• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Facebook
 • https://plus.google.com/Google+/posts
 • https://www.twitter.com/Twitter
  • SADECE EN İYİLER!
  • Nothing Only Hits! Since 2003
  • SADECE YOL GÖSTERMEZ...
  • "Önce Kendini Keşfetmelisin! "
  • REHBERİNİZ KARGA OLMASIN!
  • Her zaman En İyilerle Yola Çıkın, Yolda Kalmayın..
Dilimin Ucunda
Gastronomi ve Gurme Sanatının İnceliklerine Dair Aradığın Herşey burda!
Gezmek Gibisi Yok
Yeni Bir Rota Çiz Kendine; Bırak Değişsin Hayatın..
Dünya Niğmetleri
Yöresel Lezzetler,Sıradışı Tarifler, En İyi Mutfaklar ve Eşsiz Menüler!

ANASAYFA

22 Haziran 2012 tarihinde yayımlanan 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince bundan böyle, rehberlik hizmeti verilecek her tur için acente ile rehber arasında sözleşme imzalanması zorunlu olmuştur.Yeni yasamızla getirilen ve taban ücretten az olmamak kaydıyla rehbere ödenecek ücreti de kayıt altına alan, rehber ve acentanın karşılıklı haklarını korumak amacıyla hazırlanan zorunlu sözleşme metinleri Birliğimiz tarafından hazırlandı ve yürürlüğe girdi.Rehber taban ücretleri, yılda bir kez Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Taban ücretler nettir, stopaj ve benzeri kesintilerden sonra kalan ve rehbere net olarak ödenecek tutar, taban ücretten düşük olamaz. Rehberlerin taban ücretten daha düşük ücret alması ve acentaların rehberlere taban ücretten daha düşük ödeme yapması; mevzuata aykırıdır ve her iki taraf için cezai yaptırımı bulunmaktadır. Tura çıkmadan önce imzalayacağınız zorunlu sözleşme metninde, ücretlerin de yer alacağını anımsatmak isteriz.
Türkçenin büyük ustası Refik Halid Karay’ın romanı Sürgün, bir anlamda kendi yaşamöyküsünün romanıdır. Çünkü yılllarca kendisidir sürgünde kalan. En güzel öyküleri, romanları bu sürgünün, döndükten sonra bile düşlerinden çıkmayan o günlerin anısıyla yazılmış olanlardır. Romanın kahramanı Hilmi Efendi‘nin Beyrut’a ayak basmasıyla başlıyor kitap. Bir avuç eşyasını alıp başka, bilmediği yerlere gitmek zorunda olan insanları nasıl bir yaşam bekler? Anlatım o kadar canlı ve gerçekçidir ki bu adamın nasıl bir suç işleyip de buralara düştüğü değil, düştüğü yerdeki yaşama tutunma çabaları bizi daha çok ilgilendirir.
Ülkemizin nadide şehirlerinden birisi olan Bolu alanlarında bulunan ve yedi adet gölden oluşan Yedigöller milli parkı herkesin mutlaka gidip görmesi gereken adeta bir saklı cennet köşesidir. Gerçek huzun ve doğa ile iç içe bir yer arıyorsanız buraya mutlaka bayılıcaksınız. Her mevsim ayrı güzel olan bu bölge her zamanda sizi kendisine aşık edicek. Doğa severlerin, doğa fotoğrafcılarının çok sevdigi bir milli park olan Yedigöller'de sessizlik, doğallık vede huzur sizi bekliyor. Sessiz ve sakin tabiatı, güzel manzaraları,farklı arazi şekilleri, şelaleleri, yürüyüş yolları, çeşitli cins ve türde bitki ve ağaçlarla süslü çevresiyle mükemmel bir piknik, dinlenme, sakinlik, ferahlık, fotoğraf çekme, spor yapma, kamp çadır kurma yeri olan Yedigöller'e sürekli turlar, geziler düzenlenmektedir.Yedigöller oluşturan göller ise şunlardır: kayan kütlelerin, vadilerin önünü kapatması ile oluşmuş bir alandır. 7 adet gölden oluşmaktadır: Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.
Rehberlik Hizmetinin verileceği programın içeriği yapılabilir destinasyonlardan seçilerek programın verimli bir şekilde yürütmek Acenta sorumluluğu altındadır. Ancak aksi bir durumda tur esnasında gelişebilecek her hangi bir sorunu çözebilmek için rehber, Acentaya bilgi vermek ve gerektiğinde masrafları şirket bütcesinden karşılanmak suretiyle insiyatif kullanabilecektir.Günübirlik ve günaşırı turlarda acenta tarafından temin edilen aracın ön-sağ sırasında yer alan 3 ve 4 nolu koltuklar rehber koltuğu olarak tahsis edilir ve konaklamalı programlarda tur kaptanları ile rehber odaları ayrı olmak üzere oteldeki yerleri cheek-in yapılmadan önce rezerve edilir.Aksi durumda rehber, single oda masrafı acenta tarafından karşılanmak suretiyle tur bitiminde fiş/fatura ibrazıyla acentadan yaptığı konaklama masrafını tahsil edebilecektir.Tur esnasında objektiflik ve gruptaki tüm bireylere eşit mesafeli yaklaşma kriteri temel alınır, seyahat eden yolculara konumundan ötürü herhangi bir ayrıcalık tanınamaz.
Tura çıkılmadan önce gerekli plan ve hazırlıklar yapılarak gidilecek destinasyon hakkındaki bilgiler güncellenmelidir Gezi ve ören yerlerini detaylı bir şekilde gösteren harita,plan,bilgi,envanter ve krokiler gezi esnasında hazır bulundurulmalıdır. Destinasyonlar arası zaman farkı tesbit edilerek, programın koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanmalıdır. Müze ve ören yeri giriş ücretleri tespit edilerek, yaş uygulamaları ve yeni düzenlemeler hakkında bilgi toplanmalıdır. Otobüs kalkış saatinden yarım saat önce belirlenen buluşma noktasında hazır bulunulmalıdır. Araç kalkış saatinden önce araç personeliyle tanışılmalı ve gidilecek destinasyonlar hakkında gerekli bilgi ve talimatlar verilmelidir. Araç personelinin telefonu alınarak tur esnasında yapılacak haberleşme programlı bir şekilde yürütülmelidir.
Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre turist rehberi unvanı mesleğe kabulle kazanılacak.Turist rehberi olabilmek içinse şu şartlar aranacak: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olmak veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dışındaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olduktan sonra, birliklerin ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin ortak önerileri ve Bakanlığın onayıyla, 24 Mart 2011 Perşembe - Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre turist rehberi unvanı mesleğe kabulle kazanılacak. Turist rehberi olmak isteyenler mesleğe kabul başvurusunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yapacak. -
Dünyada yazılı kaynaklara geçmiş ilk rehberler Mısırlı rahipler olarak anılmaktadır. Ancak, İ.Ö. 7. yüzyılda başlayan olimpiyat oyunları organize seyahatlerin başlangıcı olmuş ve beraberinde turist rehberliğini de getirmiştir. Anadolu’da doğup büyüyen tarihçi ve coğrafyacı Herodot, gezdiği yerleri ve geleneklerini anlatan ilk rehberlerdendir ve bir anlamda kültür turizminin öncüsü sayılabilir. Daha sonraları ticaret ve seyahatlerin artışına paralel olarak Anadolu kıyılarını ziyaret edenlerin de sayısı artmıştır. Ancak, bu dönemlerde rehberlik yapanlar kulaktan dolma bilgileri aktarmaktadırlar. Ortaçağ’da Haçlı seferleri ile kitlesel olarak seyahatlerbaşlamış olup, ilkel biçimde de olsa bu seyahatlerde ulaşım, konaklama, güvenlik ve rehberlik organizasyonu görülmektedir. İzleyen dönemlerde ise seyahat büyük masraf gerektirdiğinden zenginlerin yararlanabildiği ayrıcalıklı bir zevk ve statü kaynağı olmuştur.
Koyun sonunda bir balıkçı barınağı ve devamında ise ünlü Sivrice Feneri var. Fenerin yakınındaki motel son iki yıldır hizmet vermiyor. Olağanüstü bir konuma sahip bu motel, aynı zamanda sabah akşam, bıkana kadar uygun fiyata taze balık yeme imkânı sağlayan bir mabetti. Böyle bir mekân uzun süre kapalı olamayacağı için kısa süre sonra tekrar açılacağını umuyorum. Yaklaşık beş altı kilometre batıdatı Sokakağzı mevkii, görülmesi gereken ve konaklama imkânı sağlanan bir başka yer. Tıpkı Sütlüce Koyu'nda olduğu gibi aşırı sakin bir belde. Taş, bu yarımadayı şekillendiren en önemli unsur. Antikçağda ünlenen Troas taşocaklarında üretilen sütunlar, Anadolu'nun yanı sıra Roma İmparatorluğu'nun pek çok merkezindeki metropollerin yükselmesine katkıda bulundu.
Sayın Turist Rehberi, Bu çalışmanın amacı, turist davranışlarında milliyetin etkisinin belirlenmesidir. Bu çalışmada siz değerli turist rehberlerinin rehberlik ettikleri farklı milliyet gruplarına ilişkin, tur sırasındaki gözlemleri kullanılacaktır. Bu çalışma Yüksek Lisans tezi kapsamında gerçekleştirilmekte olup, yanıtlarınız yalnızca akademik amaçla kullanılacaktır. Gösterdiğiniz ilgi ve destek için teşekkür ederiz.
Akıllara gelmedik en tuhaf ucube şeklidir seyahat etmek, en aykırı usavuruş şeklidir varoluşculuğun! Bir adım bir adım daha.Tümdengelişin ve akıldenklemlerinin çıkmaz sokağa girdiği yeni bir boyuttur. Gittikce kendinize yaklaşırsınız, iç odağınıza kadar sürüklenecektir vuslatınız, bir kelebeği şaşkınca süzmeniz bundandır, bir kardelen çabucak aklınızı başınızdan çabuk alıverir bu yüzden! Yol boyu dağböğürtlenleri toplarken kızıla kesmiş avuçlarınıza pek aldırmazsınız! Koynu bereket ve zenginliklerle donatılmış anaç bir ruh mahzenidir, binlerce yıl şırasını çiğneyen çıplak ayakların türküsünde kendi şarabınızı içerken benliğinizle tanışmaya başlarsınız, Gönlümü tez kaptırdım bu sefer, tanıdıkca başkalaştım ama İkizdere Alpin çayırları başka kırsal bitki topluklarına benzemez daha verici ve göz doldurucudur.Nehir kenarları ve dereyataklarını alabildiğince çeşniler saçarak doyurur.Kah bir taş oluktan kah kayalıkların ördüğü pınar bentlerinden coşkunca fışkırarak taşkınlaşır
Yazıyı bitirdiğinizde o uzak diyarlar artık bildik bir yer olur çıkar. Sokaklar, sesler, insanlar, mekânlar hiç görmeseniz de yabancınız değildir. Her gezi yazısı, seyahatname bu etkiyi bırakmaz. Bunun için yazı erbabı olmak gerekir. Ben, edebiyat insanlarının gezi yazılarının tadına hiç doyamam. Kitap bittiğinde de onlar gibi yazamadığım için kalemime öfkelenirim. Cumhuriyet edebiyatçıları, kıskandıklarımın başında gelirler. Örneğin Yakup Kadri, kendisi için "bir sükûnet sığınağı" olan İsviçre Alplerini öylesine güzel anlatır ki, insan soğuğu iliklerinde hisseder. Şair Ahmet Haşim Frankfurt Seyahatnamesi?nde, Frankfurt'a ustaca övgüler yağdırır ki, bu hiçbir cazibesi olmayan kent cennetten bir köşeye dönüşür. Falih Rıfkı Atay öylesine cümleler kurar ki, sayfalar sinema perdesine döner; kentler, sokaklar, insanlar satırların arasında canlanır. Samet Ağaoğlu, Şair Şukufe Nihal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halit Ziya Uşaklgil, Enis Batur, Nedim Gürsel ve adını unuttuğum diğer yazarlar...
(d.1979,Ankara) Profesyonel Turist Rehberi Cengiz ÖZTÜRK, Ankara Üniversitesi Turizim ve Rehberlik Bölümü mezunudur.Antroposopy, Eurythmy ,Büyük Biritanya'da Rudolf Steiner Okullarında aratırma yapmak için İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler'de co-worker(süpervisor) olarak çeşitli eyaletlerde görev yapmıştır.Bu eyaletlerden bazıları New Hemshire, Ringwood,Hasting,Battle,Bournmouth,Brighton,Galler;Bangor&HolyHead-Pwhelli,K.İrlanda;Belfast Kilkeel,Mourn Grange.
Evliyâ Çelebi, okunmaktan çok alıntılanan yazarlardan biridir. Eserinin çok büyük boyutlu ve ansiklopedik nitelikte oluşu, yoğunlaşarak ve uzun uzun okunmak ye­rine,okuru şöyle bir göz gezdirmeye ve kısım kısım okumaya davet eder. Ayrıca, eserin bugüne kadar güvenilir bir basımının bulunmaması, ciddi çözümlemelerin yapılmasını engellemiştir. Bu nedenle, eserin bir bütün olarak değerlendirilmesi yolunda günümüze kadar çok az çaba harcandığı görülmüştür. Bu denemede ben, Osmanlı kültür tarihiyle ilgili daha geniş kapsamlı bağlamsal sorunları bir yana bırakarak tür, biçim ve üslupla ilgili dar anlamda edebiyat sorunlarına odaklanacağım.
Profesyonel turist rehberi, mesleğinin konumu açısından, çok sayıda ve değişik işletme, kuruluş, kurum ve kişi ile ilişkide bulunur. Rehber çok farklı kesimlerle ve bireylerle karşı karşıya kalır. Bu koşullarda rehberin ilişkilerini bir dengede tutabilmesi oldukça zordur. Rehberler mesleklerini uygularken çeşitli güçlüklerle karşılaşır. Bazı meslek dallarında etik ilkeler oluşturulmaktadır. Turizm endüstrisinde de uygu­lanması ve uyulması önerilen etik ilkeler vardır. Profesyonel turist rehberliği meslek ilkelerinin oluşturulması için rehberlik meslek örgütleri çalışmaktadır. Rehberlik meslek etik ilkelerinin ve uygulama kurallarının oluşturulması için ilgili tarafların ve paydaşların belirlenmesi, reh­berin kişi ve kuruluşlarla ilişkilerinde karşılaştığı sorunların saptanması gerekir.
Bu makalede, fikrî oluşum süreci 1936’da başlayan, sadece birinci cildi 1946 yılında yayınlanabilen ansiklopedik bir kültür, turizm ve ticari tanıtım rehberi olan “Türkiye Kılavuzu” adlı eser ve hazırlayıcısı işadamı Hüseyin Orak’ın ilgi çekici hayatı konu edilmektedir. Böyle bir eseri hazırlatma fikri, genç Cumhuriyet’in önde gelen işadamların¬dan biri olan Hüseyin Orak’ın 1936 yılında kendi çocuklarını trenle yurt seyahatine çıkarırken gezip görecekleri yerleri daha iyi tanıyabilmeleri için aradığı tanıtım ve rehber kitaplarını bulamamasıyla doğar.
Dünyanın En iyi Rehberleri arasında şu isimler yer alıyor; Roma'dan sanat ve mimari turları ile Frank Dabell, San Francisco'dan mimari turları ile Rick Evans, Edinburgh'dan kraliyet mensupları ve film yıldızları için düzenlediği turlarla Rosie Peattie, Kyoto'dan Japon geleneksel sanatları konusundaki turları ile Nemo Glassman, New York'tan mimari turları ile Francis Morrone, Londra'dan tarihi turları ile Karen Porce-Goulding, Şili, Santiago'dan sanat ve "wellness" turları ile Ignacio Aguirre, Tokyo'dan mimari turları Charles Spreckley, Mumbai'den kentin gizemlerini keşif turları ile Rashida Anees, Prag'dan müzik ve sanat ağırlıklı turları ile Milos Curik, Paris'ten gastronomi turları ile Carolin Young, Madrid'den moda turları ile Mencia Gonzales-Barros yer alıyor.
... 10 ...

 

                                              
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret105859
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33925.3606
Euro6.08656.1109
Hava Durumu
Anlık
Yarın
5° -2°
Saat
Takvim
Site Haritası
ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANMAYIN

NATIONAL GUIDING SERVİCE

YENİ BİR ROTA ÇİZ KENDİNE