• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

Hastalık gitgide ilerlemekteydi. Atatürk'ün karnında yeniden su toplanmıştı. Ekim ayında yapılan bir işlemle bu su da alındı.İşlemin ardından 16 Ekim 1938 günü öğleden sonra Atatürk ağır bir komaya girdi. Hükümet, ulusu Atatürk'ün sağlık durumundan haberdar etmek için 17 Ekim 1938'den itibaren Anadolu Ajansı aracılığı ile resmi tebliğler yayınlamaya başladı. Atatürk girdiği komadan 21 Ekim günü çıktı. Çok istemesine rağmen sağlık durumu elvermediği için 29 Ekim 1938 günü Ankara'da cumhuriyetin onbeşinci yıldönümü kutlamalarına katılamadı.
Coğrafya Türkiye yüzölçümünün %1,015'lik bölümünü kaplayan Bolu İli, 8,276 km² (827,600 ha) yüzölçümü ile Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer alır. İl arazisinin yaklaşık %18’ini tarım alanları oluşturmaktadır. Orman alanları ise %64’lük bir oran ile Türkiye ormanları içinde %2,55’lik paya sahiptir. Çayır ve meraların kapladığı alan yaklaşık %15’tir. Geriye kalan %8 dolayında alan ise tarım dışı alanlardır.Ortalama rakım 1000 m, merkez ilçe rakımı ise 725 m civarındadır.
Tam 12 yıldır sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Güzel duyguları birlikte paylaşmanın verdiği memmuniyet tarif edilemez.Sizden aldığımız güç ve yeni ilhamlarla yeni yolculuklara çıkıyor bambaşka dünyalara, yepyeni ufuklara yelken açıyoruz diyoruz.İlk başladığımızda "Doğayı Daha İyi Tanımak İçin Önce Kendinden Başla" demiştik, bu sloganı uzun bulanlar için cümlemizde küçük bir kısaltma yaparak sonunda iki kelimeye indirdik ve sloganımızın son hali şöyle oldu: "Kendinden Başla!"
Profesyonel Rehberlik güçlü idealleri olan eşsiz bir teşkilattır. İş felsefemizi saygın kılan köklü meslek geçmişimiz övünç ve mutluluk kaynağımızdır. Yılllar boyunca İlkelerimizi bir yaşama tarzına dönüştürerek kalitemizi farkedilir kıldık. Meslek prensiplerimizi tam 12 yıldır sadık kalarak yaptığımız her işimize uygulamaktan mutluluk duyuyoruz.. Her büyük marka gibi bizlerde ahlaklı davranmayı ve sözümüzü sonuna kadar tutmayı kriter edindik.Başkalarıyla yarışmak gibi bir amacımız hiç olmadı ;çünkü hep yarışları başlatan biz olduk.Diğer oluşumlardan farklı olarak bizler kendi realitemizden yola çıkarak önce iç dinamiklerimizi geliştirmeyi hedefledik daha sonra ise sahip olduğumuz kıymetleri sosyal çevremize aktarmaya çalıştık.Bu davranışıyla teşkilatımız gerçek anlamda "Toplumcudur"
Mısır, Babil ve Mitanni gibi Eski Doğu’nun büyük güçlerinden biri olan Hititler, yaklaşık M.Ö. 1200 yıllarına kadar Anadolu’nun büyük bir kısmına ve zaman zaman da Kuzey Suriye’ye hükmetmişlerdir. Bu İmparatorluğun başkenti Hattuşa, Çorum’un 80 kilometre güneybatısında, Boğazkale ilçesindedir. Bölge 1988 yılında Tarihi Milli Parklar statüsüne alınmıştır.Hattuşa 1834 yılında Fransız mimar Charles Texier tarafından keşfedilmiştir. Bu sadece Hattuşa’nın keşfi değil, tamamen unutulmuş olan Hititlerin keşfi olarak da algılanabilir.
"Osmanlıda Eşcinselliğin Tarihi". Bu yazımızda Osmanlı ve Doğu toplumlarında eşcinselliğin izi, edebiyatta ve dönemin tarihçilerinin metinlerinde sürülüyor ve minyatürlerdeki belgelerle örneklemelere yer veriliyor.Arşivler bugünkü ahlakçılığın geçmiş algısını epeyce bir sarsacak cinsten. Yakın Doğu toplumlarındaki eşcinsellik temaları, Binbir Gece Masallarından beri şahların, sultanların eğlence meclislerinden gündelik hayatın gerçeklerine kadar, örtülü tutulsa da olağandı ve hayatın bir parçası olarak yaşandı. Çünkü bu cinsel bir tercih meselesiydi. İslamiyetin doğrudan doğruya Kuran tarafından yasakladığı eşcinsel ilişkiler, farklı dönem ve kültürlerde hem sosyal bir gerçek hem de yazılı-sözlü tarihin bir parçası olarak yaşamaya devam etti.
“Gizli Rotalar” turunda turistler evsizlerin nasıl yaşadığını kendilerinden dinleyerek farklı bir tecrübe kazanıyor. Tura katılan turistler de uygulamayı ilginç buluyor. Programa katılan evsizler eğitimleri sırasında bölge tarihi hakkında da bilgilendiriliyor. Turun fiyatı ise yetişkinler için 6 euro olurken, öğrencilerden 3 euro alınıyor.
Turist sayısının her geçen gün artması yabancı dil bilgisi üst düzeyde olan, tarihi ve kültürel birikime sahip turist rehberi ihtiyacını artırıyor. 2023 vizyonunda 50 milyon ziyaretçi 50 milyar dolar geliri hedeflenen sektörde turizm alternatiflerini geliştirilerek turizmden alınan payın artırılması çalışmaları devam ediyor. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da faaliyet gösteren Kapadokya Meslek Yüksekokulu Turist Rehberliği eğitimine yepyeni bir yaklaşımla Türkiye’nin ilk Turist Rehberliği Uzaktan Öğretim programı açtı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 3 Mayıs 2014 tarihinde Sultanahmet Camii avlusunda müşteki Hayri Erdoğdu şüpheliler Mustafa Obut ile Kemal Tavşancı arasında turistlere rehberlik yapma meselesi nedeniyle tartışma çıktığı anlatıldı. Şüphelilerin tekme ve yumrukla müştekiye vurduğu Adli Tıp’tan alınan raporda müştekinin basit bir tıbbi müdahaleyle yaralandığı belirtildi. İddianamede, iki şüphelinin "Kasten yaralama" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.
Cengiz ÖZTÜRK (d. 1979, Ankara), Türk Yazar ve Profesyonel Rehber. 1979 yılında Ankara Altındağ İlçesinde doğdu. Ankara Tevfik İleri Lisesi’nden sonra,Ted Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Sonrasında Türkiye Rehberlik Ajansı Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. TUR-GENÇ Öğrenci Birliği Başkanlığına seçildi." Yaşam İzlerimiz" adlı edebiyat dergisinin“ Araştırma Ödülü’nü kazandı. "Gölge Adam" isimli makalesiyle 1999 yıllarında yapılan “Kültür Haftası” (Tiyatro, klasik müzik, folklor etkinliklerinde temsili oyun fragmanında kapak izletisinde çalışmaları ardıl imge olarak alıntılandı.Başlıca Yazıları;Başdöndüren Tatlar,Tiron Vadisi, Kamilet Şelelesi, Yoldan Çıkmak, Uzun Gölgeliler etc.. Cengiz ÖZTÜRK İrtibat: 0507 977 85 54
Düzce'nin tarihi 14. yy'dan daha gerisine dayanmamaktadır. Ancak Düzce’nin 8 km kuzeyinde yeralan Konuralp kasabasının tarihi MÖ 3. yy' a kadar dayanmaktadır. Konuralp'in mevcut arkeolojik eserlerden saptandığı kadarıyla zengin bir tarihi vardır. Konuralp M.Ö. 74 yılına kadar Bilecik, Bolu, Kocaeli ve Sakarya şehirlerini kaplayan bir alanda hakimiyet süren BITHYNIA Devleti'nin önemli şehirlerinden birisiydi ve adıda 'Prusias Pros Hypios (Melen Kenarındaki Prusias)'dı.
Biz bu yazımızda Lazların yaşamlarına bolluk ve bereket kattığına inandıkları Lazona’da bahar inançlarından söz edeceğiz. Bu inançların bazıları ilkbaharda canlanan doğa ile birlikte kimi zaman doğaya karşı aktif kalabilme şeklinde olup, kimi zaman da doğa üzerinde havada, karada ve suda yaşayan hayvanlara karşı sürekli akıl üstünlüğünü taşıyan insanın aktivitesini üstün tutabilme yönündedir. Lazona’da havanın ılımasıyla başlayıp yaza kadar, yani havaların iyice ısınmasına kadar uzanan bu inançlara birlikte göz atalım.
Geçmişi günümüzden 40 bin yıl öncesine dayanan zeytin, Nuh' un gemisine bir zeytin dalı ile geri dönen güvercin, büyük sel felaketi sona erdiğine dair bir işaret sayılmıştır. Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl, ve barış simgesidir.Ege Denizi'ndeki Santorini adasında 39.000 yıllık zeytin ağacı fosillerine rastlanmıştır. İzmir'in Urla ilçesi yakınlarında bulunan antik Klazomenai şehrinin, zamanının önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi olduğunu göstermiştir. Bir çok kaynakta zeytinin anavatanının Mezopotamya olduğu, oradan da Akdeniz ülkelerine yayıldığı belirtilmekte ve oleaster adı verilen yabani zeytinin aşıyla ehlileştirilmesi ve sativa kültür bitkisine dönüştürülmesinin ilk kez M.Ö. 4000 yıllarında Anadolu, Doğu Akdeniz ve Güney Asya’da yani Adana , Gaziantep yörelerinden başlayıp Suriye , Lübnan, İsrail’e inen Akdeniz kıyı şeridinde gerçekleştirildiği yer almaktadır.
Güzel şarap yapılabilmesi için bağın yedi yıllık gençlik döneminin tamamlanması ve olgunluk çağına gelmesi gerekir. İzleyen yıllarda salkımları budamadan olgunlaşmasına izin vererek her bir omcanın dengeli gelişmesi sağlanır. "Brix" ve şeker ölçümlemesi yapılır. Buna uygun olarak ancak birkaç gün önce bağbozumuna yani hasada karar verilir. Bu çok önemli aşamada isabetli karar vermek ileride üretilecek şarap kalitesini yüzde 100 etkiler. Bağbozumunda sabah erkenden güneş doğması ile beraber üzüm salkımları kesilerek törenle bağbozumu başlar. Seri ve hızlı çalışma ile sabah serinliğinde salkımlar 15 kiloluk sepetlere konur. İdeali sepetlerdeki bu üzümlerin uzun yol kat etmeden hemen bağın içindeki şaraphanede işleme alınmasıdır,
Berhamkale'den batıya doğru sırasıyla Korubaşı, Kuruoba, Balabanlı ve Koyunevi gibi yerleşmeler küçük turlara uygun. Bu dörtlünün hemen hemen orta noktasındaki Bektaş köyünde ise son yıllara kadar kullanılan taş bir değirmen var. Bu köyde aynı zamanda Midilli Adası manzarası, tasarımı ve hizmet kalitesiyle Assos'a rakip olabilecek bir iki butik otel de bulunuyor. Köye yaklaşık 400 metre mesafedeki Sütlüce Koyu'ndan ayrıca bahsetmek lazım.Assos'tan sonra denize girmeye en uygun yer olan bu koyda yollar, geleneksel taş mimarinin yaşadığı köylerle dolu.Koyun sonunda bir balıkçı barınağı ve devamında ise ünlü Sivrice Feneri var.
Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiş. Adadaki nekrapol sahasında yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Adanın bilinen ilk sakinleri Pelasg'lar. Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar adaya hakim olmuş.500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’da Yazın gelen ziyaretçilerle ada nüfusu 10.000’e kadar çıkabiliyor.
 9  ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret125573
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68795.7107
Euro6.29356.3187
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE