için ilgili tarafların ve paydaşların belirlenmesi, reh­berin kişi ve kuruluşlarla ilişkilerinde karşılaştığı sorunların saptanması gerekir.
Bu makalede, fikrî oluşum süreci 1936’da başlayan, sadece birinci cildi 1946 yılında yayınlanabilen ansiklopedik bir kültür, turizm ve ticari tanıtım rehberi olan “Türkiye Kılavuzu” adlı eser ve hazırlayıcısı işadamı Hüseyin Orak’ın ilgi çekici hayatı konu edilmektedir. Böyle bir eseri hazırlatma fikri, genç Cumhuriyet’in önde gelen işadamların¬dan biri olan Hüseyin Orak’ın 1936 yılında kendi çocuklarını trenle yurt seyahatine çıkarırken gezip görecekleri yerleri daha iyi tanıyabilmeleri için aradığı tanıtım ve rehber kitaplarını bulamamasıyla doğar.
Dünyanın En iyi Rehberleri arasında şu isimler yer alıyor; Roma'dan sanat ve mimari turları ile Frank Dabell, San Francisco'dan mimari turları ile Rick Evans, Edinburgh'dan kraliyet mensupları ve film yıldızları için düzenlediği turlarla Rosie Peattie, Kyoto'dan Japon geleneksel sanatları konusundaki turları ile Nemo Glassman, New York'tan mimari turları ile Francis Morrone, Londra'dan tarihi turları ile Karen Porce-Goulding, Şili, Santiago'dan sanat ve "wellness" turları ile Ignacio Aguirre, Tokyo'dan mimari turları Charles Spreckley, Mumbai'den kentin gizemlerini keşif turları ile Rashida Anees, Prag'dan müzik ve sanat ağırlıklı turları ile Milos Curik, Paris'ten gastronomi turları ile Carolin Young, Madrid'den moda turları ile Mencia Gonzales-Barros yer alıyor.
Profesyonel Rehberlik olarak şimdiye kadar kimseyi yolda brakmadık, zaten birisini tanımanın en iyi yolu onunla yola çıkmak değil midir? Bu yüzdendir ki bizler sadece kaybolanlara yol göstermeyiz; Aynı zamanda daha iyisini arayanlara da klavuzluk ederiz.Başarımızın ardında, yıllar boyunca seyahatlerimizden memmun kalan yolcu ve işletmelerin memmuniyeti gizlidir.Ama her mutluluğa ilham veren sihir tecrübeyle sağlamlaşır.Bu yüzdendir ki; Türkiye genelinde 500'e yakın seyahat işletmesine profesyonel hizmet sunan teşkilatımızda binlerce rehber, kültür elçisi olmanın verdiği onuru taşımanın memmuniyeti içindedir.Elbette bizler de bu ilginin farkında olarak daha kaliteli eserler verebilmenin kaygısı içinde, yeni pek çok projelere imza atıyoruz.Konseptimizi çeşitleyerek bir çok farklı seyahat dalında nitelikli rehberler yetiştiriyoruz.
Ayakkabı, tarak, kurutma makinesi gibi ağır ve sert cisimleri valizin en altına, tekerleklerin yan kısımlarına yerleştirin. Pijam , tişört, iç çamaşırı ,kazak gibi az kırışacağını düşündüğünüz kıyafetleri rulo haline getirerek sert eşyaların arasına güzelce yerleştirin ve düz bir zemin elde edin. Arada kalan boşluklara küçük eşyaları yerleştirebilirsiniz Çoraplarınızı daha az yer kaplaması için , iç içe geçmiş bir şekilde değil ;açıp düz bir şekilde bavula yerleştirin.Kozmetik eşyalarınızı, diş fırçanızı, makyaj çantanızın içine yerleştirin.Bu çantayı valizin bir başka gözüne de koyabilirsiniz.Valize koymanız gereken eşyaları önceden hesaplamanız size vakit kazandıracaktır
Seyahat sadece bir zevk meselesi değil aynı zamanda kalite ve standart gerektiren niteliklibir faliyet alanıdır.Bu yüzden sadece gezinizi oluşturan araç ve gereçlerin bir arada olması bu etkinliği meşru yapmaya yetmeyecektir.Aynı zamanda Lisans haklarının kullanımında da bazı hak ve yetki unsurlarıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır.
Gökçeada’nın dibek kahvesi meşhur. Sabah kahvesi seviyorsanız Madam’ın Yeri’nde –şimdi oğlu Kosta işletiyor- mutlaka uğrayın. Dövülerek öğütülen bu kahveyi adada sadece Zeytinli köyünde içebilirsiniz. Madam’ın Yeri dışında Nefise Karatay’ın babası Orhan Bey’in işlettiği kahvede ve Panayot Usta’nın kahvesinde de dibek kahvesini tadabilirsiniz. Çamurunun deri hastalıklarına ve romatizmaya iyi geldiği söylenen Tuz Gölü’nü, Kokina ve Kapıkaya Plajları’nı geçip Karadenizli bir gemicinin ev yapmasından sonra Lazkoyu olarak anılan sahile gidiyoruz.Cumartesi olduğu için biraz kalabalık. Geçen sene sadece minik bir kafesi olan Lazkoyu’nda bu sene hasır şemsiyelerden kiralanabiliyor. Adanın hemen hemen hiçbir koyunda tesis yok. Mavi, turkuaz ve sonra laciverte dönen suya kendimi bırakınca sanki yeniden doğuyorum
Ankara'da yaşıyorsanız ve tatil için kısıtlı zamanınız varsa o zamanı nasıl değerlendireceğiniz konusunda oldukça kafa yorarsınız. Zaman dardır, tatil bölgelerine uzaktır ve zaten denizi(!)de yoktur. Bu durumda size yapacak tek şey kalır; en kısa sürede, az maliyetle gezip görülecek neresi vardır acaba diye. Siz bunları düşünüp dururken komşunuz Eskişehir size göz kırpar. Ve işte... O dur sizin aradığınız.Yapılacak şey de çok basittir aslında. Gidip hızlı tren biletinizi almak. Her ne kadar hızlı trene gidiş, Eskişehir'e varmaktan daha uzun sürse de göz açıp kapayana kadar 240 km hızla Eskişehir merkezde bulursunuz kendinizi.Genelde tüm Eskişehir gezileri Doktorlar caddesinden başlar. Bu yoldan Porsuk çayına ulaşmanız fazla zamanınızı almaz. Ve masal da burda başlar. Yolu ikiye bölen ve pek nadir karşılaşılabilecek bir görüntü karşılar sizi... Venedik havasını, oraya gitmeden de almış olursunuz.
Çanakkale 1915 de, acı başlayan, ölmeden mezara konulan kahramanlarla dolu topraklarda inanılmaz derecede fazla, akıl almaz olayların yaşandığı bir gerçektir. Ne yazıktır ki yazmak isteyenler savaş sırasında yazamamış, yazanların çoğu şehit olduğundan anıları ile birlikte gömülmüştür. Aile ocağına gönderilen mektupların çoğu geçim derdindeki aile fertlerince değerlendirilememiş, gazilerimizin yazılı anılarına o günlerde sahip çıkan olmamış, o değerli kahramanlarla birlikte anıları da yazılı notları da karanlıklarda kalmış, daha fazla bilgilenmemiz ve ders almamız mümkün olmamıştır.
 8  ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret98302
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.11976.1442
Euro7.20077.2295
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 15° 10°
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE