• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 3 Mayıs 2014 tarihinde Sultanahmet Camii avlusunda müşteki Hayri Erdoğdu şüpheliler Mustafa Obut ile Kemal Tavşancı arasında turistlere rehberlik yapma meselesi nedeniyle tartışma çıktığı anlatıldı. Şüphelilerin tekme ve yumrukla müştekiye vurduğu Adli Tıp’tan alınan raporda müştekinin basit bir tıbbi müdahaleyle yaralandığı belirtildi. İddianamede, iki şüphelinin "Kasten yaralama" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.
Cengiz ÖZTÜRK (d. 1979, Ankara), Türk Yazar ve Profesyonel Rehber. 1979 yılında Ankara Altındağ İlçesinde doğdu. Ankara Tevfik İleri Lisesi’nden sonra,Ted Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Sonrasında Türkiye Rehberlik Ajansı Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. TUR-GENÇ Öğrenci Birliği Başkanlığına seçildi." Yaşam İzlerimiz" adlı edebiyat dergisinin“ Araştırma Ödülü’nü kazandı. "Gölge Adam" isimli makalesiyle 1999 yıllarında yapılan “Kültür Haftası” (Tiyatro, klasik müzik, folklor etkinliklerinde temsili oyun fragmanında kapak izletisinde çalışmaları ardıl imge olarak alıntılandı.Başlıca Yazıları;Başdöndüren Tatlar,Tiron Vadisi, Kamilet Şelelesi, Yoldan Çıkmak, Uzun Gölgeliler etc.. Cengiz ÖZTÜRK İrtibat: 0507 977 85 54
Düzce'nin tarihi 14. yy'dan daha gerisine dayanmamaktadır. Ancak Düzce’nin 8 km kuzeyinde yeralan Konuralp kasabasının tarihi MÖ 3. yy' a kadar dayanmaktadır. Konuralp'in mevcut arkeolojik eserlerden saptandığı kadarıyla zengin bir tarihi vardır. Konuralp M.Ö. 74 yılına kadar Bilecik, Bolu, Kocaeli ve Sakarya şehirlerini kaplayan bir alanda hakimiyet süren BITHYNIA Devleti'nin önemli şehirlerinden birisiydi ve adıda 'Prusias Pros Hypios (Melen Kenarındaki Prusias)'dı.
Biz bu yazımızda Lazların yaşamlarına bolluk ve bereket kattığına inandıkları Lazona’da bahar inançlarından söz edeceğiz. Bu inançların bazıları ilkbaharda canlanan doğa ile birlikte kimi zaman doğaya karşı aktif kalabilme şeklinde olup, kimi zaman da doğa üzerinde havada, karada ve suda yaşayan hayvanlara karşı sürekli akıl üstünlüğünü taşıyan insanın aktivitesini üstün tutabilme yönündedir. Lazona’da havanın ılımasıyla başlayıp yaza kadar, yani havaların iyice ısınmasına kadar uzanan bu inançlara birlikte göz atalım.
Geçmişi günümüzden 40 bin yıl öncesine dayanan zeytin, Nuh' un gemisine bir zeytin dalı ile geri dönen güvercin, büyük sel felaketi sona erdiğine dair bir işaret sayılmıştır. Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl, ve barış simgesidir.Ege Denizi'ndeki Santorini adasında 39.000 yıllık zeytin ağacı fosillerine rastlanmıştır. İzmir'in Urla ilçesi yakınlarında bulunan antik Klazomenai şehrinin, zamanının önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi olduğunu göstermiştir. Bir çok kaynakta zeytinin anavatanının Mezopotamya olduğu, oradan da Akdeniz ülkelerine yayıldığı belirtilmekte ve oleaster adı verilen yabani zeytinin aşıyla ehlileştirilmesi ve sativa kültür bitkisine dönüştürülmesinin ilk kez M.Ö. 4000 yıllarında Anadolu, Doğu Akdeniz ve Güney Asya’da yani Adana , Gaziantep yörelerinden başlayıp Suriye , Lübnan, İsrail’e inen Akdeniz kıyı şeridinde gerçekleştirildiği yer almaktadır.
Güzel şarap yapılabilmesi için bağın yedi yıllık gençlik döneminin tamamlanması ve olgunluk çağına gelmesi gerekir. İzleyen yıllarda salkımları budamadan olgunlaşmasına izin vererek her bir omcanın dengeli gelişmesi sağlanır. "Brix" ve şeker ölçümlemesi yapılır. Buna uygun olarak ancak birkaç gün önce bağbozumuna yani hasada karar verilir. Bu çok önemli aşamada isabetli karar vermek ileride üretilecek şarap kalitesini yüzde 100 etkiler. Bağbozumunda sabah erkenden güneş doğması ile beraber üzüm salkımları kesilerek törenle bağbozumu başlar. Seri ve hızlı çalışma ile sabah serinliğinde salkımlar 15 kiloluk sepetlere konur. İdeali sepetlerdeki bu üzümlerin uzun yol kat etmeden hemen bağın içindeki şaraphanede işleme alınmasıdır,
Berhamkale'den batıya doğru sırasıyla Korubaşı, Kuruoba, Balabanlı ve Koyunevi gibi yerleşmeler küçük turlara uygun. Bu dörtlünün hemen hemen orta noktasındaki Bektaş köyünde ise son yıllara kadar kullanılan taş bir değirmen var. Bu köyde aynı zamanda Midilli Adası manzarası, tasarımı ve hizmet kalitesiyle Assos'a rakip olabilecek bir iki butik otel de bulunuyor. Köye yaklaşık 400 metre mesafedeki Sütlüce Koyu'ndan ayrıca bahsetmek lazım.Assos'tan sonra denize girmeye en uygun yer olan bu koyda yollar, geleneksel taş mimarinin yaşadığı köylerle dolu.Koyun sonunda bir balıkçı barınağı ve devamında ise ünlü Sivrice Feneri var.
Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiş. Adadaki nekrapol sahasında yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Adanın bilinen ilk sakinleri Pelasg'lar. Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar adaya hakim olmuş.500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’da Yazın gelen ziyaretçilerle ada nüfusu 10.000’e kadar çıkabiliyor.
Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan ada hakkında ilk bilgi veren Yunanlı tarihçi Heredot, İ.Ö. 459/454 yıllarında yöreden Ekatonisos olarak bahsetmiştir. Adalarda Aıol kenti vardır demekle yetinmiştir. Kentin ve bulunduğu adanın isminden bahsetmemiştir. Bölgeye gelen yazarlardan tarihçi ve coğrafyacı Strabon (M.S. 21-63/64), Plinius (M.S. 79), Klaodius Ailianos ve Ptolomomaios da eserlerinde adadan bahsetmişlerdir. Ama isim vermemişlerdir. Çünkü yöreyi tam olarak bilmiyorlardı. Yörede iki batık kent bulunmaktadır
Tuz Gölü’nü, Kokina ve Kapıkaya Plajları’nı geçip Karadenizli bir gemicinin ev yapmasından sonra Lazkoyu olarak anılan sahile gidiyoruz.Gökçeada’nın denizi bana göre en güzel deniz. Pırıl pırıl ancak güney sahilleri kadar tuzlu değil, Ege’nin Mavi, turkuaz ve sonra laciverte dönen suya kendimi bırakınca sanki yeniden doğuyorumrüzgar alan koyları kadar da bulanık değil su.
Türkiye Katolik Ruhani Reisler Kurulu'nun resmi tarihçisi Dr. Rinaldo Marmara'nın gün yüzüne çıkardığı 526 yıllık belgede, Cem Sultan'ın Vatikan'a verilmesi için Fransa Kralı 8. Şarl ile Papa 8. Innocenzo arasında yapılan gizli antlaşmadan söz ediliyor. Belgeye göre, antlaşmanın her bir maddesini ihlal eden 500 kilo altın tazminat ödeyecek.
Irak’ın başkenti Bağdat’ın 290 kilometre kuzeyinde yerleşen Hatra kentinden günümüze harabeler ulaştı. Kent, Fars işgalcilerin 241 yılındaki saldırının ardından tamamen yıkılmıştı. Ancak Part İmparatorluğu’nun en büyük ticari merkezlerinden biri olan Hatra’da antik dönemin seçkin yapıları kaldı. Hatra’daki Güneş Tapınağı, bazı sahneleri burada çekilen The Exorcist filminin ardından dünyada meşhur olmuştu. Hatra, aynı zamanda, antik dönemle ilgilenen turistler için popüler bir yere dönüşmüştü. Tapınak kompleksi, 1985 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne eklenmişti.
Botanik Bahçesi; Tiyatro Meydanı; Medea Heykeli; Eski postane Binası; Chacha Tower, Batum Feneri,Batum Bulvarı, Ali Nino Heykeli,Avrupa Meydanı,Astronomik Saat Ferris Wheel, Alfabe Kulesi , Neo-Gotik Virgin Mary Kilisesi , St Nickolas Church,Orta Camisi,Apsaros Kalesi, Sputnik Tepesi,6 Mayıs Parkı( Dolphinarium-Yunus Parkı), Khimshiashvili (Aqua park),Apsaros Kalesi,Piazza Meydanı,Batum Adjara Sanat Müzesi,Lado Gudiaşvili Resim Evi,Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi,Stalin Müzesi,Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi,Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu,Demir Tiyatro ,Chacha Tower,Poseideon Heykeli
Mimar Sinan'ın ağzından kaleme aldığı, "Tezkiretü'l Bünyan" ve "Tezkiretü'l Ebniye" adını verdiği ve günümüzde 'Yapılar Kitabı' adı altında toplanarak yayımlanan bu eseri, büyük ustanın yaşam öyküsünü, eserlerinin envanterini ve kendi dönemine ait gözlemlerini içeriyor.Mimar Sinan'ın yaşantısına dair birçok ayrıntıyı, eserlerini, döneminin insanları hakkındaki düşüncelerini bu kitap ile, Sinan'ın kendi ağzından öğrendiğimiz gibi, Süleymaniye Cami'nin sırlarını da belli ölçülerde, bu kitapta bulabiliyoruz.Mustafa Saî Çelebi'nin 'Yapılar Kitabı'nda Süleymaniye ile ilgili çarpıcı bölümler yer alıyor. Mimar Sinan, Süleymaniye Cami'nde, bir çok sorunu olduğu gibi, akustik sorununu da mükemmel bir biçimde halletmiştir.
Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi tarafından 1288'de Bizanslılar'dan fethedilen, 1299'da ilk hutbenin okutularak Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu Karacahisar Kalesi'nin, Selçuklular tarafından İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyine yerleştirilen Ertuğrul Gazi'nin yönettiği Kayı boyunun, zamanla kendi adına Bizanslılara karşı akınlara başladığını ve Karacahisar Kalesi'nin Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi tarafından Bizanslıların elinden fetihle alındığını ifade etti. Kalenin fethinin Türk tarihinde önemli bir siyasi gelişmenin başlamasına neden olduğu "Karacahisar Kalesi, Osmanlı Beyliği'nin rüşdünü, egemenliği ilan ettiği yerdir.
UNESCO Dünya Miras ve 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Bursa Cumalıkızık ve Bergama'nın dosyaları oy birliğiyle Dünya Mirası Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın gayretleriyle Irak'ın Erbil kalesi ile Suudi Arabistan'ın Cidde tarihi kenti de Dünya Mirası Listesi'ne eklendi.
... 10 ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret130841
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93305.9567
Euro6.54256.5687
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE