• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Seyahat sadece bir zevk meselesi değil aynı zamanda kalite ve standart gerektiren niteliklibir faliyet alanıdır.Bu yüzden sadece gezinizi oluşturan araç ve gereçlerin bir arada olması bu etkinliği meşru yapmaya yetmeyecektir.Aynı zamanda Lisans haklarının kullanımında da bazı hak ve yetki unsurlarıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır.
Gökçeada’nın dibek kahvesi meşhur. Sabah kahvesi seviyorsanız Madam’ın Yeri’nde –şimdi oğlu Kosta işletiyor- mutlaka uğrayın. Dövülerek öğütülen bu kahveyi adada sadece Zeytinli köyünde içebilirsiniz. Madam’ın Yeri dışında Nefise Karatay’ın babası Orhan Bey’in işlettiği kahvede ve Panayot Usta’nın kahvesinde de dibek kahvesini tadabilirsiniz. Çamurunun deri hastalıklarına ve romatizmaya iyi geldiği söylenen Tuz Gölü’nü, Kokina ve Kapıkaya Plajları’nı geçip Karadenizli bir gemicinin ev yapmasından sonra Lazkoyu olarak anılan sahile gidiyoruz.Cumartesi olduğu için biraz kalabalık. Geçen sene sadece minik bir kafesi olan Lazkoyu’nda bu sene hasır şemsiyelerden kiralanabiliyor. Adanın hemen hemen hiçbir koyunda tesis yok. Mavi, turkuaz ve sonra laciverte dönen suya kendimi bırakınca sanki yeniden doğuyorum
Ankara'da yaşıyorsanız ve tatil için kısıtlı zamanınız varsa o zamanı nasıl değerlendireceğiniz konusunda oldukça kafa yorarsınız. Zaman dardır, tatil bölgelerine uzaktır ve zaten denizi(!)de yoktur. Bu durumda size yapacak tek şey kalır; en kısa sürede, az maliyetle gezip görülecek neresi vardır acaba diye. Siz bunları düşünüp dururken komşunuz Eskişehir size göz kırpar. Ve işte... O dur sizin aradığınız.Yapılacak şey de çok basittir aslında. Gidip hızlı tren biletinizi almak. Her ne kadar hızlı trene gidiş, Eskişehir'e varmaktan daha uzun sürse de göz açıp kapayana kadar 240 km hızla Eskişehir merkezde bulursunuz kendinizi.Genelde tüm Eskişehir gezileri Doktorlar caddesinden başlar. Bu yoldan Porsuk çayına ulaşmanız fazla zamanınızı almaz. Ve masal da burda başlar. Yolu ikiye bölen ve pek nadir karşılaşılabilecek bir görüntü karşılar sizi... Venedik havasını, oraya gitmeden de almış olursunuz.
Çanakkale 1915 de, acı başlayan, ölmeden mezara konulan kahramanlarla dolu topraklarda inanılmaz derecede fazla, akıl almaz olayların yaşandığı bir gerçektir. Ne yazıktır ki yazmak isteyenler savaş sırasında yazamamış, yazanların çoğu şehit olduğundan anıları ile birlikte gömülmüştür. Aile ocağına gönderilen mektupların çoğu geçim derdindeki aile fertlerince değerlendirilememiş, gazilerimizin yazılı anılarına o günlerde sahip çıkan olmamış, o değerli kahramanlarla birlikte anıları da yazılı notları da karanlıklarda kalmış, daha fazla bilgilenmemiz ve ders almamız mümkün olmamıştır.
Uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, Kunduz Ormanları’nın göz kamaştıran güzelliği ve Kızılırmak’ın ufka doğru kaybolup giden büyülü kıvrımları… Yörenin gözde lezzetlerini barındıran Osmancık’a muhteşem doğa manzaraları eşliğinde ulaşılıyor. Tarihi Kandiber Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü’yle bizi karşılayan ilçe, nehir kıyısında kahvaltı keyfi için ideal. Baklalı börülce dolması, ıspanaklı tepsi böreği, köy peynirleri ve pirinç helvasıyla şenlenen sofradan enerji dolu kalkmamak zor. Kahvaltıdan sonra muhteşem bir doğa yürüyüşüne ne dersiniz?
Herkese merhabaaaa. Nihayet Bahar geldi, he doğa uyanmaya başladı hem de seyahatseverlerin gezme zamanı başladı!O yüzden inanılmaz bir iş yoğunluğum var ve de neyi nasıl yetiştirsem bilemiyorum şeklindeyim. İş olsun da yapalım derken sizleri de ihmal etmek istemiyorum. Biraz geç oldu ama birkaç yolcumuzun da özellikle istediği bu tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu börek beni çocukluğuma götürür kulakları çınlasın komşumuz Mebrure Teyze yapardı bize. Nasıl bir lezzet anlatamam! Hala da bulamam o lezzetli hiçbir çiğ börekte. Sanırım içinde biraz da çocukluk anıları ve o yıllar vardı. Lafı çok uzatmak istemiyorum. Halk arasında adına Çiğ Börek denir ama asıl adı Tatarca’da “Çok Lezzetli Börek” anlamına gelen Çi Börek’tir. Tarifim Gülhan Hoca’mdan… Şimdiden deneyecek herkese afiyet olsun… Bundan sonra her yeni yayınımdan haberdar olmak için soldaki kutucuğa mail adresinizi yazıp kayıt olun. Her yayınımdan haberiniz olsun.
ÜÇAĞIZ-TEİMİOUSSA-SİMENA-KEKOVA- ARSUZ-IŞIKLI-SAMANDAĞ-TİTUS TÜNELİ-KILINÇLI-APOLLONİA-APERLAİ-SIÇAK YARI-LAMOS (LİMONLU) VADİSİ-SAĞLIKLI KÖYÜ-ANTİK YOL-KAYADİBİ-KADI-ADRASAN KOYU-KIZKALESİ-SAZAK KOYU-NAMRUN-PAPAZIN BAHÇESİ-ANIT ARDIÇ-ÇÖMELEK-SASON KANYONU-NAMRUN-BOLKAR GEÇİŞİ-GÖLLER BÖLGESİ-GELİDONYA FENERİ-ADRASAN-KAPAKLI-YEŞİL LİMAN-ÇAYAĞZI-ANDRİAKE-ADRASAN KOYU-KIZKALESİ-SAZAK KOYU
İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar ekinoksunun özellikleri, ilk bahar ekinoksu ne zamana denk gelir? İlkbahar ekinoksunun özellikleri! İlkbahar ekinoksu neden doodle oldu? Ekinoks , güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Ekinoks'ta gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Ekinoks yılda iki kez tekrarlanır. Biri 23 Eylül Ekinoksu diğeri de 21 Mart Ekinoksu'dur. Google, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu'na özel hareketli bir doodle yayınladı. Doodle'da "Google" giriş sayfasındaki ikinci "G" harfi tüm harfleri sulayarak yeşermelerini sağlıyor. En son da kendi başından aşağı su dökerek kendisi de çiçek açıyor.
Ayaklarıyla ezip fıçıya mı bastılar seni Nefti kasnaklı bir fıçıya, Aldırma, kara üzüm ! Sen, o Kırmızı Şarabına doğru İçten içe Harıl harıl Çalışmana bak, iki gözüm ! C.YÜCEL "Akdeniz havzasında bağbozumu özel eğlencelerle, neşeyle ve Yüce Tanrıya şükür ederek, davul, zurna, gitarlar, trompetler eşliğinde kutlanır. "
Naznara ve Amanesget mahalleleri arasındaki rota günübirlik yürüyüşler için oldukça ideal. Gidiş dönüş, ekibin durumuna göre 6 ile 10 saat arasında bir zaman diliminde bitebilir. Amanesget Mahallesi'nden sonraki etapta eğim az da olsa dikleşiyor. Özellikle yüksek dağ yürüyüşlerine alışkın olmayanlar bu etapta zorlanacaktır. Bu dağlarda geleneksel kimliğini her alanda korumuş birçok bölge hâlâ var. Bunlardan biri de Barhal köyünün, Altıparmak Dağları eteklerinde bulunan Naznara ve Amanesget mahalleleri. Bu rota günübirlik bir yürüyüş için oldukça ideal. Gidiş dönüş, ekibin durumuna göre 6 ile 10 saat arasında bir zaman diliminde yürünebilir.
Ayandon fırtınasından kocakarı soğuklarına, kestane karasından pastırma yazına kadar iklim ve coğrafyanın el ele yaşandığı harika bir liman kentidir Amasra. Denize doğru bir kulaç gibi atılmış yarımada ve adaları ile hep doğadan gelecek olan ve ona verilecek olan nimetlerin kalesidir. İki adalı, iki koylu beş tepeli Amasra yarımadası, Karadeniz’in sanki ‘seni ben yetiştirdim’ diyerek ana karadan koparıp almak istediği üzüm salkımı gibidir. O yarımada ve adalar mı denize doğru uzanır, yoksa o ismi kara deniz mi karaya sığınmak ister ve girer toprağın bağrına anlayamazsınız. İşte bu tutkulu sarmaş dolaş oluşun, deniz ile karanın çocuğudur Amasra.
Taşucu'nda Amfora müzesinin yakınında bir çay molası verdim... Müzeyi sonra gezdim. Müzeden çıkınca insanın canı, plastik şişeden, diğer kaplardan su bile içmek istemiyor. Taşucu, İçel sahillerinin doğal plajlarından biri. Tıpkı, Susanoğlu, Kunçutoğlu, Boğsak, Kurçay, Liman Kalesi gibi. Silifke'ye doğru döndükçe denizden ayrıldı yol. Hagia Thekla Manastırı'nda, bir inanca sahip olmanın çetinliğini, özverisini bir kez daha düşündüm. Hagia Thekla, Aziz Paulos'un Hıristiyanlığa ikna ettiği biri. Konya'dan sürüldükten sonra, inancını yaymak için buralarda çalışmış.
Pusulamız yok ama, Güneş, yıldızlar, Ay ve etrafınızdaki doğa var. Başlangıç olarak bir tepeye çıkıp etrafa bakmak iyi bir fikirdir. İnsanların kullandıkları bir yol olup olmadığına bakın. Yoksa, hangi yönün gitmeye en elverişli olduğunu tespit edin. Haritanız yoksa gördüklerinizi haritalaştırın. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak Kuzeyin neresi olduğunu belirleyin. Zorunlu olanların dışında daha fazla tepe tırmanmamanız gerektiğini hatırlayın. Ve çok yorgunsanız hiç tırmanmayın. Bu durumda olduğunuz yerde kalmayı deneyebilirsiniz. Bu durumda sizi kurtarmaya geleceklere daha fazla nasıl yardımcı olabileceğinizi iyice düşünün ve uygulayın.
Herşey önce sevmekle başlar, kanınınız birkez kaynarsa bir daha görmeden edemezsiniz, kah gezgin olur kah meraklısı peşine düşer ve her yerde onu ararsınız.Benimkisi önce görevdi , anlatıp dönecektim, tıpkı diğer yerler gibi! Bir daha kimbilir ne zaman dönerdim buralara Allah bilir.Ama suyundan içmişim bir kez , okşamışım kadife gibi çay bahcelerini, oturup bir cigara yakmışım deli delişmen yabansı şelalelerine bakıp, düşler kurmuş, sevdaluk etmişim, horon tepmişim, buğular yükselen kaplıcalarında yıkanmışım üstümde yağmurun çisesi! Avcucumu yaban mersinleriyle doldurmuş, ağaç köprülerinden geçip, vargelelerine bir tutam komar yaprağı brakmışım ve ayrılarken de birkaç damla göyaşı brakmışım.. İnsan neden gelir İkizdeye? Neyin arayışıyıdır bizi buralara sürükleyen?Akıllara gelmedik en tuhaf ucube şeklidir seyahat etmek, en aykırı usavuruş şeklidir varoluşculuğun! Bir adım bir adım daha.Tümdengelişin ve akıldenklemlerinin çıkmaz sokağa girdiği yeni bir boyuttur. Gittikce kendinize yaklaşırsınız
Uzunluğu 150 kilometreyi bulan bu vadi sistemi, Van ve Hakkari il sınırları içinde yer alıyor. Van’ın Başkale ilçesindeki Havril Dağları’ndan doğan Zap Suyu, Güneydoğu Toroslar’ın doğu ucundaki dağların arasından akıyor. Türkiye’nin en dar ve derin vadilerinden birini oluşturuyor. Aynı zamanda Türkiye’de en hızlı akan nehir unvanını taşıyor. Cilo ve Sat dağlarından gelen küçük derelerle beslenen Zap, Irak sınırları içerisinde Dicle Nehri ile buluşuyor. Özellikle bitki ve kuş türleri açısından zengin olan vadi sistemi, yakın gelecekte yapılması planlanan HES’ler nedeniyle tehdit altında. Vadideki yaşam alanlarının başında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun birçok yerinde tahrip olan meşe toplulukları geliyor. Vadi tabanında ise söğüt ve kavak gibi ağaç türleri yer alıyor. Yüksek kesimlerde gevenler ve çokyıllık otsu bitkiler görülüyor.
DOSYALAR
 8 

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret78804
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82483.8401
Euro4.50974.5278
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 1°
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE